Noc hrůzy

Víte, co bylo skutečným impulsem k tomu, aby Mary Shelleyová stvořila nesmrtelnou literární postavu uměle oživeného monstra Frankensteina? Britský režisér Ken Russell se v roce 1986 rozhodl ve svém snímku hledat pravdu během jedné deštivé noci roku na počátku léta roku 1816 na břehu Ženevského jezera. Právě zde se totiž rozkládalo sídlo lorda George Gordona Byrona, do kterého onoho dne, 16. června, přicestovala návštěva v podobě dalšího známého britského romantického autora Percyho Bysshe Shelleyho, jeho budoucí paní Mary a její nevlastní sestry Claire. A všichni přítomní, ještě ve společnosti Byronovo osobního lékaře doktora Polidoriho, se odhodlali prožít dohromady nevšední zážitek - večer plný hrůzy vystavěný na požívání laudána a dalších drog, vyprávění děsivých příběhů a vyvolávání duchů, kteří se pak pod vlivem narkotik začali zhmotňovat do až příliš životné podoby. Pozoruhodný, až surrealistický psychologický horor je ověnčen kromě unikátně působivé atmosféry i vynikajícími hereckými výkony, a to především uhrančivého Gabriela Byrnea a Natashy Richardsonové. (oficiální text distributora)

blackJag

Dekadencí dotčený večer literárních autorů Byrona a Shelleyho aneb fabulace na téma co asi podnítilo Shelleyho pozdější ženu Mary (která je toho zmateného večera také přítomna) k sepsání klasického hororového díla FRANKENSTEIN. A kdyby vám to jako nemělo dojít, nebojte, on vám to na konci strohý komentář polopatě přežvýká. To aby náhodou nedošlo k mejlce a špatný výklad netížil vaši mysl. Ostatně z obrazů tohoto filmu by to dokázal jediný - otvírající se oči na místě bradavek. 50% ()

klima777

Mám sto chutí nafackovat panu režisérovi... Za totální nepochopení situace Byrona, Shelleyho, Mary Godwin atd. O některých věcech se prostě nežertuje. Dnes se tomu říká politická korektnost. Klidně se smějte. Stačila by obyčejná slušnost. Hmm. Nejspíš přeháním. Když odhlédnu od záležitostí, které mně osobně hýbají žlučí, je pravděpodobné, že by Gothic dosáhla na 2,5*. Jenže nechci být objektivní. Zrovna dnes toužím být zatraceně subjektivní. A nespravedlivá. Když se někdo záměrně distancuje od většinové společnosti a hedonisticky prolamuje tabu její morálky, když je někdo skutečným umělcem a jako malus musí překonávat určité zdravotní problémy, není přece zločincem. A máte-li někoho rádi, budete za něj bojovat [bez uzardění i v malicherných věcech (včetně artových hororů a podobných prkotin podléhajícím zubu času)]. Le diable boiteux v.r. ------ P.S. Jedna duhová hvězda letí ke Gabrielu Byrneovi, jenž jest v několika scénách neodolatelný (upíří charisma a polibky na krk). Možná právě díky "kopytu" či "koňské noze". To jsou paradoxy ;-). Čili: Kdyby někdo natočil film na stejné téma a se shodným obsazením, přičemž by se soustředil na vztahy a jiné propletence, jakož i na životní styl poměrně milé pětice přátel (?) a občas přihodil působivý halucinogenní úlet, hodnotím diametrálně jinak. ()

Jello Biafra

Nudná zlátanina bez zápletky je natočená skutočne len na efekt a už po úvodných 10 minútach som netrpezlivo čakal až film skončí. Dodatok "Noc hrôzy" je skutočne namieste, tá nuda je fakt strašidelná. ()

Han22

A na tento film jsem byl docela zvědavý. Než jsem si přečetl jméno režiséra - Ken Russell, tvůrce mastershitu Mutace, jemuž jsem napálil bez milosti odpad. A tohle není o moc lepší - jen to má slušné herce a chvílemi hezkou gotickou výpravu. Jinak je to neskutečná blbost, kde režisér napřed nudí k smrti a pak sází jen stupidní psychedelickou scénu za druhou bez jakéhokoliv smyslu. O čem to bylo netuším, jen tuším že Byron, Shelley a Mary Shellyová se obrací asi v hrobě. ()

Holina

Vynikající kulisy a atmosféra - klobouk dolů. Navíc styl vyprávění připomíná jakousi psychedelickou báseň + obligátně výborný Byrne a Spall. Ovšem čekal jsem mnohem více. I od těch halucinací, o které tu vlastně tak trochu jde. ZAJÍMAVOSTI: Gabriel Byrne ve filmu kulhá a chodí o holi, stejně jako skutečná postava Lorda Byrona, kterou ztvárnil. ()

vojo

Vďaka nejakej podivnej poruche na projektore (29.LFS) som toto bláznivé dielko videl čiernobielo a tak mi v pamäti ostala pôsobivá atmosféra ktorá by ma vo farbe možno až tak nezasiahla... ()

Heroine

Tady jsem trochu nevěděla co čekat. Myslela jsem, že se jdu koukat na horor. Pustím to, a po deseti minutách podivného děje, tam začne chodit Percy Shelley nahý po střeše... ()

helraiser

Hodně povedený horor, který dokáže vyvolat mrazení v zádech i bez hektolitrů krve a stašidelných masek. Film tak jiný, originální a opravdu zajímavý, ale většina diváků ho stejně vůbec nepochopí, natož ocení. Mě se to ovšem líbilo hodně a to především díky skvělým hereckým výkonům a slušné atmosféře. ()

djbarrel

Psychodrama na téma nočních můr bez příšer. Celkem působivé, ale myslím, že by si zasloužilo lepší zpracování. Průměr 60% ()

Kennedy_R

Spíše divoká psychedelie než přímo horror. Poprvé jsem viděl tento film v roce 1987 a nepochopil o co tam vlastně šlo. V té době o působení opia u nás věděl málokdo. Je to ale velmi originální snímek, který buď naprosto zaujme nebo úplně odradí (proto jsou zde velké rozdíly v hodnocení). Strach a halucinace vyvolané drogou a násobené působením účastníků tohoto dýchánku přechází i na diváka (i přesto, že film je již čtvrt století starý). ()

CorvusBlek

Tohle je potřeba vidět v původním znění, v češtině to nevyzní tak naléhavě jak by mělo. Je to dobrá psychárna a určitě jeden z nejlepších osmdesátkových hororů, také tím, že je prostě trochu jiný, než většina z té doby. 85% ()

Baroque

zvláštny film. ťažko zaraditeľný. klasická britská škola. vždy sa na neho dá tešiť už len kvôli skvelým hercom, ktorí v ňom účinkujú s nadhľadom a noblesou. stále musím pripomínať, že na európsku kinematografiu, a zvlášť horory sa žiadne americké flákoty nechytajú. tým pomôže akurát tak sila peňazí. aspoň poväčšinou. je to ako v druhej svetovej vojne, keď sila zvíťazila nad technológiou. ale k filmu. jeden z najatmosférickejších, no, dajme tomu hororov vôbec. skvelý soundtrack, totálne psychodelický. toto je delikatesa pre tých, čo sa cez víkendy nechodia ožierať, ale trávia noci nad a s dobrými filmami. i keď sa nedá tomuto dielku odoprieť občasná žuvačkovitosť, no späť ju vykúpia tie správne nahustené momenty. pravý, poetický, gotický zapínač temnej predstavivosti. ()

90125

Chápem tých, ktorí považujú tento film za rádoby intelektuálsky, sfetovano-úchylný, surealno-perverzný nezmysel. A chápem aj tých, ktorí si myslia, že sa film svojou neopakovateľnou nightmarish atmosférou dotýka akéhosi "génia". Sám som kdesi uprostred. Druhá polovica filmu je skutočne riadne chaotická a vedel by som si ju, laudanum-nelaudanum, predstaviť lepšie vymyslenú. Akoby Ken Russell nevedel ako drámu lepšie vyšpičkovať, uchylujúc sa teda len k zlepencu jednotlivých, lacne pôsobiacich nechutností. Lacná synťáková hudba mi tiež riadne liezla na nervy. Ale aj tak nemôžem filmu uprieť isté magické vizuálne kúzlo. A páči sa mi aj historický bekraund príbehu. Neobyčajne prítažlivá hlúposť. 63 % ()

Chicharron

Dokoukat tenhle opiátový exkrement, to byla skutečná "Noc hrůzy", tlupa nesympatických ostrovních degenerátů, eh anglických umělců, se sjede opiem jak zákon káže. A to je v podstatě vše. Jednu hvězdičku dávám za krátkou stopáž, víc bych asi fakt nesnesl... ()

Profík

Mělo to celkem olidní atmosféru, i když hororová byla jen málokdy, spíš to bylo takové psychedelické drama. To by mi ani tak nevadilo, kdyby postavy byly lépe vykreslené. Takhle mi byla prakticky každá z nich lhostejná. Možná s lehkou výjimkou Natashy Richardson, ale to je málo. A i přes krátkou stopáž mi to připadalo příliš dlouhé. 65%. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno