Malá mořská víla

• USA The Little Mermaid (více)

Malá mořská víla je oblíbený příběh Ariel, překrásné a zvídavé mladé mořské víly toužící po dobrodružství. Nejmladší a zároveň nejsvéhlavější z dcer krále oceánů Tritona touží poznat svět na souši, a tak vyplouvá na hladinu. Při jedné z takových výprav se zamiluje do šarmantního prince Erika. Přestože mají mořské víly zapovězeno stýkat se s lidmi, Ariel se rozhodne poslechnout své srdce. Uzavře dohodu se záludnou mořskou čarodějnicí Uršulou, která jí umožní poznat život na souši, ale přitom tajně usiluje o Arielin život, jakož i královskou korunu jejího otce. (Falcon)

3DD!3

Strašně tmavé a nechutně moderní. Rvaní politiky a statistiky do královských konverzací byť dobře míněné ničí onu pohádkovou atmosféru. Nesympatická královna matka, divný princ, přepálená délka. Děsivý Sebastian jehož oči mě budou strašit ve snech je jedinou kaňkou na jinak povedeném vizuálním převedení. Halle Baileys docela příjemná, Bardem super, ale mnohem raději si pustím kreslenou verzi. ()

maddy

Bezduchý produkt súčasného Disney mainstreamu. Korporátny produkt bez života, bez akéhokoľvek rozprávkového kúzla a to hlavné, bez srdíčka. Natočené tým najobyčajnejším hollywoodskym režisérom Robom Marshallom, ktorý síce vie natočiť technicky dokonalý film a The Little Mermaid aj po celú dobu krásne vyzerá, ale to je tak všetko. Čisto technické filmové dielo natočené podľa typickej hollywoodskej šablóny bez najmenšej invencie. The Little Mermaid síce robí množstvo vecí správne, napríklad pútavo rozpracováva vzťah Ariel (zahraná roztomilou Halle Bailey) a princa, ponúka pomerne veľkolepé finále, ale zároveň má dve a štvrť hodiny, nemá žiaden spád a muzikálové scény sú úplne zbytočné, až otravné, bez tempa a s nepútavými piesňami. Je to celé také vyleštené, neurážajúce, ale zároveň po väčšinu stopáže nudné a úplne zbytočné. Vo výsledku niekde medzi dvomi a tromi hviezdami, ale tentokrát nemám dôvod sa prikláňať k vyššiemu hodnoteniu. Nie tak zlé ako Pinocchio alebo Luskáčik, ale ďaleko od kvalít Popolušky alebo Levieho Kráľa. Asi niekde na úrovni Dumba a Lady a Tramp, čo nie je rozhodne veľká pochvala. Najviac zamrzí, že Disney tieto jeho klasické a kultové rozprávky nevie spracovať omnoho kvalitnejšie do hranej podoby, materiál by na to bol, len by to chcelo aspoň trochu snahy a nie iba nahádzať nakopu milióny dolárov a vygenerovať  live-action adaptácie ako z výrobnej linky bez akejkoľvek výraznejšej snahy. CELKOVO: 5/10 ()

hroubek

Čekal jsem film, který mě bude nudit, a ve výsledku jsem dostal fajn hranou pohádku, co celkem šlape. Nechci tvrdit, že je film nějaký zázrak, ale po těch trailerech jsem očekával větší peklo. Film má dva zásadní problémy. Je hodně dlouhý, a kdyby se půlhodina vystřihla, tak se nic nestane. A druhý problém je, že je to vizuálně hnusný - scény pod vodou a zvířata vypadají fakt hodně ošklivě a tvůrci by si za tohle zasloužili pár facek. Po herecké stránce je to dobré, má to hezkou atmosféru a některé scény fungují, tak jak mají, a scény na souši jsou moc pěkně natočené a jsou na nich vidět prachy a talent. Malá mořská víla je o dost lepší, než jsem čekal. ()

sidzej

Priznám sa že nie som veľkým fanúšikom modernej disneyho diverzity v obsadzovaní, pretože to takmer vždy vo filme pôsobí rušivo, ale hodnotenie na hranici odpadu si táto rozprávka fakt nezaslúži. S obsadením Halle Bailey problém nemám, je to sympatická naivka, presne ako jej postava a celkovo môžem povedať že casting sa vydaril. Pesničky boli fajn, 3D taktiež- krásne vynikli všetky podmorské zábery či búrka na lodi, vizuál vcelku vydarený vrátane trikov aj keď istý priestor na lepší dizajn kraba a rybky určite bol, romantika kde Ariel prišla o hlas a dvorila sa princovi bola milá a scéna s tržnicou a tancami príjemným osviežením. Záver dokázal aj dojať i keď zase to trochu kazili nasilu vsunutými zábermi všetkých možných etník ale keď to už musí byť tak budiš....solídnych 70% a chválim aj sk dabing. ()

Fiftis odpad!

V prvom rade mi dovoľte vysvetliť mnohým dúhovým liberálom čo je to skutočný rasizmus. Nie to, keď človek ako ja je nespokojný, že jeho ikonickú kreslenú postavičku z detstva zmenia z bielej morskej panny s krásnymi červenými vlasmi na celoročne opálenú pannu s nepremokavými vlasmi. Skutočný rasizmus je, keď uprednostňujete jednu rasu nad ostatnými. Uvediem krátky príklad zo života. Jedna nemenovaná producentka sa vyjadrila že jej vadilo, že v seriáli Chernobyl nehral žiadny černoch. Toto je "krásny" čistý rasizmus, pretože okrem toho že naozaj neviem koľko černochov žilo na Ukrajine pred rokom 1986 a neviem ani koľko ich tam žije teraz a už naozaj neviem koľko černochov pracovalo v jadrovej elektrárni, rasizmus je to preto že jej už nevadí absencia aziatov, mexikáncov, eskimákov, indiánov a podobne. Poznáme však spoločnosť Dysney a vieme, že tento radikálny krok urobila nie preto, že by nemala žiadnu vhodnú belošku na rolu Ariel, ale aby sme boli "rasovo korektní". Ja preto navrhujem (a zaujímalo by ma aké reakcie by boli vo svete) aby životopisný film o Martinovi Lutherovi Kingovi hral Leonardo DiCaprio, film o Michaelovi Jordanovi hral Chris Hemsworth a film o feťákovi Georgovi Floydovi hral Brad Pitt. Pointa je - prestaňte meniť rasy ikonickým postavám, ale ak chcete byť "rasovo korektní" tak natáčajte viacej filmov s černochmi (alebo aj inými rasami) a vytvárajte viacej čiernych hrdinov a postáv. Ale nepreobsadzujte ich! Pretože práve to smrdí rasizmom. Tému ukončím slovami - že jeden z TOP 10 filmov ktoré mám na tejto stránke je film Entergalactic - romantická snímka o dvojici afroameričanov, takže ťažko ma označiť za rasistu. ()

• Rob Marshall o filme: "Som na film veľmi hrdý. Je to určite najnáročnejší film, aký som kedy robil. Bezpochyby... Použité boli zložité a najmodernejšie techniky, aby to fungovalo. Nemyslím si, že ešte niekto iný robil muzikál pod vodou." (Arsenal83)
  • Melissa McCarthy (Uršula) před začátkem natáčení vůbec netušila, že má hudební sluch a umí zpívat. Během natáčení svůj um pod dohledem vokálního trenéra Erica Vetroma zdokonalila a hudební sekvence ve filmu nakonec odzpívala sama. (fiLLthe3DD)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Krásné Vánoce a PF 2023