Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životopisný film o Lautrecovi je natočen jako portrét umělce, těsně spjatého se svou dobou i s dvojicí "protikladných" společenských prostředí, jež spojil svým životem i uměním: s venkovskou šlechtou, z níž pocházel a v níž v nouzi nacházel zázemí, a s bohémským polosvětem pařížského Montmartru, kde tvořil a kde našel nový domov. Henri de Toulouse -Lautrec (1864-1901) se oproti přáním svého aristokratického otce nestal pokračovatelem starobylého rodu, ale kvůli svému handicapu a díky oslnivému malířskému talentu se změnil v brilantního portrétistu pozlátka i všednodenní špíny pařížských kabaretů, kankánů a bordelů a jejich slavných hvězd i bezejmenných outsiderů. Intenzivní způsob existence se stal křehkému umělci osudným, takže v sedmatřiceti letech zemřel na následky syfilidy a alkoholismu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (36)

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Paráda-moc jsem od toho nečekal protože lautrecův příběh může svádět k lacinosti a životopisné šablonovitosti-o to větší překvápko to pro mě bylo, když jsem viděl jak si to ten film fičí hezky v tempu s osobitosti, nadhledem, vtipem a sebeironií Lautrecovi vlastní. Pravda je, že v poslední třetině režie -plná nápadů, hračiček a obtížně (přesto však přirozeně) vykonstruovaných scén- zlehka polevila (jakoby došel dech), ale celek to něják neshazuje.....Takže Paráda. ()

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Protože mám ráda tvorbu Lautreca, zhlédla jsem film nyní podruhé. Poprvé mě příliš neoslovil. Připadal mi moc rozverný, dynamický, místy zbytečně drsný...A teď už mnohé oceňuji. Velmi silně na mě zapůsobila např. scéna, kdy Henri zuří na Belgičany, kteří považují dílo van Gogha za výplod chorého mozku. "Tlustý belgický prase, prázdná bečka na hnůj" a další nadávky se sypou na hlavu toho, kdo znesvěcuje Vincentovo dílo. "Ty nevíš, co to je umění, ty hovnivále!" běsní Henri. "Malířství je nemoc," říká Suzanne Valadon, která byla Henriho modelkou a dva roky jeho milenkou. Sama výborná malířka, matka dalšího vynikajícího malíře  Maurice Utrilla. Alkohol, nezřízený život, střídání milenek, to vše se negativně podepsalo na malířově zdraví. Nejhorší byl asi alkohol. "Vypiju ještě tak metr vína a bude mi skvěle." Odešel v nedožitých 37 letech, ve stejném věku jako Vincent. Z herců mě nejvíc zaujala Elsa Zylberstein jako Suzanne. Ta ztvárnila i osudovou lásku mého nejoblíbenějšího malíře Modiglianiho Jeanne Hébuterne ve filmu Modigliani. Co jsem postrádala v tomto filmu? Mohlo tam být víc Lautrecových obrazů, autoři se mohli víc věnovat jeho tvůrčí práci. Ovšem atmosféra života na Montmartru byla  fascinující. ()

Reklama

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Dobře udělaný životopisný film, život a dílo Toulouse-Lautreca mě hodně zajímá od dob, kdy jsem slyšel v rozhlase na pokračování Moulin Rouge a pak ho několikrát četl. Vcelku věrně je zde však nafilmována předloha jiné biografie, kterou mám někde zasunutou ve své knihovně. Jistou nevýhodou těchto životopisných děl je jejich popisnost, která při délce filmu kolem dvou hodin už začíná diváka trošíčku unavovat, ale to je můj problém. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Lidi, to byla nádhera! O světě pařížské bohémy s lehkostí a se skvělými dialogy, o tragédiích s šarmem, na ničem nešetřící výprava, dokonalí herci parodující v každé vteřině sami sebe, s gustem vyprávěný příběh, u kterého v této atmosféře vůbec nevadí, že víte, jak musí skončit. Moc jsem si pochutnal. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Jestli jsou umělci proroky, čeká nás pěkné století ..." ----- Nadprůměrně rozverný a lehce frivolní příběh, který si s ničím nedělá těžkou hlavu - s malováním ... ani se životem. Jakoby se bál být příliš osobní - aby na sebe náhodou neprozradil nějakou maličkost, která by pokazila obrázek prezentované bezstarostnosti. Zcela zbytečně se tak uchyluje k povrchnímu, někdy ne zcela opodstatněnému veselí, za nímž jen občas probleskne odraz skutečné Paříže, která nebyla ani zdaleka tak sladká, jak by se na první pohled mohlo zdát. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (1)

  • Henri de Toulouse-Lautrec (Régis Royer) trpěl od neútlejšího dětství zdravotními obtížemi, které z větší části souvisely se vzácně se vyskytující vadou kostí. Pravděpodobně už ve věku šesti měsíců u něj byla zaznamenána první deformace nohou. Choroba byla zřejmě způsobena geneticky – opakovanými sňatky blízkých příbuzných – a projevovala se zpomaleným růstem kostí a jejich špatnou stavbou. Toutéž chorobou trpěly také některé Henriho sestřenice. Existuje ovšem i hypotéza, podle níž šlo ve skutečnosti o projevy vrozené syfilidy, kterou se jeho matka Adéle údajně nakazila od svého záletného manžela hraběte Alphonse. Zdravotními obtížemi trpěl také Henriho o tři roky mladší bratr Robert, který ve věku jednoho roku zemřel. (sator)

Reklama

Reklama