Soukromý detektiv John Klute pátrá po jednom zmizelém obchodníkovi. Do případu se náhodně připlete mladá prostitutka Bree Danielsová. Krátce po jejich seznámení jsou Klutovi souvislosti celého případu jasné: Jeho klient je jak vrah zmizelého, tak také nebezpečný neznámý, jenž call-girl ohrožuje. Jako člověk vysokého společenského postavení si nemůže John Klute dovolit být viděn s ženami, jako je Bree. Proto si vezme do hlavy, že Bree musí zmizet. (Pumiiix)

sskrblik

Noir drama pobaví nejen milovníky žánru, ale i všechny ty, kdož čekají další epizodu Columba a nedostává se jim toho. Hra světla stínu, hororová hudba a smysl pro detail jsou přednosti tohoto filmu. Příběhem je Klute o tom, kterak ochránce zapomene na svou vlastní ochranu. ()

vitekpe

Zarazeni mezi top neonoiry neni podle meho uplne od veci, a diky tomuto faktu jsem taky na tento zvlastni film vlastne kapnul... Oba hlavni predstavitele jsou svym zpusobem bezva (jak slusnacky Sutherland - teda do urcite miry, ze... :-) , tak i vynikajici Jane F. jako krasna prostitutka). Je to hodne napinave, prestoze je dost brzo jasne kdo je ten lump, a navic moc dobre natocene. 114 minut utece jako voda. Doporucuju. ()

darwin

Slušný kriminální thriller a téměř "one woman show" Jane Fondy. Donald Sutherland je taky dobrý, avšak čekal jsem víc strhující zážitek, něco jako Serpico. - 70% ()

Han22

Nevím jak to říct slušně, protože tohle byla nuda k posrání. Starý, pomalý, psychologizující a přitom film zoufale o ničem, plný několikaminutových monologů. Jane Fondová hraje, a nehraje špatně, ale zoufale nudí, Sutherlanda mám rád jako staršího, jako mladý mě přišel jako hrozný dřevo. Thriler ani krimi to není v žádným případě a na psychologický film je to zoufale mělký, povrchní s postavami, o kterých se člověk v podstatě nic nedoví, bez nějakého zajímavého momentu. Vše zachraňuje aspoň trochu napínavý konec, ale víc jak dvě tomu nedám. EDIT 2022: Tak jsem v putování starým Hollywoodem dostal do roku 1971, kde jsem před 13 lety začal tehdy povrchní pouť po starých filmech. Bez znalostí toho jak se tehdy točilo, s jinými kritériemi pro zábavu. Takže u pár filmů asi změním hodnocení. Klute mě přišel o kousíček lepší než tehdy. Pořád je to velice pomalý a nudný krimi/thriler, Sutherlnad je zde doslova nulový a to "napínavé" finále mě napodruhé už napínavé nepřišlo, Ale Fondová je výborná a její cynická, manipulující děvka, která neví co si počít s tím, že k někomu něco cítí a poprvé v životě ji milování dává i fyzickou rozkoš je výborná. Je to tak o půl hvězdičky lepší než původně, ale na tři to stále není, hodnocení ponechávám. ()

F.W.Colqhoun

Klute představuje zvláštní exemplář vynikajícího, i když tak nějak nezralého filmu, z množiny jehož velmi dobrých složek trčí geniální jednotlivost. Jane Fonda podává jako štětka hýřící prachy za psychoanalýzu skvělý výkon (a to ji ani nemám rád), Donald Sutherland ochranitelsky minimalisticky čumí, scénář pro náročnějšího noirového diváka úspěšně zamlčuje a nechává tápat i v tak základních věcech, jako jsou základní informace k hlavnímu hrdinovi. A pak je tu soundtrack. Michael Small lehce krade, na čem bezpochyby daleko pracněji dřela celá produkce, jen sám pro sebe. Ne náhodou vám Youtube předloží na požadavek na Klute Love Theme hudebně to nejlepší z neo-noiru počínaje Goldsmithovou Čínskou čtvrtí (v níž už už dochází ke stejnému zcizení) po Vangelisův majstrštyk k Blade Runnerovi. Za delikátní působovost dějového podkresu k Smallově hudbě nese kromě Pakuly též kamereman Gordon Willis, jehož obrazové opracování myslím celkem známé scény plížení se Goldfarbovým kvelbem skutečně nemá chybu. V útulném podkroví slečny Bree jsem nebyl naposledy. Pro samé tóny to nevím jistě, ale třeba je Klute i dost dobrý film :-). ()

