Rytmus: Tempos

• Slovensko Tempos

Prohry, výhry, fakta. Hudební dokument Tempos je příběhem Patrika Rytmuse Vrbovského a jeho 30ti-leté dráhy rappera. Film není dalším rodinným medailonkem, snímek Tempos mapuje dlouhou a neopakovatelnou hudební kariéru od naprosté nuly až na vrchol. Svůj příběh vypráví Rytmus s pomocí jedinečných a nikdy nezveřejněných záběrů a za přispění řady dalších muzikantů, kteří během dlouhé doby zkřížili jeho cestu a Rytmusovu tvorbu nějakým způsobem ovlivnili. Nebo byli ovlivněni. Vedle historie jednoho hudebního žánru u nás, je Rytmus: Tempos osobní film. Rytmus v něm odhaluje zákulisí, nečekané nástrahy a zklamání, které v kariéře zažil. Přiznává situace, které ho změnily a posílily do dalšího boje se životem. Důležité momenty Rytmusovy kariéry jsou pojaty jako hrané rekonstrukce, v nichž hlavní postavu zastupují v různých dobách hned dva dvojníci. (Bontonfilm)

Motinski

Chronologická postupnosť od začiatkov až do súčasnosti veľmi sadla. Tempos je vďaka tomu prehľadnejší, technicky zvládnutý a ubehne veľmi rýchlo. Nudných pasáži som zachytil minimum a nato že väčšinou sa v podobnom type dokumentov veľa kecá o ničom, tu hra na efekt nebola až tak v popredí. (ajkeď pár krát vyzeralo že sa to zvrhne) Samozrejme viac dokument sadne fanúšikom ale s tým každý rátal. Diváci ktorým Sk-Rap nič nehovorí budú v hodnotení určite prísnejší. A asi aj objektívne. ()

AdamesWWE

[7/10] Na slovenské pomery veľmi kvalitný, svižný dokument, ktorý nieje zbytočne natahovaný a prepchaný zbytočnými dialógmy, len aby bola 90 minútová stopáž. V porovaní s dokumentom SIDLISKVOY SEN je toto o jednu ligu napred, "príbeh" je dobre rozprávaný, plno zaujímavých dialógov, scény kde je mladý "Rytmus" sú perfektne natočené, kde ma zaujal hlavne vizuál, no a celé to dobre doplnajú už dnes legendárne rapové songy. Za mňa určite vydarený dokument, prínos do sveta hip-hopu a myslím si že film zaujme aj nerapových fanúšikov. ()

yourhead

Psal se rok 2001. Je mi 17 let a jdu poprvé sám na velkou hiphopovou akci. Vystupovalo tam tenkrát několik kapel, pouštělo se grafitti video a tancoval breakdance. Jedna z hlavních kapel byly právě Kontrafakt. Skoro nikdo je neznal. Rytmus tenkrát vyhrál nějaký evropský šampionát v beatboxu a "utkal" se s pražskou legendou Jesusem. Dostalo se mu velkých ovací. Byl famózní. Hned poté začalo jejich vystoupení. Skladba Milano stylo otevírala show. Ty smyčce!! Takový beaty na naše poměry nikdo neměl. A když kluci začali kropit publikum svoji kulometnou flow, nastal výbuch! Rozhlížím se kolem sebe a starší kluci se drží za hlavu nebo řvou jak na fotbale. "Jooo, kurva joooo!!!" Všechno se od základu změnilo. Ten večer jsem se stal Rytmusovým fanouškem a tiše jsem i dnes. Album Bengoro považuji dodnes za nejlepší hh album které v CZ a SK vzniklo. Rytmus je fenomén. One and only! ()

yntelygent

Hodnotim film po technickej stranke,to su tie dve hviezdy.Ostatne ide mimo mna,hip hop nepocuvam a pre mna ako muzikanta by to snad ani nemalo patrit do hudby.....a nerozumiem ani preco je to taky fenomen na Slovensku...zaner tohoto akoze stylu vznikol v americkych cernosskych getach,takze skutocne podmienky na slovenske pomery splnaju len Lunik IX alebo ciganske osady na vychodnom Slovensku....my ostatni zijeme inak,ak to ma byt sposob revolty a protestu tak o to sa pokusal uz punk pred takmer polstorocim,ale to bol aspon hudobny prejav....nie toto,navyse bezny cigan ani nevie co slovo revolta znamena preto tato tvorba pouziva slova , ake pouziva...zamerne nepisem vyraz text....text piesne je nieco uplne ine,castokrat je to zhudobnena basen....toto je smiesne a smutne zaroven,kde moze klesnut kultura a vkus... ()

Arsenal83

To ešte baví niekoho tohto človeka pozerať? Veď tento samozvaný umelec nikdy nič nezmenil, stačila mu jedna vulgárna póza a plná huba toho, ako sa on dokázal zo stoky stať milionárom. A toto jeho fanúšikom naozaj stačí? V tomto dokumente šikovne nezabudol spomenúť rasizmus a potom už len sledujeme, ako si chodí po štúdiu a počúva ukradnuté podmazy (sám sa k tomu priznal, že ich niekde sťahoval za dva doláre), ktoré vytvoria ďalší hit pre rukou a hlavou monotónne kývajúce stádo. A následne sa stretáva s kamošmi podobného rangu, taký primitív ako Hajtkovič snáď ešte podliezol Rytmusom nastavenú latku výkalov padajúcich z dutiny ústnej. Spracovanie dokumentu ale nie je zlé, dobre chronologicky usporiadané, ale príbehovo aj osobnostne mi bol ukradnutý. ()

• Dokument je točen na kameru Red Gemini 5K + anamorfní objektivy. (TheSlezy)
  • Natáčelo se na střeše jednoho z paneláků na sídlišti Petržalka v Bratislavě, v Rytmusových rodných Piešťanech, tamním kasinu, kde byl v mládí zaměstnán jako krupiér, v zahradní oáze Fredyho Ayisiho, ale i v Praze v domácím prostředí DJ Wiche. (Duoscop)

Časové pásmo bylo změněno