Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Hvězda westernových hitů Lee Van Cleef (V pravé poledne, Hodný, zlý a ošklivý, Sedm statečných) exceluje v tomto válečném dramatu z roku 1968. Lee Van Cleef představuje seržanta Sullivana, který se postaví do čela oddílu, složeného z amerických Italů. Společně mají za úkol infiltrovat se do fašistické armády v severní Africe. Píše se rok 1942 a Spojenci se právě připravují na Druhou bitvu u El Alameinu. A její průběh má zásadním způsobem ovlivnit právě jednotka nekompromisního bojovníka Sullivana. (Řitka video)

(více)

Recenze (21)

srolyma 

všechny recenze uživatele

Asi to pro ty Taloše není dvakrát jednoduchý natočit válečný film s vědomím, že stáli na té špatné straně. No, vypořádali se s tím poměrně šalamounsky. Takže tu máme skupinu amerických Italů, kteří sice stojí na té správné straně a mají bohulibý úkol obsadit v poušti zásobárnu pitné vody pro budoucí potřebu spojeneckých vojsk, ale jsou vesměs vykresleni jako agresivní, neurvalí, vzájemně rozhádaní, bezcitní kriminálníci s neschopným velitelem a traumatizovaným seržantem. Na té druhé straně, na té špatné, je taky skupinka Italů. Ti se snaží onu zásobárnu udržet pro vojska německá a to jsou slušní chlapíci, v podstatě pacifisti, takoví kamarádi do deště. A ještě tu máme Němce. Jelikož se na filmu taky podíleli, tak jsou to vesměs rovněž veselí hoši, co rádi zpívají a pijou a jejich velitel je univerzitní profesor se zálibou v poezii, prostě ryzí charakter. Takže komu v tomhle boji fandit? Slušný film. Poctivě natočený, žádné kulisy nebo modely tančíků, dostatečně akční i poměrně napínavý. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Žádný podmanivý příběh, žádné souvislé napětí, žádná psychologie postav, žádná myšlenka... jenom spousta volně spojených scén z fronty a série akce. Tento způsob válečného filmu se mi zdá poněkud nešťastným. Sice je to obstojně natočeno, pokud jde o kameru i provedení akčních scén, ale prodívat se až do konce tohoto podivného akčního béčka z války bylo docela uměním. Lee Van Cleef v hlavní roli má při tom zde silné charisma už jen ve svých pohledech, ale když se ani jeho postavě nedostalo propracovanějším rozměrům, nemá stejně ani on moc šancí film výrazně utáhnout. Za mě neurážející, ale zato hodně nudný a rozvláčný podprůměr. [40%] ()

Reklama

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

První, co mě praštilo do uší, byla neskutečná uřvaná nevkusná až místy kakofonická... něco jako hudba. A film samotný by rozhodně uvítal sestříhat. ~~~ Jednotka Amíků sestavená z vojáků s italskými rysy, předky a jazykem má za úkol před vyloděním v Africe obsadit a chránit oázu a hlavně její vodu. ~~~ Většina postav je zbytečných, přinejmenším k zapamatování, psychicky vyšinutý velící, zprasená a ve výsledku zbytečná akce... Nijak ničím zajímavý film. Dvě hodiny jsou na tohle přespříliš. ()

Radiq odpad!

všechny recenze uživatele

Lee Van Cleef jako dobrej zabiják a s ničím se nesral. To tam bylo jediný dobrý. Až na to jeho trauma. Tvářilo se to akčně, ale krev dost primalexová a při přestřelkách žádná. Při přestřelkách to jenom střílelo, asi si někdo řek, že tak to bude akčnější. V'ýbuchy vozidel jenom na oko (vybuchlo to dycky jenom někde kolem a samotnej vrak už neukázali). Ani ta závěrečná scéna, která tady asi každýho uchvátila, mě ohromila asi jak létající Čestmír. Takže akce byla nuda. Ale nuda to byla i když tam zrovna akce nebyla. A hlavně hrozná ametéřina. Třeba aji to, že všichni tam mluvili italsky, dokonce i němci. Člověk se na to dival a musel si řikat: "no ty voe, tahle scéna byla uplně zbytečná" nebo "to je horší než když sme si jako děcka hráli na vojáky" nebo "tohle bylo trapny asi jak rozsypaná strouhanka" a pak se to zvrtlo na "ach jo, kdy už to konečně skončí". Jako respekt k tomu, v jakym to bylo natočený roce (a italama), ale to pro mě není polehčující okolnost. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

