Reklama

Reklama

Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším... Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu... Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (85)

Matty 

všechny recenze uživatele

I Sherlock Holmes byl jenom člověk. Arthur Conan Doyle musel rotovat v hrobě, když skrze perspektivu Billyho Wildera zjistil, jaký člověk. Skvělý detektiv, jeden z nejlepších, to bezpochyby, ale co třeba jeho zkušenosti se ženami? Jednou větou: „Kleptomanky, nymfomanky, pyromanky…“. Není divu, když většinu času tráví s kolegou Watsonem a služebnou Hudsonovou, která pokud měla nějaká nejlepší léta, má je už dávno za sebou („Paní Hudsonová, co abyste zašla do kuchyně a smyla si tam ten výraz nelibosti?“). Když u domovních dveří znenadání stojí pohledná dívka bez paměti, Holmes neváhá a chopí se příležitosti. Wilder však Holmesovy dedukační schopnosti neignoruje, vymyslel pro něj spletitý případ, v němž figuruje zmizelý belgický vědec, kanárci, trpaslíci a velká vodní příšera. Vše vyústí do pointy, ze které by měl radost Jules Verne. Po pravdě, na film s takovým názvem je samotnému vyšetřování věnováno až příliš prostoru a vážnosti. Čekal jsem, že Wilder z podobného nápadu dokáže vytěžit více než pár minut suše konverzačního humoru (taky jde o kompletně britský snímek). Soukromý život jako typická wilderovka začíná vnitřním monologem jedné z postav, jeho forma je ale malinko odlišná – protentokrát spoléhá na více kratších scén, což poměrně dlouhému a předvídatelnému filmu přidává na dynamice. Inu, mohlo být lépe, ale buďme rádi, že nebylo hůře. 70% ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Uz druhy Sherlock Holmes v rade, ktery me vylozene iritoval. Je to sice podstatne lepsi, nez nedavna Ritchieho prasarna, ale stejne to vypada, ze Sherlock nebude moje krevni skupina. Svoji roli hraje zrejme fakt, ze je to gay, narkoman a jeste s anglickym prizvukem. V podstate cela prvni pulka je nesnesitelna nuda, stavu to zacne dostavat az s prijezdem do Skotska, kde to krome pekne prirody a atmosfery ziska scenaristicky velmi silny Bond feeling, ale celkovy dojem to uz zachranit nestihne. "I don't dislike women, I merely distrust them." 4/10 ()

Reklama

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Je to len výplod vašej fantázie Watson. Holmes! Ako môžte hovoriť o výplode mojej fantázie, keď mi už celé roky tvrdíte, že ja som žiadnu fantáziu nikdy ani nemal!! Brilantný suchý britský humor, ktorým je popretkávaný celý tento film je jednou z jeho najsilnejších stránok. So samotným príbehom to už také jednoznačné nie je. Dej filmu je zaujímavý a napínavý avšak je v ňom aj cítiť isté trhliny spôsobené jeho zostrihaním ešte v čase jeho vzniku, kedy bol skrátený a ochudobnený najmä o časti týkajúce sa možnosti homosexuálneho vzťahu medzi Watsonom a Holmesom. Nepochybnou skutočnosťou však je, že mnohé námety z tohto filmu boli použité v najnovšej seriálovej verzii Sherlocka od BBC. Pričom hlavná dejová línia filmu je zrejmým námetom časti Scandal in Belgravia. Počas celej doby pozerania tohto filmu som asi práve preto, mala pocit deja vu, kedy je mnoho scén veľmi podobných jej novšej verzii a viacero drobných útržkov konverzácií je tiež využitých v rôznych častiach tejto série. Preto aj toto najnovšie spracovanie považujem za isté vzdanie pocty autorom tohto filmu, ktorý vo svojej dobe zostal bohužiaľ nepochopený a takmer nepovšimnutý a odporúčam ho do pozornosti všetkým milovníkom príbehov Sherlocka Holmesa. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Zábavné, vtipné, originální, vkusné, stylové, ironické a melancholické zároveň. Podivuhodný pohled na osobu Sherlocka Holmese, zvlášť zajímavé pro toho, kdo s pozorností sleduje tenhle žánr od třicátých až do devadesátých let. Jaký byl vztah mezi Sherlockem a doktorem Watsonem? Že by homosexuální? I to příjde na chvíli v úvahu - možná by tomu tak však bylo lépe, protože ženské zasahují do Sherlockova život mnohem více, než si to sám připouští. Vybroušený, inteligentní scénář a brilantní režie - co více by si labužník mohl přát! ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Solidní, ale nijak omračující. Asi to bude tím, že jsem od toho čekal něco jiného. Čekal jsem nějaký jiný pohled na Sherlocka Holmese, asi i více legrace, protože je pod filmem podepsán Billy Wilder, ale nic takového se nekonalo. V podstatě je to docela běžný případ, akorát s poněkud přetaženou stopáží, ten úvod byl totiž příliš dlouhý. Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Skladateľ Miklós Rozsa si odohral malé cameo dirigenta pri scéne baletu Labutie jazero. Je otočený chrbtom a nie je mu poriadne vidieť do tváre. (Tvrdolín Veliký)
  • Christophera Lee môžeme v tomto filme vidieť jediný krát v jeho dlhej kariére bez príčeskov. Na žiadosť režiséra Wildera si dokonca nechal v maskérni predĺžiť svoju postupujúcu pleš až na temeno hlavy. (Tvrdolín Veliký)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Reklama

Reklama