Snímkem Otevřená srdce, který v roce 2002 posbíral řadu skandinávských filmových cen, se nám představí nadějná dánská scenáristka a režisérka Susanne Bierová. Cecilie a Joachim jsou mladí a zamilovaní. Těší se na svatbu a spokojený společný život. Marie a Niels jsou manželé třicátníci, kteří vychovávají tři děti. Náhoda či osud změní životy obou párů. Jednoho dne potká Niels Cecilii. Stane se tak za zvláštních okolností, které příliš nepřejí lásce. Oba jsou jak zasaženi bleskem. Láska může někdy způsobit, že lidé ztratí kontrolu nad vším, čím doposud žili. Cecilie a Niles stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Mají právo všechno zbořit a mají k tomu i dost odvahy? Film režisérky Susanne Bierové vypráví i o tom, co se stane, když do obyčejných všedních dní zasáhne tragická událost. Nic už není jako dřív, vše je podrobeno neúprosnému zkoumání smyslu a pravdivosti. Komorní příběh byl natočen ve stylu dánského manifestu Dogma, kterým mladí dánští tvůrci popírají některé postupy a manýry běžné filmové velkoprodukce a naopak zdůrazňují vnitřní pravdivost a neokázalost. Celkově jde o 28. snímek ve stylu Dogma. (oficiální text distributora)

l.enik.c

Tak tuctové téma, ale přesto tak jiné. Člověk si řekne, jak může vypadat film natočený s kamerou v ruce, bez osvětlení, bez uměle přidané hudby atd. a ono v závěru je to to nejkrásnější, čeho se takovému námětu může dostat. Žádné přehrávání, žádné zvláštní citové výlevy, herci téměř bez make-up. Tak přirozené, tak lidské a opravdové, až je to děsívé, protože se do toho člověk dokáže hodně vcítit a může to otevřít i staré rány. Ze začátku mi neseděly ty prostřihy "kéž by se něco stalo", ale postupně jsem na ně čekala, protože díky tomu se dalo do postav proniknout ještě o píď víc. Zajímavé. Dodnes jsem o Dogma 95 neslyšela, ale jsem moc ráda, že jsem na to narazila. ()

Mire

Veľmi dobré, veľmi pekné. V poslednej dobe ma táto dánska produkcia dosť oslovuje a tento film ma svojou emocionalitou a realistickým príbehom oslovil. A k tomu charizmatický Mads Mikkelsen. ()

kundichlup

Do života protagonistů vstupuje brutální náhoda. Ne náhodou je film natočen v duchu Dogma, což výrazně prociťuje dialogy, ale i momenty, ve kterých společně mlčíme. (Domnělá) morálka se rozpouští v těkavých pohledech všech hlavních hrdinů. Bez nánosů celou situaci vnímá Nielsova dcera, nikoliv bezrozporná postava. Ona sama (možná poprvé) čelí meznímu zážitku v životě a stává se hybatelem změny. Je zřejmé ale, že bojuje o pozornost a o emocionální bezpečí. Zrcadlí v tom ty stejné potřeby dospělých, jejichž sdílená morálka se dekonstruuje. V této dekonstrukci se ale všichni ocitají sami. ()

NeMiQ

Potrebujeme oporu, potrebujeme súcit, proste potrebujeme mať niekoho, komu na nás záleží, koho milujeme. Síce pritom to vyzerá, že sme sebeckí a pri hľadaní vlastného šťastia veľakrát ubližujeme ostatným v našom okolí. Po tragédii je omnoho ťažšie sa vysporiadať so samým sebou a v tomto filme vidieť ako ešte viac tým trpí aj naše okolie. ()

gezper

Silné drama ze severu s tuctovým, obyčejným ale i tak umně zpracovaným scénářem, korunované soustředěnými civilními hereckými výkony - Mads Mikkelsen exceletní, ovšem ostatní jsou výborní též. Velice realistické (až vtahující), a to i díky polo-amatérské kameře, snovým (přacím) prostřihům a celkovému citlivému přístupu režisérky. PS: úvodní a finální kamerové "filtry" jsem úplně 100% nepochopil [80%] ()

kolodej1

výborně vystavěné drama a silný příběh, do kterého se lze snadno vcítit. Bylo by to za mě na plný počet nebýt nevěrohodnosti stavu, v jakém se po úraze nacházel Joachim. Je opravdu trochu zvláštní, že paciednt, který je od krku dolů nehybný, bez problémů dýchá, mluví, otáčí hlavou, v obličeji nehodou nijak nepoznamenaný ( vzpomeňme na Jožo Ráže třeba ). V tomto smyslu si tedy si tedy režiséeka udělala výlet do žánru fantasy. Když tohle člověk na začátku filmu polkne, tak pak už je na co koukat, výborně zahrané postavy manželů Marie a Niels. ()

