Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

rakovnik

Vladimír Menšík se snaží, ale přece jen neutáhne celý film. Obzvláště velký kontrast v herectví je jeho srovnání s Václavem Vydrou. Netroufám si tento film nazvat komedií, spíše se jedná o drama, nahlížející do rodinných vztahů a srovnání vesnického a městského člověka. Přesto spíše průměrný film, občas reprízující, ale dnes už nemá přílíš čím zaujmout. ()

walkingdead

Námět zajímavý, scénář... no ono narazit v době normalizace na kvalitní scénář asi nebylo úplně snadné, o to víc pak každý film potřeboval dobrou hereckou skvadru, která i ze špatných ingrediencí upeče něco aspoň trochu koukatelného. Sázkou na jistotu byl vždy Menšík, který táhne i tenhle film, ale slušně mu sekundují i mladší herci v čele s Freimanovou, které to tady fakt sluší. Ve výsledku je z toho tak aspoň (lehce slabší) průměr, ale nic pro "zlatý fond české kinematografie." Spíš než komedie bych žánr pojmenoval jako "film ze života" (tehdejšího). ()

Kralovna.Noc

"Komedie", která je vlastně smutná. Otec diktuje celé rodině,co mají dělat,do svatby natlačí i Libora, který ještě pořádně neví,co chce a zachová se zbaběle. Ve snaze vše zvrátit se ho rozhodne převychovat k obrazu svému, což ve výsledku vede k definitivnímu rozpadu Liborova vztahu s Olinou. Nejdůležitější je postavit barák a celá rodina na něm makat,aby se otec měl čím chlubit. Konec je otevřený, což nemám moc ráda. Ale co se nedá filmu upřít je kvalita díky dobrým hercům, především Menšíkovi. Zde za mě u mnohých podhodnocený. ()

frantisekly

Komédia? V žiadnom prípade nie. Už len preto, že Libor v podaní Václava Vydru je stále nažive. Hocikde, v hociakom meste v Čechách, alebo na Slovensku. Má firmu, buduje si zámok, nie vilu a robotníkov zdiera z kože. Dokonalé hovädo. Mal ,,dobrú výchovu" od svokra, ktorému to na konci filmu začalo dochádzať. Hynkovi Bočanovi sa podarilo jedno - ani jedna postava nie je kladná. Ani teta Heda v podaní pani Medřickej. Sú momenty, keď divák doslova prosí, aby povedala nejakú mravnú myšlienku, alebo ponaučenie. Ona však zostáva apatická. Takto lavíruje každý. Olina, Jiřina, Zdeněk, Sámek, Sámková. Raz sa hnevajú, potom sa z ničoho nič bozkávajú. Tri hviezdičky. ()

consuela1

O panu Menšíkovi a jeho snad pokaždé brilantním herectví se tady už zmínilo mnoho uživatelů. Nelze než plně souhlasit- i tady, stejně jako jinde ho mám moc ráda. Myslím si však, že i když na malé ploše, je tady herecky zajímavá i paní Medřická- její postava se mi vždycky líbila. Jedna z nejlepších scén filmu- Medřická a Menšík při předání svatebního daru :-))) ()

• Dana Medřická si zahrála ve filmu spolu se svým synem Václavem Vydrou. V jiném snímku se již bok po boku nesetkali. (M.B)
  • Nikdy nezapomenu na to, jak si pan Menšík během natáčení filmu píchl injekci, když mu bylo zase špatně a pak seděl a odpočíval, a přitom vyprávěl veselé historky, kterým jsme se všichni smáli. A právě ten náš smích ho velmi nabíjel,“ zavzpomínal na natáčení Václav Vydra nejmladší. (SONY_)