Rozkoš

(festivalový název)
  • Švédsko Pleasure (více)

Ve Švédsku se jmenovala Linnea, teď je její umělecké jméno Bella Cherry. V devatenácti letech opustila rodné městečko a přestěhovala se do Los Angeles, aby dobyla svět zábavy pro dospělé. Pro to, aby se stala tou nejzářnější pornohvězdou, je připravena udělat cokoliv. Těžší než BDSM natáčení se ale nakonec ukazuje souboj s producenty a otázka, zda je vůbec možné v tak specifickém prostředí navázat přátelství… Švédská režisérka Ninja Thyberg nahlíží za pomyslnou oponu stejnou měrou tabuizovaného i mytizovaného světa a nakládá s ním natolik přirozeně, že všechny předsudky postupně mizí a zůstává jen úžas nad tím, že se jedná o zábavní průmysl stejný jako každý jiný. (MFF Karlovy Vary)

FrankSusta

Všechno je v hajzlu... úplně všechno... ale k tomu asi radši za chvíli. Náročný film co se svéráznosti týče... je to fakt hodně ''svým'' styl a je to jakože fakt hodně festivalový. Zároveň to je jakože fakt hodně explicitní (a musím dát za pravdu uživateli POMO, že vidět to na velkém plátně muselo fakt být zajímavý), ale na druhou stranu, co čekat, když to je doslova film o pornu. Samozřejmě v té samotné stránce, co technické části týče, to je promyšlený film, aby útočil na emoce diváka, to vše promícháno s těmi sexuálním výjevy... jo, hodně festivalový. Největší problém filmu ale tkví v jeho nerozhodnosti a dá se říci že i lpění na postavách. Jak zdůvodnit toto mé tvrzení? Jde konkrétně o to, že se film, hledě na svou až směšně krátkou stopáž, nedokáže úplně rozhodnout, co by chtěl ukázat, před čím třeba vyvarovat, jaké to zákoutí tohohle vlastně zajímavého tématu prozkoumat, až vše jen lehce nakousne, ale nakonec neukáže nic. Mohlo to být úžasné drama, kdyby se ale zaměřili na jednu věc a tu vytěžili do maxima s pár dalšími tématy na pozadí, namísto toho se to plácá kdesi uprostřed a ani do jednoho se nedokáže pořádně ponořit. Já to chápu, je to strašně obsáhlé téma a něco o tom natočit nemusí být jednoduché (ke všemu tím stylem, jakým tohle je), ale coby člověk, kterému jde převážně o film a ne o dokumentární zhoštění (i když, dokumenty taky bývají občas mnohem více zaměřené na jedno specifické téma a kdyžtak kolme poukazují jen tak miochodem na další věci), tak jsem vyprávěním a celkovou úderností zklamán. Takhle to je prostě vlastně jenom jako... jako porno s příběhem, který by měl být tím tažným koněm, ale přes všechen ten vizuální obsah na to jaksi zapomene - takže prostě klasický péčko. A přitom to nakouslo tolik zajímamvých témat, ať už jde o sobní životy, první natáčení a tu trému, extrémy (které mi ale nikdy prostě nepřišli tak extrémní, protože to proběhlo strašně rychle a kvůli takové nerozhodnosti hlavní hrdinky taky ne moc odpudivě), přátelství, sociální lidské hodnoty lidí z průmyslu, vzestup hvězdy, drogy (i když to spíš ne), představa/realita, sebepoškozování (jakože ten černoch), proměna člověka a podobně... a teda ještě rivalita, ale tu chci rozebrat trochu víc. Krom toho, že vás mohu ujistit, že Spiegler girl nejsou holky s pérama (což labužníky asi zklame, já jsem ale rád), tak to bylo další z témat, které mi přišlo absolutně mimo, protože mi přišlo nesmyslné, neopodstatněné a navíc neuzavřené... jako hromada věcí tam. A navíc to dopomáhalo k mému přesvědčení, že ten film nesmyslně lpí na postavách. Což jako by ok, mohlo být zajímavé, kdyby ty postavy byli dobré. Což jako, ony by byly, kdyby ale byly zasazeny někam úplně jinam, kdyby nedocházelo na střety s jinými - jinak dobrými - postavami, které nic nevyvolávají a jenom udržují v rámci kontextu nesmyslnou postavu. To jsou tak moje problémy s tímto filmem... ještě mě tak napadá, že by se rozhodně vyplatilo přirovnání k Hříšným nocím, kde, jak mohu podotknout, je vše zvládnuto dokonale, nejen díky délce, ale i mnohem větší promyšlenosti postav - a ano, taky se tam lpí na postavách, ale jelikož se jedná spíše o drama než pornodokument, dá se toto rozhodnutí pochopit. Když už jsme u těch dokumentů, dělá to pár podobných chyb jako Sex, prachy a internet, a to to, že je to takový povrchní, nenacházející si to místo, které by z toho udělalo ten top, co by ho zvíraznilo a s čím by to bylo spojováno. Ale jinak, tady jsou chvály. Líbí se mi celková odvaha tvůrců toto zrealizovat. Je to hodně ukázkový a hodně umělecký, nebere si to servítky a jede to svým stylem. Je tam několik nápaditých scén a záběrů, ke všemu to dokázalo obsadit aspoň trochu herecky nadané ''herce'' (které ani náhodou neznám) na scény, do kterých se hodili a něco předvedli (zde jim ta doba pomohla), ke všemu je to natočené kamerou, která nevím proč, ale úplně jako kdyby vycházela světlem, barvami a tak z nějakého toho filmečku, ale zároveň dokáže naskočit na vážnou notu. je zkrátka o ni pěkně postaráno. Jinak i myšlenka, co by v příběhu měla být, je vlastně povedená a občas ji lze cítit. Bohužel jich tam narvali moc a zároveň se vytlačují. A to je škoda. No, ale především skuteční herci, kteří měli tu odvahu do toho jít. Sofia Kappel je neuvěřitelná a fakt čumim, co předvedla. Ninja Thyberg si samozřejmě úctu zaslouží taky, protože konečně někdo měl tu odvahu natočit film o pornu tak, jak by měl vypadat a je to strašně silný. Ale bohužel těch vad tam občas bylo tolik, že jsem chtěl i snížit známku. Na úplný konec nehledě. Prostě to je zajímavý film... i tak ale doufám, že někdo konečně někdy natočí film, ve kterém bude to všechno, co chce divák opravdu vidět (jak probíhá konkurz!!!), bude přiměřeně dlouhý (jakože fakt dlouhý) a zmapuje stránky tohohle průmyslu, aby to mělo hlavu a patu. Snahu cením, ale příště chci prosím upgrade. () (méně) (více)

POMO

Ne zrovna objevné téma úspěchu v šoubyznysu za cenu ztráty vlastní nevinnosti a přátel, ovšem umístěné do nejpříznačnějšího prostředí a technicky zfilmované na jedničku. Dokument, který klame tělem celovečerního filmu lépe, než jeho hérečky předstírají pleasure. Vidět to v narvaném sálu na festivalu musela být laskomina, obří penisy a porno atmoška ovládnou obraz hned od začátku. Film je zajímavým průvodcem jak to v hollywoodském pornobyznysu chodí (agenti, večírky, filmové sety a komunikace mezi tvůrci), hrají v něm i jeho skutečné figury. Je maximálně otevřený, nebojí se plně zobrazit i nejvíce nepříjemné momenty, jakými může začínající pornoherečka procházet, pokud se nebrání ničemu. Naopak, jejich stupňováním chytře rozvíjí proměnu hlavní postavy, která se přes původní nezkušenost dostává úspěšně “výš a výš”. Švédka Sofia Kappel je dobrým ztělesněním blonďatého anděla s chlípnými choutkami a femme-fatale bruneta Evelyn Claire jejím ideálním alter egem, ke kterému vzhlíží a se kterým se dočká nejlepší, vrcholné scény filmu. Nechci opět vytahovat Mulholland Drive, ale David Lynch má prostě obrovský vliv na další generace filmařů. Zde navíc s tematickým porno odstínem z Lost Highway. Kdyby technicky brilantní Pleasure nebylo tak švédsky studené, ale by naopak disponovalo vtahující poetikou a pocitovou komplexností zmíněných Lynchovych filmů, udělá se u něj mlsný divák ještě dřív mentálně než fyzicky. ()

M.i.k.e

devatenáctiletá švédka se vydává do LA, aby se z ní stala pornohvězda, což v dnešní době kdy je porna všude miliarda a herci a herečky jsou víceméně jen spotřebním zbožím celkem naivní představa. Ona je přesto ochotná udělat prakticky cokoliv.To, že natáčení porna není zrovna sexy ví snad každý, přesto je to ukazováno velmi málo a v tomto ohledu je Pleasure velmi dobré, v některých scénách až nepříjemné a do titulní Rozkoše má sakra daleko. Režisérka se nebojí nahoty a explicitních záběrů,ale o nich tenhle film není.Přes to všechno se ale nemohu zbavit dojmu, že to mohlo být ještě naléhavější a drsnější.Účel nicméně splní...65% ()

TheEvilTwin

Hodně realistický, někdy extrémně drsný, jindy zase neskutečně milý náhled do porno průmyslu, který je formou podání tak originální, explicitní a bez jakékoli cenzury, že co se týče nahoty je i Euforie dvě třídy pozadu. Na jednu stranu celkem zábavně filmově zpracován příběh mladé dívky, na stranu druhou jde o čistokrevné porno ve filmu, protože dvojitou černou penetraci, gangbangy nebo detailní záběry všech sexuálních praktik člověk jednoduše jinde neuvidí. Současně nám však film dává i určitý obrázek o tom, jak to v tomhle odvětví chodí, aneb metaforu jednoho velkého mlýnského kola, které jednoduše ochotné holky vynese do oblak, ale ty, které se neodváží jít do všeho, zkrátka nemají šanci uspět v tak velké konkurenci. Obrovské plusové body si film zaslouží za originalitu, nebojácnost ukázat se doslova vše a za relativně fajn formu, ale ve výsledku mě tady "technika šokování" dostala asi víc než samotný film. Rozhodně stojí za zhlédnutí a překvapí, ale nic víc bych ve filmu asi nehledal. Rozhodně jen pro okrajové publikum. ()

Aljak

Waw, tak tomuto sa povie cieľavedomosť :D Alebo že by "manuál, ako preraziť v porno biznise"? Každopádne, veľmi zaujímavý a originálny film zo zákulisia pornografie. Páčila sa mi na tom taká autenticita, ktorá bola do toho celého príbehu Belly vložená. Aj keď príbeh ako taký nebol pre mňa nejako obzvlášť sympatický a z niektorých scénok mi nebolo zrovna príjemne, no celkovo to bolo rozhodne zaujímavé. Ešte som akosi stále nepochopil, ako môže niekoho BDSM a podobné praktiky vzrušovať, však to je maximálne nechutné a nevkusné. Ale čo už, koľko ľudí, toľko chutí. Sofia Kappel si určite zaslúži uznanie, za odvahu. 3* ()

• Spousta účinkujících ve filmu jsou reální pornoherci, či lidé pohybující se v pornoprůmyslu v Los Angeles. (NiWi)
  • V rámci získávání informací na dané téma žila režisérka Ninja Thyberg v podobném domě pro modelky a herečky, ve kterém žije i ústřední postava. (NiWi)
  • Film měl být původně nasazen s ratingem R do kin distribuční společnosti A24. Film nakonec dostal nejvyšší rating NC-17 a jeho distribuci převzala společnost Neon. (NiWi)