Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi, které se odehrály během ruské vojenské intervence v Gruzii v roce 2008. Šindisi je vesnice nedaleko hlavního města Tbilisi, kde ruské okupační síly obklíčily gruzínskou armádu poté, co jim byl slíben mírový koridor. Rusové porušili dohodu o humanitárním koridoru v Šindisi, který i během války umožňoval pomoc zraněným a důstojný pohřeb padlých. Místo dohodnutého příměří jdou do útoku. Vesničané riskují své životy, aby zachránili zraněné gruzínské vojáky. Toto je příběh muže, který si neuvědomuje svou vnitřní sílu a stává se hrdinou v pravém slova smyslu. Gruzínské válečné drama Šindisi získalo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Cinemax)

(více)

Recenze (24)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

V první třetině snímku jsme svědky krvavého střetu ustupující gruzínské jednotky a ruské armády, která nečekaným úderem sevřela Gruzínce do smrtících kleští. Víc než fandové velkých epických válečných příběhů si ale na své přijdou ti, kdo upřednostňují komorní intimní filmařinu se smyslem pro atmosféru. Ta má v Šindisi tíživý rozměr. Je to film o hořkosti porážky, o přežívání, solidaritě a síle neokázalého, ale zarputilého vzdoru. Vyvrcholením je pak absurdní svatební hostina bez známek spontánnosti a veselí, zato za přítomnosti velení ruské divize, která se na svatbu pozvala sama a dost dobře se nedá odmítnout. Válka Gruzie s Ruskem byla jednou z nekonečného koloběhu konfliktů, kterými se už 250 let pokouší Kavkazané vymezit vůči mocnému sousedovi na severu a uspořádat poměry v rámci neobyčejně komplikované etnické struktury obyvatel Kavkazu. Šindisi je malý, ale na poměry Gruzie mimořádný film. Celkový dojem: 80 %. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Slušně natočené válečné drama s několika opravdu silnými momenty, které má i poměrně velkou výpovědní hodnotu. Když už pro nikoho jiného, tak pro Gruzínce tedy určitě. Nicméně ve filmu se najde také pár hluchých míst, takže jsem jako nezasvěcený divák chvílemi neudržela plnou pozornost. Ačkoliv dávám přednost komorněji laděným snímkům, k nimž se dá Šindisi bez okolků zařadit, tak jsem se nějak nedokázala vcítit do žádné ze zobrazovaných postav. (60%) ()

Reklama

kagemush 

všechny recenze uživatele

Asi by bylo vhodné říci, že filmy jako tenhle jsou důležité jako že memento. Jenže koho tohle téma (tzv. lokální konflikty) zajímá? Opravdu zajímá?? Tak jako svět měl u prdele anšlusy Rakouska a Sudet, jako rozdělení Koreje a Vietnamu, jako jen mizerně maskovanou agresi Ruska na Ukrajinu, jako anektování Krymu ...., - mohl bych pokračovat hódně dlouho, tak i tohle(konflikt v Osetii) přeci nikoho vlastně nezajímá. Tedy ano, chvíli o tom blekotalo pár politických veličin , i nějaká ta vlajka byla pozvednuta před těmi ruskými ambasádami .... a nic. Jako vždy. Vždyť událostí je tolik .... . --- Takže snad jen to, že alespoň na chvilku jsem se zkusil vžít do toho co jsem zde mohl popatřit a jen tak povrchně přivonět k té ohromné hrdosti a vzdoru (nás) ,,bezmocných". Dík. ()

Lischai 

všechny recenze uživatele

Čas od času si jako guilty pleasure pustím film o nějaké válce na blízkém východě, kde sympatičtí američané střílí do anonymních teroristů v turbanech a užívám si to jako neproblematickou adrenalinovou jízdu. Takhle se na Šindisi dívat nejde. Je tu dlouhá a silná akční sekvence, ale tím, že se tu umírá v roce 2008 v reáliích východoslovenské vesnice, to všechno hrozně hořkne v puse. Moc mě taky potěšila režie, která je hodně nedoslovná a spoustu věcí vás nutí odtušovat. A konečně je tu taky skvěle vykreslený ten svět kontrastů, kde se na jedné vesnické silnici míjí ruské tanky, drahá auta pravoslavných popů a vesnické žebřiňáky. První hodina je skvělá, pak filmu trochu spadne řetěz, ale posledních pár minut je tak správně nepateticky bolavých, že mě to zarazilo do židle. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

ač mám něco nakoukáno,tak tohle byl můj první Gruzínský film a nebylo to vůbec špatné.Poměrně komorní drama o tom jak se vesničané rozhodli pomoci gruzínským vojákům,kteří byli napadeni ruskými vojáky a sami tak riskovali úplně všechno.Hodně to připomíná balkánskou tvorbu,která se zabývala válečným konfliktem a našinec upřímně může být rád za to,že žije kde žije.Jakkoliv je to kocourkov...60% ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Ve filmu zazní píseň „Psalm 50“ od Seraphima Bit-Kharibiho. (Duoscop)

Reklama

Reklama