Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do pohádek málokdy pronikala ponurá baladičnost, která neústila do šťastných konců. V tomto případě však černobílý materiál ještě umocnil tragické vyznění příběhu o zrazené lásce. Podle předlohy Jana Drdy natočil režisér Jiří Weiss film o prostém ovčákovi, jenž získá přízeň lesní víly - a od ní dokonce čarovné kapradí. Jenže daru si nerozvážný protagonista neváží, lehkomyslně se nechá naverbovat na vojnu, kde jej okouzlí vypočítavá a sobecká generálova dcera, takže na divoženku zapomene... V hlavní roli se představí někdejší herecký idol Vít Olmer, pozdější režisér. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (41)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Baladický příběh ovčáka Jury mezi dvěma krásnými ženami moc pohádku nepřipomíná, snad že se jedná o snímek pro dospělé, ani mně se jako mláděti nelíbil.. Když se jedna pohádkově naladí, očekává v závěru „a byla svatba a žili spolu šťastně až na věky“.. Nicméně dnes už umím ocenit přednosti, černobílá tomu velmi sluší, atmosféra bezchybná, krásně natočeno, herecký ansámbl výborný.. No a Radek Brzobohatý ve vedlejší roli, kamarád hlavní postavy, působí sympaticky, jen je ho málo.. Pochválit musím obě dámy, jak Karlu Chadimovou, tak Danu Smutnou, radost pohledět.. ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Obrazově nádherný začátek - ten tajemný les, občas až hororově působící (na čemž má nemalou zásluhu hudba), na kterémžto pozadí obvzláště vynikne éterická krása Lesanky. A nemyslím, že by film ztrácel tempo v své turecké části, která má působivé dobrodružné pasáže. Je zde skvělý František Smolík, jako střídmější verze rokokového plukovníka z Fanfána Tulipána, a snad ještě lepší Otomar Krejča v roli krutého tureckého paši. A nad to Dana Smutná, které to jako rozmarné krásné mrše opravdu slušelo. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Zpočátku poeticky vypadající příběh postupem času svůj počáteční náboj ztratí, ale rozhdoně nelze říct, že by se snad jednalo o špatný film. Jen jsem měl prostě jinou představu, vždyť šlo o zpracování pohádkového námětu a ten se dá natočit i pro dospělé tak, aby ty pohádkové prvky byly více výrazné, než jsou v tomto filmu. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Kamera je skutečně skvělá, hudba působivá, poetická atmosféra skvělá. Alespoň v první polovině. Pak byla vojna a dějově i filmařsky to bylo lepší a zajímavější. Herci výteční. Zvuk mizerný. Ve výsledku mě to ale moc nebavilo, navíc se to (alespoň v mých očích) šíleně táhlo, tu délku bych se vůbec nebál snížit - třeba i o půl hodiny. Černobílá kamera tomu dost přidává, v barvě by tenhle film ztratil kouzlo. Já jsem ho ale i přesto úplně nenašel. Nevěděl jsem vůbec, co od toho čekat, takže zklamání se nedostavilo, ale bohužel ani vyložené nadšení. Zlaté kapradí je prostě průměrný film, který nemám potřebu znovu vidět, a kdybych ho neměl do školy, tak ho neuvidím ani poprvé. 65%, takže se jedná o průměr lepší. Co oceňuji, je to, že se nejedná vyloženě o pohádku a ani ten konec není zcela veselý, což je fajn. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Juru v podání Víta Olmera nadaboval Jan Tříska a postavu Lesanky, kterou hrála Karla Chadimová, namluvila Alena Kreuzmannová. (rodo)
  • Film byl natočen u příležitosti nedožitých 100. narozenin Jana Drdy. (jecmen2)
  • V historii československých pohádek, promítaných v kinech, je tato poslední natočena černobíle a pokud nebudeme považovat za pohádku komediální podobenství Až přijde kocour (1963), tak je také současně první filmovou pohádkou natočenou v širokoúhlém formátu. (charles3)

Související novinky

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama