Rozkoš

(festivalový název)
  • Švédsko Pleasure (více)

Ve Švédsku se jmenovala Linnea, teď je její umělecké jméno Bella Cherry. V devatenácti letech opustila rodné městečko a přestěhovala se do Los Angeles, aby dobyla svět zábavy pro dospělé. Pro to, aby se stala tou nejzářnější pornohvězdou, je připravena udělat cokoliv. Těžší než BDSM natáčení se ale nakonec ukazuje souboj s producenty a otázka, zda je vůbec možné v tak specifickém prostředí navázat přátelství… Švédská režisérka Ninja Thyberg nahlíží za pomyslnou oponu stejnou měrou tabuizovaného i mytizovaného světa a nakládá s ním natolik přirozeně, že všechny předsudky postupně mizí a zůstává jen úžas nad tím, že se jedná o zábavní průmysl stejný jako každý jiný. (MFF Karlovy Vary)

BoPo

Filmový svet nejako stále odstrkuje svojho neslušného porno bráchu. Keď sa seriozní tvorcovia rozhodnú natočiť niečo s nálepkou erotické, tak do porno brandže zablúdia drsne, kriminálne či šokujúco. Zamerajú sa teda väčšinou na nelegálnu verziu porna. 8 MM, alebo napríklad Srbský film. Alebo to hodia do záhadného/hororového štýlu, ako napríklad v Holka z livechatu. Pojať to však realisticky a v tom rozohrať zápletku? To nie. S tým sa nejako nevedia, nechcú popasovať. Rozkoš sa o to pokúsila. "SPOILER": Ako keby ste sledovali príbeh zo športového prostredia. Mladé dievča sa presťahuje zo Švédska do Ameriky, pretože tam hrajú najlepší z najlepších. Začne v malom "tíme" a občas zahliadne kolegyne z vyššej ligy. Nájde si vzor a snaží sa prebojovať čo najkratšou cestou na jej úroveň. Prvý "zápas" dopadne na pohodu. Ďalší tiež. Tak usúdi, že je pripravená "hrať" proti najlepším. Tu však tvrdo narazí a jej ilúzie, sebavedomie idú na nulu. Vyhodia ju z "tímu" a jej nezostáva nič iné, než trénovať individuálne a oslovovať veľké "tímy", že by si s nimi rada aspoň zatrénovala. Jeden jej dá šancu a ona, poučená z minula, zatne zuby, maká naplno, nešetrí seba ani "súperov". Konečne je to tu. Hraje prvú ligu, má pozornosť fanúšikov, médii. Kariéra sa rozbieha vysnívaným smerom. Lenže tak nejako zisťuje, že ona sa pre tento "šport" nenarodila, cena je pre ňu privysoká. Rozkoš nie je dobrý film, ale cením snahu pojať to realisticky, zamerať sa na náročnosť, obrovskú konkurenciu a rôznorodú mentalitu/motiváciu/kvalitu ľudí v tomto biznise. Viac než film je to hraný dokument (s účasťou skutočných pornohercov/pornoherečiek), a to je málo. Chýba zaujímavá zápletka, pointa. Premárnená šanca, pretože obsadenie ústrednej hrdinky vyšlo viac než dobre. ()

Necrotongue

Film přinesl ještě vcelku jemný pohled do zákulisí natáčení pohyblivých XXX obrázků a já z něj mám dost smíšené pocity. Po celou dobu jsem měl dojem (nebo jsem doufal, těžko říct), že se mi tvůrci snaží přiblížit psychologický vývoj začínající pornoherečky, ale nakonec se na to buď vykašlali, nebo to prostě nezvládli. Dokázal bych si představit častější zapojení střihače, protože dlouhé scény z různých párty, v nichž se vlastně nic nedělo, jen zbytečně natahovaly stopáž. No, čekal jsem, že mě bude snímek z prostředí mého oblíbeného průmyslového odvětví bavit mnohem víc. / Poučení: Nepřeceňuj své síly. ()

Filmmaniak

Snímek úspěšně láká na atraktivní zákulisí pornoprůmyslu, na hardcore 18+ obrazovou složku a na vykreslení tohoto prostředí z perspektivy ženské začínající aktérky, což zní vyloženě slibně a neotřele a mohlo by to i vybízet k netriviálním diskuzím. V jádru jde ale o již mockrát obehranou klišovitou moralitku se schematickým příběhem o cílevědomé cestě na vrchol za falešnou iluzí amerického snu, při níž hlavní hrdinka postupně obětovává přátele, vlastní důstojnost i část své osobnosti, aby se nakonec stala jednou z těch, jimiž sama opovrhovala. Extrémně fyzický film, jenž ale ve skutečnosti k zákulisí pornoprůmyslu neřekne zas tak moc (na rozdíl třeba od dokumentů typu Rocco), protože nehledě na autentičnost lokací a zobrazovaných praktik a na účinkování reálných porno-osobností si sám podkopává nohy uměle modelovým příběhem. ()

EvilPhoEniX

Realistický, odvážný a autentický portrét Amerického Pornového průmyslu. Mladá 19 letá švédská dívka odjíždí sama do LA splnit si svůj sen a stát se hvězdnou pornoherečkou, ovšem brzy zjistí, že ta cesta na vrchol nebude vůbec jednoduchá. Od překonávání svých vlastních hranic po boj s agenty/producenty a rivalitu mezi dalšími divkami. Je to zvláštní film, rozhodně jediný svého druhu, ale na mne dojem udělal. Film je v jistých scénách velmi drsný, bořící filmové Tabu a nahoty se rozhodně neštítí. Vše full frontal ! Zajímavé mi přišlo, že se zde objeví Mark Spiegler hrajícího sebe ( což je americký talent na vyhledávání nadějných pornoherečeck tzv. Spiegler girls).Hlavní hrdinka je sympatická ( byť naivní), ale hraje skvěle a pro slávu je ochotná udělat cokoliv, takže některá rozhodnutí jsou docela nečekaná. Nejsyrovější scéna z natáčení byla nejspíš ta násilná, na kterou se nedívá 2x dobře. Film by se mohl zařadit do subžánru sexploitation a jako nahlédnutí za oponu do porno průmyslu funguje spolehlivě.7/10. ()

AffectedFace

Velice odvážný snímek, ale myslím si, že bohatě stačí stránky brazzers, blacked atd.. Protože přesně o tomhle počin je, ale z behind the scenes pohledu, všechno je naturalisticky natočené a vidět snad do jediného detailu. Hlavní postava je sympatická/naivní a to opravdu ve všech směrech, svojí kariérou prochází skrz normální sex, anál až po bdsm hrátky, takže vesměs furt jenom brečí, ale pokračuje dál v žití svého bezcenného života s nadějí na lepší zítřek. V celku je to průměrná podívaná, která člověku ledacos vysvětlí, protože snad každej se někdy podíval na nějaké erotické video, no ale to je tak všechno. Čistý průměr na jedno podívání. ()

• V rámci získávání informací na dané téma žila režisérka Ninja Thyberg v podobném domě pro modelky a herečky, ve kterém žije i ústřední postava. (NiWi)
  • Film měl být původně nasazen s ratingem R do kin distribuční společnosti A24. Film nakonec dostal nejvyšší rating NC-17 a jeho distribuci převzala společnost Neon. (NiWi)
  • Projekt vzešel z eseje o pornoprůmyslu, kterou režisérka Ninja Thyberg napsala v rámci genderových studií na vysoké škole. Toto téma také prozkoumávala ve svém krátkometrážním snímku Rozkoš (2013), který vyhrál cenu na festivalu v Cannes v roce 2013. (NiWi)