Arehanah

Zase jeden z mnoha severských filmů co mě rozbil. Tolik bolesti a beznaděje, zásadních rozhodnutí a hledání cest. Mads Nikkelsen opět ukázal jak velký herecký talent se v něm skrývá. " Chci abys věděla, že i kdybych znal předem konec, stejně bych to udělal." ()

jessic

Vztahové drama dvou dvojic, které nastartuje tragická nehoda jednoho z nich, nepřináši sice žádné nové sdělení, ale je natočeno tak seversky civilně, že zapomenete, že se díváte na film. ()

BarGoldstein

Kýbl dánských sraček! Ač Mikkelsen hraje opět super, scénář vyzvracený z útrob nějakého Tuborgem zdegenerovaného blba pojebal celý zbytek tohoto veledíla! Tupé zírání zřejmě paní Pivo obšlehla od nějakých zauralských častuškářů, kteří celou kariéru strávili zpracováním tématu jak Kolja przní Olju v berjozkách za zvuků Stalinových varhan. ()

kokofek

To jsme my ženy.Nevíme co chceme,ale nedáme pokoj dokud to nedostaneme!Drama odehrávající se ve filmu se opakuje častěji,než bychom chtěli.Dánský způsob je velmi realistický a skvělý. ()

Dvojirakri

Obsahuje spoilery: Ačkoli mám zfilmovaná dramata o obyčejných lidských osudech rád, nejsem schopen vždy přijmout vše tak jak je nám nabízeno, třeba už jen proto, že některá osoba se zachová hloupě. Asi to také znáte, občas se setkávám v recenzích s názory že ten a ta postava se chová nepravděpodobně a to shazuje požitek z filmu, ač mě to třeba tak ani nepřijde. Podobné to mám i s dvojicí žen, či lépe řečeno matky s dcerou, které se účastnily nehody na začátku filmu. Tedy, na to jak pokrokové a progresivní je Dánsko a jejich společnost v otázkách sexuality hlavně ve vztahu k dětem(hovořit s malým chlapečkem o tom že když se cítí jako homosexuál, může se nechat ve dvanácti přeoperovat, a další narážky), v otázkách zodpovědnosti a přijetí zodpovědnosti a postavení se k ní čelem je dle tohoto snímku na štíru. Kdyby se totiž ty dvě více zajímaly o další osud mladíka kterého porazily, a jeho snoubenky, nedošlo by k tomu k čemu došlo dál v ději. A tohle nejsem prostě schopný přijmout. K technické věci filmu a hereckým výkonům nemám nic. ()

estella

Guilt, forgiveness, sacrifice, love, passion, lust, loneliness, hope... Z těchto emocí připravený koktejl je vážně výborný. ()

Blažena

absolutní nadřazenost obsahu nad formou, vůbec žádná hudba v podkresu, film působí téměř jako dokument o tom, jak je život zatraceně nespravedlivý a jak si lidi ubližují, i když se v podstatě snaží nikomu neubližovat ()

L_U_M_P

...tazky film ktory vam da facku a donuti vas premyslat. Nenudi a udrziava divaka v napati celych 113 minut. Keby to nebola dogma 95 a bolo by to audio-vizualne prikraslene ..tak dam bez rozmyslania 10/10 ...takto si nechavam rezervu 9/10 ()

acervena

všechno už jsem viděla, jen to nebylo na plátně, úžasný na filmu je, jak po celou dobu nevím, na čí stranu se přiklonit, na rozdíl od většiny děl zámořské produkce, kde máme sympatie vesměs pěkně naservírovány, tady soucítím a zavrhuju zároveň, neskutečně působivý snímek, další z dánských s Mikkelsenem v pořadí a zase takovej nášup... ()

Ms.Spock

Chudák Joachim, chudák Marie, chudák Cecilie, chudák - no, Niels chudák nebyl...Film plný postav zmítajících se v pochopitelných krizích. Mimořádně silný zážitek. Váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami. ()

tata22

Film jsem bohužel viděl s neuvěřitelně strašidelným českým dabingem. To by snad měli zakázat takhle šíleně poničit celkem kvalitní film. Na filmu je až příiš vidět, že ho napsala a natočila žena. Emoce převládají, úplně jsem neuvěřil, přestože si umím představit, že se něco takového stalo nebo může stát, dokonce bych řekl, že velmi snadno. Jsem díky tomu trochu v nejistotě jak film hodnotit ale asi spíš lehce nadprůměrně. Stojí za vidění ale proboha ne s českým dabingem ! ()

sherpa

Jen ten hlas v dabingu, co byl Mikkelsenovi propůjčen, to je zoufalost. Jinak pecka. Seveřani tohle téma zvládají bravurně. ()

Zach Braff v zajetí lékařů

Zach Braff v zajetí lékařů