Šógun

USA, 2024, 9 h 56 min (Minutáž: 54–71 min)

Předloha:

James Clavell (kniha)

Epizody(10)

Seriál Šógun produkční společnosti FX je originální adaptací románu Jamese Clavella a odehrává se v Japonsku v roce 1600 na prahu občanské války, která rozhoduje o osudu celého století. Lord Joši Toranaga bojuje o život, protože se proti němu spojili jeho nepřátelé v Radě regentů. Když je v nedaleké rybářské vesnici nalezena záhadná opuštěná evropská loď, připlouvá její anglický lodivod John Blackthorne s tajemstvím, které by mohlo Toranagovi pomoct vychýlit misky mocenských vah a zničit obrovský vliv Blackthornových vlastních nepřátel – jezuitských kněží a portugalských obchodníků. Toranagovy a Blackthornovy osudy jsou neoddělitelně spjaty s jejich překladatelkou Todou Mariko, tajemnou křesťankou a poslední šlechtičnou ze zneuctěného rodu. Zatímco Mariko slouží svému pánovi v této napjaté politické situaci, musí skloubit své nové přátelství s Blackthornem, oddanost víře, která ji zachránila, a povinnost vůči zesnulému otci. (Disney+)

Recenze uživatele Sany33 k tomuto seriálu (8)

Andžin (2024) (E01)

Príbeh: Portugalci majú vzácne obchodné vzťahy s Japonskom a to by sa zachcelo aj Holanďanom ale jediná ich loď ktorá sa dostane až do svojho cieľa je plná vyhladovaných úbožiakov a zbraní pre celú armádu. Práve tieto zbrane sa zrejme stanú hybnou silou miestneho lorda proti, ktorému sa spichli zvyšné štyri provincie. Čas sa ale kráti. Prevedenie: Veľmi dobrý feeling. Postavy sú obsadené s citom a ja, čo mám problém pri Ázijských filmoch som rozpoznal presne kto je kto. K čomu si gratulujem. Zatiaľ sa príbeh rozbieha pozvolna a popravde piatu hviezdu som dal iba kvôli autenticite, ktorou na mňa film pôsobí. Dúfam, že naberieme tempo. 90% ()

Sluhové dvou mistrů (2024) (E02)

Príbeh: Lord Toranaga premyslenými ťahmi dostane barbara do Osaky. Mariko musí robiť tlmočníčku aj napriek tomu, že má rozkol so svojou vierou. Lord Japonska sa dozvedá informácie, ktoré môžu položiť na kolená Japonský obchodný vzťah s Európou. Prevedenie: Strašne ma to baví. Neviete komu môžete verieť ale tá Toranagova premyslenosť je neskutočná. Prvotné uvrhnutie do žalára, výmena izieb a finálne nepodpísanie vyplávania lode... Dokonalé. 97% ()

Zítra je zítra (2024) (E03)

Príbeh: Toranaga sa musí dostať z Osaky a na to je nutná dômyselná lesť. Celý plán nakoniec klapne až na cudzinca, ktorý musí zostať na bárke na mori. Šikovnosť a jeden dlh mu zachránia život. Prevedenie: Vizuálna stránka je opäť v popredí ale nie zas tak moc pred veľmi silným príbehom. Zvyky miestnych sú veľmi zaujímavé ba priam edukatívne. Teraz sa iba začne hra o moc keď sa jedná o vojnu celého národa. 92% ()

Osmero hradeb (2024) (E04)

Príbeh: Angin je poverený správou Toranagovej armády a učeniu s novými zbraňami. Mariko podľahne svojím túžbam a mladý Toranagov syn sa bude chcieť dorovnať sláve a umu svojho otca a urobí veľmi vážne rozhodnutie. Prevedenie: To čo sa stalo na konci sa asi dalo čakať. Mariko si po smrti manžela nedala vôbec na čas. Všetko super tak ako v predchádzajúcich častiach. Koniec bol až prehnane autentický ale zas prečo nie? 90% ()

Podvolen cizí pěsti (2024) (E05)

Príbeh: Toranaga sa vracia aj s obrovskou armádou a na čele je manžel Mariko, ktorému, nie je veľmi po vôli aby býval s Anginom. Vyhrotené situácie a nedbalosť k ľudskému životu vo vtedajšom feudálnom Japonsku prinútia cudzinca k rozhovoru z veliteľom. Prevedenie: Som si uvedomil, že tento seriál slúži skôr ako dokumentárne okienko k zvykom vo vtedajšej dobe a príbeh sa posúva iba veľmi pozvolna. Rovnaký pocit som mal napríklad pri Vikingoch. 90% ()

Dámy vrbového světa (2024) (E06)

Príbeh: Mariko dostane za úlohu postarať sa o Anginove uvoľnenie a tak ho vezme ku Kimmiko najlepšej miestnej kurtizáne. Zrejme to Toranaga urobil aj pre to aby upokojil reči okolo ich vzťahu. Nakoľko je o ďalšieho člena rady menej, rozhodne sa Toranaga uskutočniť plán a napadnutie Osaki. Prevedenie: Už sa vôbec neviem zbaviť toho pocitu, že sa pôvodne malo jednať o dokument a až o dosť neskôr si niekto povedať, že z toho urobia historický seriál. V podstatne sme sa za celú stopáž tejto epizódy nikam neposunuli ale ta to asi v tej dobe bolo, nikto sa nikam neponáhľal. 76% ()

Než vyhasne tyčinka (2024) (E07)

Príbeh: Jediná Toranagova šanca a vyrovnanie síl v boje je spojenie sa s bratom, ktorého nevidel večnosť. Brat prijíma pozvanie a začína sa politická hra na ktorej Toranaga stále nevyzerá ako víťaz ale ako porazený. Prevedenie: Prvotný wow efekt už nemám a krása a odlišnosť kultúr už nemajú taký vplyv na moje hodnotenie. Táto časť bola jednoducho nudná a Anjin v podaní Cosmo Jarvisa je strašné nesympatické pako. Ale zrejme to tak má byť. Keď sa teraz viac sústreďujem na príbeh, pripadá mi to akoby to tvorcovia zámerne naťahovali a to sa mi až tak moc nepáči. 74% ()

Propast života (2024) (E08)

Príbeh: Smrť Toranagovho syna oddialila jeho príchod do Osaky a nastal čas 49 dňového trúchlenia. Toranagovi vazali ako aj Anjin sa mu postupne otáčajú chrbtom. Toto celé sa ale javí ako premyslený plán starého Shoguna. Prevedenie: Ja som si naivne myslel, že najväčší fanatici sú moslimáci ale teraz som si uvedomil, že Japonci sú oveľa horší národ. Ako tvorcovia tvrdia, držia sa historických reálií a mne sa z toho zdvíha žalúdok. Inak časť celkom o ničom. Nikam sme sa neposunuli akurát sme si mohli naplno užiť mocenské hry a ťahanie za nitky. Uvidíme kam to až dospeje. 79% ()

Minisérie Shōgun našla obsazení

Minisérie Shōgun našla obsazení

09.06.2021

Očekávaná minisérie Shōgun od stanice FX (Takoví normální Američané, Atlanta) konečně našla hlavní představitele. Minisérie, která bude podobně jako předchozí televizní adaptace vycházet ze… (více)