S vědomím, že Žvláštní jednotka je italsko-německým válečným filmem z roku 1968, čekal jsem o hodně větší průser. Italské filmy té doby a zejména ty pozdější (myslím teď válečné), jsou opravdu spagetti válečnými snímky a milovník tohoto žánru při jejich sledování pokud se už tak rozhodne - značně trpí. Značně zavádějící je již jen samotný název filmu Commandos, protože se děj týká americké diverzní jednotky a Amíci žádné takové jednotky tohoto názvu na rozdíl od Britů neměli, ti měli Rangers. Já to chápu spíše tak, že se ten název vžil pro jakoukoliv skupinu vojáků speciálních jednotek stejně jako jeep pro terénní vozidla byť nejsou vyrobena pod značkou Jeep. Děj pojednává o speciální jednotce americké armády složené z amerických Italů, kteří mají přepadnout v Severní Africe důležité stanoviště se studnami, jediné v té oblasti. Stanoviště stráží italská jednotka, v té době ještě spojenci Němců. Italové i Němci si od svých jednotek do oázy posílají cisternové konvoje pro vodu. V souvislosti s vyloděním spojenců má americká skupina zabránit vyhození studen do povětří. Při přepadu je ,,vyměněna'' italská ostraha oázy za americké Italy plynně hovořící mateřtinou. Bohužel jednotce velí nezkušený velitel, díky jehož špatnému rozhodnutí dojde v ději k zásadním zvratům. Více prozrazovat nebudu. Co se týče válečných scén, je to takové prostě italské - kapslíkové. Na jednoho mrtvého tisíce výstřelů, tankovou jednotku veteránů zničí jeden bazukář, když má být zničeno nějaké vozidlo - dojede za haldu sudů, zastaví a sudy vybouchnou. udělá se kratičký ohnivý hřib a konec... K bojové technice bych se také raději nevyjadřoval, Němci používají americké tanky M24 Chaffee a poválečný obrněný transportér (kupodivu se tam nikde neobjevil americký polopás M3A s palmou a hákáčem na dveřích :-) ! Zasažení vojáci kravácejí hodně výrazným kečupem, který je stejně výrazný i další den atd.. prostě sedmdesátky. Na starnu druhou tam nikdo neběhal s kotletama až ke kotníkům a s kníry, ani nikdo neměl pod helmou dlouhé vlasy. Italové občas zapomněli ve svých filmech že druhá světová a doba bigbeatu se lišila i módou :-). Tady asi zasáhla německá ruka s citetem pro pořádek. Ve filmu si zahraje tankána komisař Schminasky - Götz George, tehdy mladá filmová hvězda. Lee Van Cleef tu sice hrál mírně vyšinutého seržu, ale nějak mně ten jeho vystreslý pohled do kamery nebavil. Byl bych raději, kdyby tam bylo toho více z té Burmy! :-). Když to sečtu, jsou to slabší tři. Ale zaokrouhlím. Samozřejmě to poměřuji s obdobnou tvorbou, srovnávat to např. s Ryanem, je to na odpad, ale takto se to nedá brát.. Tři lahve německého koňaku. * * * ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Ve filmu jsou mimo jiné použity i americké tanky Cheffe, ovšem na německé straně a v roce 1942, i když jejich sériová výroba začala až v roce 1944. (Winster)

Reklama

Reklama