dormouse

Nestárnoucí detektivka s krásnou Jane Fondovou v roli prostitutky a s ušatým Donaldem Sutherlandem v roli soukromého detektiva. Pomalé záběry, krásná kamera, napětí. Zcela uvěřitelná zamilovanost šlapky, která poprvé a proti své vůli cítí ve svém těle něhu. Je tou změnou zaskočena, neví co si o ní má myslet, chce se jí zbavit třeba násilím. No ale především je to detektivní příběh s pátráním po vrahovi, který je na dosah dlaně. ()

bloodcountes

Geniální one woman show s geniálním přihrávačem:) Film pomalý, ale ne otravně, neskoukla jsem ho jedním dechem, to fakt ne, ale dokoukala jsem ho a na konci jsem si uvědomila, že ten film je prostě hodně dobrý a to ve všech položkách. Viděla jsem ho s českým dabingem a chtěla bych složit neznámé dabérce poklonu. (co to proboha je za nesmyslný paskvil -plus spolier - v popisku filmu?) ()

Rozjimatel

"Tell me, Klute. Did we get you a little bit? Us city folk? The sin, the glitter, the wickedness, huh?" "Oh, that's so pathetic." "F*ck off."     Výborný neo-noirový film (konkurenčný film Dlouhé loučení (1973) sa v porovnaní s ním môže ísť niekam strčiť), ktorý funguje perfektne hneď v niekoľkých rovinách - ako napínavý krimi thriller, ako netradičná romanca (nádherná scéna na trhu), ale najviac ako veľmi citlivá psychologická štúdia sveta prostitútok. Sveta, v ktorom sex funguje ako nástroj moci (využitie slabostí mužov pre ich ovládnutie) a ktorý tak nejak zrkadlí vtedajšiu spoločnosť. Film má príjemne pomalé tempo a skvelú atmosféru, ktorú spoluvytvára výborná hudba Michaela Smalla (okrem nej potom aj výborná kamera i scenár). Jane Fonda je v role call-girl veľmi presvedčivá (zaslúžený Oscar), je nielen veľmi sexi, ale sa aj skvelo ponorila do duševného rozpoloženia svojej postavy. Donald Sutherland je ako súkromný detektív zase úžasné úsporný a výborne sa s Jane dopĺňajú. Páčila sa mi aj postava záporáka, desivého svojou uhladenosťou. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Tak nudnou, nezajímavou a ukecanou kriminálku jsem už dlouho neviděl, děj celou dobu stojí na místě, navíc se dá shrnout do jedné věty, místo řešení zmizení se zde rozvíjí vztah mezi dvěma lidmi. Můj zájem opadl asi po 20 minutách. ()

crozet

Tyhle starší filmy jsou na dnešní dobu poněkud ...pomalý (nebudeme si tady kanalizovat slovníček nějakými poukazy na proměny narativního diskursu atakdále). Ale pokud to očekáváte a k příslušné etapě vývoje filmu chováte sympatie a na chvíli se necháte tou strnulostí unášet, atmosféra napětí se vás, podobně jako kdysi našich rodičů, nakonec zmocní. A k tomu dále: romantická dvojice (solidně atraktivní Jane Fonda a tradičně charismatický a asertivní Sutherland st.) a kamera mistra. Hudba poněkud diskutabilní a alespoň z dnešního pohledu příliš prvoplánová, konzervativní a poplatná době a žánru; volba Jorgy Kotrbové jako dabérky hlavní ženské postavy taktéž problematická (hlas a podoba hlavní hrdinky nehrály dohromady), jakkoliv samotný výkon JK považuju za kvalitní. ()

jenjan

"Řekněte mi Klute.. Máte nás trochu rád? Jen trochu? Nás lidi z města. Hřích, lesk, špatnost?"___"Všechno je tak patetické."___"Vyliž si!" ()

