Film Kika nabízí křiklavě nekonvenční „propletenec", kde jsou hlavními hrdiny kosmetička Kika, podivný spisovatel krimi románů, v nichž možná popisuje své vlastní činy, jeho původně mrtvý syn Ramón, málem až úchylná moderátorka erotické talk show, a Kikina lesbická hospodyně, která má poměr se svým bratrem, pornohercem. To je roztomilý a morbidní karneval posedlostí a vášní, jenž je i scenáristicky dílem Almodóvara. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

mortak

První scéna naznačuje polohu filmu. Žena hraje před profesionálním fotografem profesionální vášeň - a to se snaží dělat skoro všechny postavy filmu mimo Kiky. Ta se svým obrovsky širokým ženským srdcem opravdu chce, aby všichni vypadali překrásně (proto je kadeřnicí) a chce, aby všichni muži okolo byli spokojení a tak jim dává upřímně své tělo. Oba muži už své vášně (vraždy, voyeurství) chladně prodávají - do literatury, do fotografií. Kdyby Almodovar zůstal u této linie a trochu více ji propracoval, stačilo by to bohatě na celý film. Bohužel mistr neudržel své vášně, a tak ještě přidal pornoherce (prodej sexu - další muž, co své vášně prodává) a Andreu, která předstírá že chce pomocí objektivity televize zjistit pravdu (a lidé ji rádi prodávají své zločiny a poklesky). Výsledek už je notně přeplácaný a zbytečně doslovný. ()

venus

První Almodóvarův film, u kterého jsem se smála. Některé okamžiky byly fakt vtipné. Něco bylo sice zavedeno do extrému (např. investigativní reportérka chodící v prazvláštním obleku s kamerou na hlavě), ale podle mě to k filmu patřilo. Jak už bývá u Almodóvara zvykem, nechyběly různé sexuální úchylky, originální milostné scény (k těm řadím i znásilnění) či transexuál. ()

tomtomtoma

Přepsáno v březnu 2020. Kika je lítým střetem úchylek a neřestí lidské podstaty. Pedro Almodóvar zvolil pro svou filmovou kritiku zuřivosti médií ztřeštěnou dychtivost po uspokojení životem. Nejrůznější formy lásky kvetou v krásách obscénnosti, rozmáchlé výstřednosti a vrtošivé rozvernosti. Odlehčení, naplněné energie, se odehrává v extrémnějších mezích černého humoru, obyčejná nevěra se tak hned zdá být pouhou a zanedbatelnou nezdvořilostí, ambicím a touze se přináší i krvavé oběti sadistické posedlosti. Zajisté politická korektnost označí v pocitu ublížení film za misogynii, ale pokrytectvím se není potřeba zabývat. Pedro Almodóvar vše podává s nadhledem, výstředním zaujetím po bizarnostech a provokativně škádlí. Hlavní postavou veselice žádostivé ztřeštěnosti je Kika (velmi příjemná Verónica Forqué), vizážistka. S tou bezprostřední bezstarostností přijímá mužskou pozornost flirtu vášně, přesto je její nitro křehké a zranitelné. Hlavní mužskou postavou je Nicholas Pierce (dobrý Peter Coyote), úspěšný americký spisovatel a milenec Kiky ve španělském útočišti. Jeho zvrácená posedlost je tvůrčí inspirací i nejintimnější potřebou. Některá tajemství mají za doposud probíhajícího života zůstat skryta. Významnou postavou ambicí je Andrea Caracortada (zajímavá Victoria Abril), bývalá psycholožka a současná novinářka investigativní televizní show. Je stalkerkou, posedlou po senzacích a všehoschopnou pro zdar svého záměru. Důležitou postavou je Ramón (příjemný Àlex Casanovas), fotograf a snoubenec Kiky. Jeho nešvarem je voyerství, jeho problémem je porucha dýchání ve stresových situacích. K výraznějším postavám patří také Juana (velmi zajímavá Rossy de Palma), hospodyně v domácnosti Kiky a Ramóna. Její dětstvím poznamenaný vnitřní svět dává raději přednost stejnému pohlaví a sadomasochistickému vzrušení. Z dalších rolí: Juanin věčně nadržený bratr a slaboduchý pornoherec na útěku z vězení Pablo alias Paul Bazzo (Santiago Lajusticia), vizážistka, spolupracující s Kikou a Nicholasova milenka Amparo (Anabel Alonso), znásilnění neochotně ověřující policejní detektivové (Jesús Bonilla a Karra Elejalde), ztepilá Mexičanka Susana (Bibiana Fernández), či vrah na útěku Paquita (Joaquín Climent). Kika má především pobavit. Je to nespoutaná energie a výstředněji stylizované zlehčování zuřivosti na mnoho způsobů. Divoký mumraj černého humoru a já jsem potěšen. ()

gudaulin

Velmi zábavný snímek Pedra Almodóvara je karnevalem bizarních postaviček a absurdních situací a pro příznivce jeho filmového stylu je znalost Kiky pochopitelně povinností. Objevují se tam všechny základní motivy přítomné v jeho tvorbě, tzn. sexuální úchylky, emancipované ženy, kritika popkultury, ze které na druhou stranu Almodóvar nepokrytě těží, a zajímavě pojaté vztahy a milostné scény. Některé momenty filmu jsou rozkošné a nutkají mě k pěti hvězdičkám, na druhou stranu jako celek je Kika přece jen trochu chaotická a ztrácí se obsah sdělení. Celkový dojem: 85 %. ()

kleopatra

Kdo Almodóvara zbožňuje jako já, bude nadšen. Kdo ho nesnáší, bude mít tímto filmem kupu argumentů k jeho kamenování. Slovo kýč moc nepoužívám, ale myslím, že balancovat tak tak na hraně mu jde stejně dokonale jako burcovat bránici, mozkové závity i srdce - často v jednom. Kika je film hodně praštěný, žánrově přepestrý, zdánlivě zmatený, ale Pedro ví přesně, co a proč dělá (a dělá to originálně a nenapodobitelně), a já nemůžu dát míň než 5. ()

• Film sa natáčal v Madride a objavujú sa v ňom rôzne známe madridské budovy: Círculo de Bellas Artes, Torre Picasso, Torre Europa či stanica Atocha. (Arsenal83)