Synové boha Slunce

• Německo Söhne der Sonne (více)
Německo, 2020, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(3)

Arsenal83

Najviac som sa tešil na Aztékov, nakoniec to bola paradoxne najhoršia časť. Na jednej strane veľké civilizácie, po ktorých tu ostalo strašne veľa. Na druhej strane ľudia, ktorí po sebe zanechali státisíce krvavých obetí. Dodnes nechápeme ani jedno, ani druhé. Ako dokázali bez strojov postaviť také veľkolepé veci a pritom svoj život podriaďovali službe svojmu náboženstvu, ktoré vyžadovalo toľko zbytočne mŕtvych. ()

ostravak30

Klasický padesátiminutový dokument o třech nejzajímavějších kulturách světa - alespoň z mého pohledu. Minimálně Mayové budí naši pozornost dodnes a končící Mayský kalendář roku 2012 si pamatuju dodnes, jakou hysterii to vyvolalo. Dokument nám o těchto civilizacích prozradí mnohé a je mnohdy až šokující, co všechno dokázali s ohledem na tehdejší možnosti. Zčásti je hraný, takže o to líp. ()

• Inkovia podcenili nebezpečie, ktoré im od "privandrovalcov" hrozilo a preto skončila ich kultúra. Hoci pri slove kultúra sa treba aj pozastaviť. Ostali veľké veci, ale robili sa aj masakre, ktoré našinec môže len ťažko pochopiť. Stret dvoch kultúr bol bojom civilizačným a dejinne bežným. Španieli nemali čestné pohnútky, ale ani Indiáni neboli extra ľudomilní, resp. ich kultúra hodnotila aj masové vraždenie ako niečo normálne ak to poteší nejakého boha či bôžika. Ríše povstávajú a padajú, taký je dejinný vývoj a nikdy sa to neudialo bez vojny. Aj preto je nutné nepozerať sa len na Španielov ako na surových dobyvateľov a Inkov ako dokonalú ríšu, ktorá mala ešte pretrvať stáročia. Bol to despotický režim s rituálnymi obeťami, ktorý zničil negramotný pastier Pizarro, ktorý vraždil, no sám skončil nakoniec rukou vraha. (Arsenal83)