MickeyStuma

Trochu paranoidní, trochu noir, ale přesto výborný a vyjímečný thriller. Příběh soukromého detektiva hledající pohřešovanou osobu, která by podle všeho měla být naposledy u prostitutky přes telefon zvané call girl. Velice dráždivý příběh záhadného a tajemného dramatu plného sexu, chtíče, hledáním pravdy a rozluštěním tajemství. Z děje vyznívá smutný realismus v předsudcích pocitů atmosféry sedmdesátých let a tak je krapet složitý v rámci rozlišení konceptu příběhu. Kromě skvostné detektivky se jedná i o melodrama s podivnými telefonickými hovory. Je to snímek velmi neortodoxní, avšak zábavná kombinace studie napjatého a upřímného charakteru. Děj se k pořádnému uchopení musí pečlivě sledovat, neboť atmosférou a pomalejším tempem se zpočátku může zdát nezajímavým až nudným, tudíž následně nepochopeným. A zbytečně. Takovýto příběh o vztahu dvou lidí v poněkud neobvyklé situaci rozhodně stojí za pozornost. ()

Killingjoke

Film Klute by mohl být jen dalším tuctovým přírůstkem do kriminálního žánru. Říkám mohl, protože tomu rozhodně tak není. V širším měřítku totiž ani tak nejde o detektivní práci, jako spíše o snahu psychologického efektu na diváka. Bývalý policista a nyní soukromý detektiv John Klute je najat na případ nezvěstného obchodníka. Pátrání jej zavádí až před práh prostitutky na telefon Bree Danielsové, o které se domnívá, že by se zmizením mohla mít něco společného. Nevědomky tak nahrává i únosci, který chce Bree navždy odstranit. Začíná velmi propracovaná psychologická hra, kdy na vás reálně dýchá strach o život Bree v každém okamžiku. Ta je místy trošku odlehčena milostným sblížením mezi detektivem a prostitutkou, která v sobě objeví dávno skrývané city. Film Klute Alana J. Pakuly po celou dobu působí velmi tísnivým a naléhavým dojmem. To vše je podpořeno skvělými herci v čele s Jane Fonda, která si za svou roli prostitutky odnesla zaslouženého Oscara. Její monology u psychologa se mi nadlouho usadily v hlavě a musel jsem nad nimi opakovaně přemýšlet. Výborné… ()

Vencik89

Proč mám pocit, že kdyby tohle někdo natočil dnes, je úplně jedno s jakými herci, lítal by tu jeden odpad vedle druhého? Film totálně o ničem, bez napětí, neskutečně otravná Fonda, která místo toho, aby si odmakala svoje, tak pořád jenom žvaní o ničem. Přesně takhle užvaněnou ku* bych si určitě přál...Na práci ji po 59 minutovém dialogu zbyde minuta a zákazníkovi jen oči pro pláč. Neusnout u téhle kraviny je nadlidský výkon..Přál jsem si od druhé minuty, aby tohle utrpení skončilo. Film nemá absolutně čím upoutat. ()

Biopler

Pakula mi už učaroval pri The Parallax View. Veľa podobností sa dá nájsť a s prehľadom určiť, že sa jedná o ten istý režisérsky rukopis. Klute na rozdiel od The Parallax View je viac o štúdií charakterov. Sutherland a Fonda sú presvedčiví. Jane Fonda je fakt skvelá, zaslúžený Oscar. Film som si užíval... sedemdesiatkový nádych je pre mňa často omamný. K maximálnej spokojnosti chýba lepšie zapletená vražedná zápletka. ()

Petulka88

Jediné čím tahle kriminálka vybočuje z průměru je výborná Jane Fonda. Jinak film nenabízí nic, co bych už neviděl jinde. ()

-henry-

Jane Fondová se snaží jak o život a celý film je snímaná naprosto chladně v geometrických a abstraktních kompozicích, jakoby ta emoce neměla být divákovi dopřána (film je tak v podstatě vyprávěn z pohledu chladně racionálního detektiva Kluta). Zajímavý kontrast (herectví vs kamera), ale nemohu říct, že zábavný. ()

celticek

Něco mezi 3 a 4 hvězdami. Fonda bezchybný oskarový výkon, Sutherland taky super, zbytek je tam defacto do počtu. Odškrtávám další z 1001 filmů, které "musíte" vidět, než zemřete:) ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman