Reklama

Reklama

Barokní srdce Evropy

(seriál)
Česko, 2020

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Petr Krejčí

Hrají:

Tatiana Dyková (vypravěč), Vojtěch Dyk (vypravěč)
(další profese)

Epizody(11)

Obsahy(1)

Barokní srdce Evropy je nový dokumentární seriál o české a moravské barokní architektuře a krajině, z dílny tvůrců oceňovaného projektu Krajinou domova. V koprodukci České televize a společnosti Orchis film s.r.o. vznikl obrazově výpravný seriál, který se na barokní památky v České republice dívá z nezvyklých úhlů, aby s diváky sdílel to, co je pro baroko typické: emoce, pocity, nálady. Baroko je fascinující epochou, která předefinovala do té doby středověkou tvář starého kontinentu. Představuje ohromné tvůrčí vzepětí, které díky novým stavitelským technologiím dokázalo doslova zhmotnit myšlenky, víru, filosofii. Rozmach společnosti, kultury, osvojování nových pohledů na svět kolem nás, ale i velké objevy na poli vědy se promítly do architektury i ostatních typů umění. Seriál chce diváky seznámit s tou tváří baroka, která dodnes určuje charakter naší krajiny. Barokní krajina nejsou jen zámky, kostely, kláštery. Jsou to také staré cesty, pěšiny, aleje, boží muka, jsou to různé pohledové osy, skryté významy, symbolismus, odkazy ke křesťanské mytologii, ale někde překvapivě i vzdor vůči církevním dogmatům. Baroko spojuje výstavní, reprezentativní paláce, monumentální kláštery a honosné zámky s pokorou všedního života, přičemž akcentuje pohledovou krásu a významové roviny. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že baroko nepatří zrovna mezi má oblíbená období, takže jsem na na nový ucelený dokument opravdu těšila. Zpořátku mi to připadalo jako přínosné, postupem času se začaly ukazovat slabiny. Trochu to připomíná odborné knihy dnešní doby - hodně barevných obrázků na křídovém papíře, ale člověk se vlastně nic nedoví. Po skončení seriálu není divák o nic moudřejší, než byl na začátku. Podivné rozčlenění mě iritovalo asi nejvíc. Pochopila bych chronologické řazení od raněbarokních staveb až po ty inspirované barokem. To neustálé přelétání od objektu k objektu, aniž by se tvůrci aspoň některým věnovali důkladně. Myslím si, že Česká televize by měla díváky hlavně vzdělávat. Kochací nicneříkající dokumenty bych přenechala komerčním televizím. I přes vysoké hodnocení je pro mě seriál zklamáním. ()

kedu odpad!

všechny recenze uživatele

Ach ty proklaté drony, a ty příšerně nanicovaté komentáře, a celá ta stylizace, to je prostě děs. Nikoho z tvůrců ani nenapadlo, že "české baroko" není české , je prakticky komplet z dovozu. Samotnou rovinou problému je nezasvěcenost tvůrců do přediva vztahů zadavatalů staveb, architektů, umělců, řemeslníků a hlavně církve a obecně náboženství. Připomělo mi to jiné seriály, kde jede kolovrátkový komentář mimo obraz, který někdy s obrazem souvisí a jindy vůbec, permamentně nesmyslně nasazená podkresová hudba a záběrování, které nemá žádný konkrétní cíl - jednou jde o realismus, jindy o nadsázku, ale vše je natočeno stejně. Televize je smrt dokumentu. ()

Reklama

Mantegna odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hloupý seriál pro hloupé lidi. Celé to bylo dělané pro hlupáky, kteří k umění ani nepřičichnou. To není pro vzdychače nad krásami architektury Balthasara Neumanna nebo Berniniho bustami a římskými paláci. Je to pro blby, kteří se chodí na památkách zotavit. Ty to chtějí hodně pohádkový. To ještě vynechávám to nejdůležitější ==. to že tvůrci opomněli uvést nejdůležitější fakt, že stará architektura na našem území, nejen barokní, ale i renesanční, gotická, rokoková, klasicistní, romantická neogotika... zkrátka veškerá architektura do roku 1850 je zcela nečeská. Češi až na F. M. Kaňku, který se učil pod Santinim neměli žádného svého architekta. Všechno to byli jen Italové a Němci, popřípadě Francouzi, kteří tu dostali práci. Češi se vyznačovali, a podle zdejších stupidních komentářů stále vyznačují, naprostou nesoudností. Z tohoto národa nemohla, a dnes rovněž nemůže, vzejít žádná intelektuální / umělecká/ kvalita. ()

merit1 

všechny recenze uživatele

Chápem zámer tvorcov vytvoriť seriál, ktorý plynie v ľahkosti a kráse, ale to by musel byť v tíme niekto, kto je profesionál a nie sprievodca druhotriednej cestovky. Pozerala som prevažne na strechy a prírodné scenérie, navyše natočené časozbernou metódou ( čo je super pri istých prírodných javoch ako rast a vývoj, ale nie pri statických budovách, navyše časozber bol moderný tak pred 20timi rokmi ... ). Barokové stavby boli v tomto kontexte uvádzané takmer ako súčasť prírody, často bez informácií, a keď už, tak veľmi povrchnými. Nemala som možnosť si ich ani riadne prezrieť, pretože kameraman bol orgasticky sústredený na svoju hračku ( dron ). Pseudopoetický komentár mal evokovať hĺbku myšlienok, ale pripomínal texty popových odrhovačiek alebo kecy nejakého guru. Barokní srdce Evropy mi nedalo vôbec nič. Ani vizuálny, ani intelektuálny, ani vedomostný zážitok. ()

LencaN 

všechny recenze uživatele

Mně se ta krajina líbila. Baví mě koukat na tak hezky zpracované záběry. Někdo si s tím hodně vyhrál. Mám ráda památky v jejich reálné podobě bez úprav. Ale proto mi přijde tento dokumentární seriálek zábavnější a přínosnější. Na takové krásné obrázky víc přitáhnete turisty. Já taky poznal několik nových zajímavých míst, která bych chtěla vidět díky Baroknímu srdci Evropy, doteď jsem je neznala a to už si přitom myslím, že turisticky mám už trošku přehled a něco zkouknuto. Tématické rozdělení mi pasovalo víc než nějaké strohé skládání podle stáří nebo podle regionů. Ani jsem nepotřebovala nějaké ultra hluboké historické výklady. Takto to bylo moc hezky nastavené pro diváckou většinu, které stejně jdou dějepisné věci jedním uchem tam a druhým ven. Dokonce ani Tatiana Vilhelmová(Dyková) mi nevadila. Její hlas zněl jemně, jako by zpívala. A její manžel Vojta zpěváka nezapře v žádné svojí větě - krásně to spolu namluvili. Jednu hvězdu strhávám spíš z rozčarování, že těch dílů mohlo být mnohem víc a cítím se trochu ochuzená. ()

Galerie (169)

Zajímavosti (3)

  • Seriál se natáčel po dobu tří let s celkem 242 natáčecími dny. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (eberhart)
  • Filmový štáb točil nejen v ČR, ale také v dalších evropských státech jako Itálie, Francie, Německo, ale i Rusko či Estonsko. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (eberhart)
  • Zatímco se postava Vojtěcha Dyka za zvuku Dvořákovy „Novosvětské“ pateticky rozplývá nad krásou barokního Božího Daru, divák sleduje letecké záběry Horní Blatné. (mildided)

Reklama

Reklama