Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

sud

Docela se divím, že tenhle scénáristicky prázdný blábol má na svědomí Hynek Bočan. Film totiž nenabízí zhola nic vtipného, smutného ani zajímavého, navíc i Vladimír Menšík je zde ve své roli krajně nesympatický. Za Vyskočila, který většinu filmu sedí na balkóně a pije pivo 15%. P.S.: Když Menšíka v obdobné (a mnohem sympatičtější) roli, pak raději Když rozvod, tak rozvod!. ()

Vesecký

Komedie hořká... No, takoví někdy jsou rodič, i když tady to je v nadsázce. Otec staví dům pro své dvě dcery, aniž si uvědomuje, že ty si budou chtít zařídit život po svém. Mají své hochy, ale ty táta svou nesmlouvavou autoritou doslova přinutí, aby přiložili stejně jako celou rodinu k brigádě na dostavbě vily, která se má stát chloubou vesnice, ačkoliv si každý šeptá, že z větší části je z nakradených materiálů. Vlastně by se ten film mohl jmenovat Vše pro vilu... Menšík je ovšem neodolatelný, mladičká Freimanová překrásné kotě, Martu Malou jsem neznal, Holišová připomíná svým hlasem roli ze Slavností sněženek... Přesto je to film hodně nedotažený a zvláště druhá půlka je zbytečně natahována, aby z toho vůbec mohl být celovečerní kus. Trošku lépe než postava Vydry je vykreslena postava Vyskočilova, který jde za svým cílem, postavit si byteček - a dost, táto, řekl si, že pak budeme svými pány - a to také plní. Vydra je mnohem větší slaboch, ale pak jsem nepochopil jeho vzpouru před svatbou. Tam bylo velice hluché místo. A Fialová mohla zahrát víc. - Lima se mýlí, doba legraci přála mnohem víc, než ta dnešní... ()

GIK

Je to divné celé a divnost s přibývajícím časem roste. A nejdivnější je konec. To asi dramaturg Pluhař umělecky zaúřadoval. Jediný, kdo se chová celkem normálně, je kupodivu Fialová (možná díky Zdeňku Pluhařovi), která svého syna odrazuje od svatby po měsíční známosti. Záchranou je živelný uřvaný Menšík. Bez něj by to byl těžký propadák. 50 % ()

slunicko2

Typická dobová hořká sonda do maloměšťáckého myšlení. 1)  V podtextu je snímek silná režimová propaganda. Dlaždičky a kotle se, pravda, shánějí přes známosti, ale otec věnuje svým dcerám vesnický dům, ženichův otec nové auto a všichni očividně žijí v dostatku a spokojenosti._____ 2)  Občas však realita pronikne nechtěně na povrch v podobě závisti a posměšků sousedů. Já jsem alespoň nikdy nekradla! No tím bych se moc nechlubil._____ 3)  Špičkové herecké obsazení v podobě jako vždy přesvědčivého 51letého Vladimíra Menšíka (zabejčenej fotr Franc) či 60leté Dany Medřické (teta Heda, Francova sestra) však udělá své._____ 4)  A pak jsou tu pěkní 24letý Václav Vydra (váhavý student Libor, budoucí Olinin ženich) a 34letý Ivan Vyskočil (konformní Jiřinin ženich). ()

dobytek

Tyhle český komedie z dob normalizace jsou až na pár čestnejch výjimek, kde obvykle figurujou jména Menzel, Smoljak, Svěrák a sem tam Oldřich Lipský, jako přes kopírák. Stále stejný herci hrajou stále stejný postavy a humorný situace jsou obvykle založený na tom, že dojde k sérii omylů a nedorozumění. Těžko tam najít něco originálního, těžko tam najít třeba nějakou scénu, která se vryje do paměti, ale zároveň nemůžu ani říct, že by mi nějak vadilo se občas na tenhle typ filmu podívat. Největší problém tady spočívá v tom, že film úplně postrádá jakoukoliv pointu. Ve chvíli, kdy to asi nikdo nečeká, prostě padnou závěrečný titulky a je konec. 50% ()

• Vila, kterou stavěl Franc (Vladimír Menšík) pro svoji dceru, se nachází ve skutečnosti v Příbrami. (carott)
  • Natáčelo se také v Praze. (SONY_)