Jednoduchý plán

• USA A Simple Plan (více)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

ScarPoul

Veľmi komorne podaný príbeh s netradičným hereckým obsadeným, ktorému kraľuje Billy Bob Thornton ako Jacob. Príbeh fungujúci na princípe príčiny a následku je vyrozprávaný v prostredí zasneženého malomesta, kde náhoda strhne vír udalostí, ktoré zapríčinia pád inak dobrých ľudí. Elfman je emocionálny a Raimi veľmi razantne servíruje jedno prekvapenie za druhým. Necháva si priestor pre emócie aj pre napätie a obidve mu funguje na jedničku. Tento film mám z jeho filmografie veľmi rád. Nepôsobí zložito, ale na to s akou zápletkou pracuje, nenudí ani na sekundu. Koniec zarezonoval. ()

argenson

Jeden z těch filmů, který si docela dobře pamatuju i po hodně dlouhý době. Což je zvláštní, protože mě nikdy nebral ten drsnej americkej venkov, kde od chalupy k chalupě je to den jízdy autem a díky vzdálenostem jsou tam všichni trochu podivínští samotáři (rozuměj magoři). Ale je to chytře vymyšlená psychokrimi a po letech jsem si ji užil i podruhý. Potřetí už to asi vidět nepotřebuju, ale s čistým svědomím doporučuju. ()

classic

Keď som bol ešte chlapec, spomínam si, ako mi otec hovorieval, čo je potreba, aby boli chlapi šťastní. Chlapom stačia jednoduché veci: Žena, ktorú má rád, dobrá práca, priatelia a susedia, čo si ho vážia. A na nejakú chvíľku, bez toho, aby som si toho vlastne všimol, som to všetko mal. Bol som šťastný muž. / Na samý ú-v-o-d som si najprv dovolil vnútorné myšlienky hlavnej postavy Hanka Mitchella, previesť do textovej podoby, keďže podľa nich je zrejmé, že to, čo platilo na začiatok, nemusí platiť neskôr, kvôli čomu pravdepodobne zažije tento protagonista „neuveriteľné dobrodružstvá”, o akých sa mu predtým vonkoncom ani nesnívalo, čo by snáď nechcel zažiť ani v tej najhoršej nočnej more Freddyho Kruegera ?! V podstate tým ďalej v  j-a-d-r-e naznačujem a pokračujem, že po raketovom vzostupe, kľudne môže dôjsť k voľnému, nekontrolovateľnému pádu... V poriadku, a už je vari aj namieste, aby som konečne prestal s tajnostkárením, a radšej prešiel rovno k pointe, teda ku koreňu veci : „Predstavte si, že v lese objavíte tašku plnú peňazí. Čo potom s nimi urobíte ?” Určite to nie je tak jednoduché, ako to môže na prvý pohľad vypadať. / Pred trilógiou o Spider-manovi, ktorej sa začal Sam Raimi venovať až na začiatku 21. storočia, t.j. v rozpätí rokov 2002-2007, si prvšie zvolil o dosť vhodnejšiu a lepšiu tému, pretože práve vďaka samotnej predlohe Scotta B. Smitha, nakrútil mimoriadne temný a drsný, neo-noirový, kriminálny thriller, pri ktorom mi určite nebolo všetko jedno ! Na tohto režiséra by som to určite nikdy nepovedal, čo dokáže vytvoriť, keď má po ruke tak šikovných hercov, ale predovšetkým scenár, ktorý mi svojim obsahom koľkokrát vyrážal dych. Bill Paxton z Titanicu a oscarový laureát Billy Bob Thornton, sa famóznym spôsobom prevtelili do úloh bratov Mitchellovcov, ktorí sú mimochodom naprosto autentickí, ktorí zároveň naďabia na túto „korisť” spolu s ďalšou postavou, čím sa im starosti ani zďaleka nekončia, ale len začínajú, a to i napriek tomu, ako to môže primitívne vyzerať... Niekde som počul alebo čítal, že "peniaze" kazia charakter, keď v tomto prípade to platí niekoľkonásobne viac, ako si divák dokáže predstaviť. Postavy sú zo dňa na deň skazenejšie a chamtivejšie, až sa vývoj udalostí stočí takým extrémnym smerom, že som neveriacky krútil očami, ako je to vôbec možné ? Áno, býval som pomerne veľmi často zdesený, kam až dokáže zájsť človek, keď si proste čokoľvek zaumieni, pričom zachádzal priďaleko, čo bolo vskutku desivé skonštatovanie, že sa nezastaví pred ničím. A hoci samotnému finále predchádzala menšia nevierohodnosť, čo sa ale našťastie onedlho upravilo až tak, že som mal zdania, ako by som dostal snehovou guľou priamo do hlavy. Zjednodušene povedané na úplný z-á-v-e-r, ma po konci filmu zvieral hrozne zvláštny pocit, na ktorý rýchlo nezabudnem. Podobá sa to na Fargo, no i Jednoduchý plán, má rovnako nadštandardné spracovanie. / ()

