Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

Pepinec

Půl domu bez ženicha a film komplet bez humoru. Cholerik Menšík neustále balancuje na hranici infarktu, Vydra čumí jak vejr, holkám to nesluší, vila je hnusná, konec zase...počkat, ono to vlastně žádný konec nemá! Podle všeho po osmdesáti minutách došla páska, tak to stopli a rozjeli se za soudruhy pro cenzuru. Kdyby to smetli do šuplíku, česká kinematografie by o nic zásadního nepřišla. ()

Kralovna.Noc

"Komedie", která je vlastně smutná. Otec diktuje celé rodině,co mají dělat,do svatby natlačí i Libora, který ještě pořádně neví,co chce a zachová se zbaběle. Ve snaze vše zvrátit se ho rozhodne převychovat k obrazu svému, což ve výsledku vede k definitivnímu rozpadu Liborova vztahu s Olinou. Nejdůležitější je postavit barák a celá rodina na něm makat,aby se otec měl čím chlubit. Konec je otevřený, což nemám moc ráda. Ale co se nedá filmu upřít je kvalita díky dobrým hercům, především Menšíkovi. Zde za mě u mnohých podhodnocený. ()

sud

Docela se divím, že tenhle scénáristicky prázdný blábol má na svědomí Hynek Bočan. Film totiž nenabízí zhola nic vtipného, smutného ani zajímavého, navíc i Vladimír Menšík je zde ve své roli krajně nesympatický. Za Vyskočila, který většinu filmu sedí na balkóně a pije pivo 15%. P.S.: Když Menšíka v obdobné (a mnohem sympatičtější) roli, pak raději Když rozvod, tak rozvod!. ()

Weehaa

Nádhera Vladimíra Menšíka v komediální roli malinkého rodinného Hitlera. Otcovská láska, která zabíjí, masově a všechny kolem. Krásná role Dany Medřické. Film několikrát velmi rychle mění tvář z rozesmáté komedie (oproti většíně zde na csfd se vyjadřující jsem se já smál téměř pořád..) na citlivější komorní drama vnitřního boje ženicha i nevěsty, někdy jsou ty přechody hodně rychlé, ale netrvají dloho a mně se to líbilo. No, ale vlastně na tom fakt zas až tolik vtipnýho není - já mít doma půl domu s takovýmhle tatínkem, tak vemu kramle pro jistotu už v předškolním věku. ()

Zagros

Půl domu bez ženicha je film, který celý stojí na Vladimíru Menšíkovi. Ten si tady střihl hlavní a pro něj typickou a tradiční roli. Ostatní mu jen sekundují, i když nehrají špatně. Příběh je prostý. Hlavní postavou je Franc, který své rodině velí pevnou rukou, a když se rozhodne, že postaví pro svou dceru dům, tak jej zkrátka postaví, kdyby se co dělo. Na názory ostatních moc nehledí a jede si stále svoje. To mnohdy přináší humorné i dramatické situace. Film je o snaze chlapa držet všechno pevně v rukou … o despotickém a zároveň milujícím otci… o nevyžádaných darech… o jednostranném pohledu na svět… o snaze se vymanit z cesty rodičů. Lze v něm najít docela dost, ale taky se někomu líbit nemusí. Není to zase žádný hlubokomyslný zážitek, a pokud někomu nesedne humor, hodnocení vysoké asi nebude. Za mě se pohybuje kolem průměru. ()

• Dana Medřická si zahrála ve filmu spolu se svým synem Václavem Vydrou. V jiném snímku se již bok po boku nesetkali. (M.B)
  • Vila, kterou stavěl Franc (Vladimír Menšík) pro svoji dceru, se nachází ve skutečnosti v Příbrami. (carott)
  • Natáčelo se také v Praze. (SONY_)