tron

„Cítiš niekedy zlo, Hank?“ Toto sa stane, keď dobrí ľudia robia zlé veci... a nedomyslia to. Ako Peter Jackson, tiež iný hororový kráľ, Sam Raimi, si raz za čas potrebuje oddýchnuť od neskutočných krvákov malou, inteligentne napísanou nízkorozpočtovou drámou postavenou nie na tom, komu Bruce Campbell odpíli hlavu, ale na sústredených hereckých výkonoch, pokojnej (ale o to vypočítavejšej...v dobrom) réžii a prepracovanom scenári. Čo by sa stalo, ak by trojica jednoduchých, avšak nie hlúpych dedinčanov, našla v pôsobivo zasnežených, mlčanlivých, tajomstvá neprezrádzajúcich lesoch, ďaleko od amerických veľkomiest, kufor plný peňazí? Z jednoduchej (no strhujúcej a v rámci možností realistickej, každý z nás si dokáže bez problémov na mieste hrdinov predstaviť sám seba) zápletky Raimi ukážkovo kreše iskry napätia tak bujaro, že radšej ani nechceme vedieť (a vidieť), ako sa strašidelne fatálne to skončí. Pretože toto skrátka nie je druh príbehu s happyendom. Raimi má talent čítať ľudí. Vie, ako reagujú v šialených, vyhrotených, extrémne vypätých situáciách. Kniha Scotta Smitha (viď. rovnako skvelý horor Ruiny, film i kniha) v češtine vyšla v r. 1994. Fakt dobrý Brent Briscoe, presvedčivý Bill „Hudson“ Paxton a výborný Billy Bob Thornton jemne parafrázujúci rolu z legendárneho Smrtiaceho bumerangu (čo ale nesadne každému a treba dodať, že v knihe nebol až taký „retardovaný“, tam to bol proste starý zakríknutý mládenec, čo mi pripadalo realistickejšie). Ako kniha, aj film obsahuje pár logických nezrovnalostí (prečo dal Hank Louovi pásku vypočuť hneď a nie radšej za triezva na druhý deň ráno?). Kniha je výborná, film je každopádne vyrovnanejší. Smith, ktorý si do podoby scenára zadaptoval vlastnú knihu, zrejme dospel k záveru, že v románe je všetko od „šampanského“ ako zo zlého sna a tak to pre filmové účely nekompromisne vymazal. A, čuduj sa svete, alebo aj nečuduj, filmové lesné finále je stokrát lepšie! Chýba tiež „utratenie“ psa, čo je asi fajn. „A na chvíľu, bez toho, aby som si to všimol, som toto všetko mal. Bol som šťastný chlap.“ ()

misterz

Jednoduchý plán, ktorý sa ale zmenil na sériu hlúpych náhod a smoly. Scenár je však výborný, navyše aj slušne naratívne štrukturovaný a divácky atraktívny, takže ma to bavilo. Okrem iného som nemohol odtrhnúť oči od B.B. Thorntona, ktorému podobné postavy mierne retardovaných idú geniálne (viď Sling Blade). 75/100 ()

• Natáčelo se od 5. ledna do 13. března 1998 ve státech USA – Minnesota (Delano, St. Paul, Golden Valley) a Wisconsin (Ashland). (BMW12)
  • Otec Billa Paxtona si ve filmu zahrál pana Schmitta. Je to ten, co se ptá, zda má měsíc pět týdnů. (Kulmon)
  • Jedna scéna z filmu se ztratila během leteckého transportu materiálu z Minnesoty do L.A. Film byl naštěstí pojištěn a scéna se natočila znovu. (D3VIL)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců