Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

omega_SK

No nic moc teda. Na 8 nominácií Oscara a kadejaké iné ceny som čakal rozhodne oveľa OVEĽA viac. Dostal som nechutne dllllllllllllllllllllllllllhočiznú záležitosť ničoho. S odstupom času, keď sa vám to v hlave uleží, zistíte že na tom filme si niet čo pamätať. Ja si pamätám akurát, že ma z toho riadne bolela prdel a od nudy som zýval jak drak. Šialených 180 minút sledujete americkú kocábku čľapkajúcu sa vo vode. Rozhodne väčší zážitok by bol pustiť si plávajúcu kačičku pri kúpaní vo vani. Jeden trápny boxérsky súboj, párkrát si vodné delo zašpliecha a na konci dákych 20 minút sa konečne aj zastrielľa. Fakt mimoriadne zbytočne natiahnuté a pri tom podľa mňa dôležitý moment konfliktu, keď bambusáci masakrujú civilistov anglánov a amíkov, sa tu odbaví sekundovým oznámením kapitánovi na zdrape papiera, že k čomusi takému došlo. Mizéria. ()

MayB2

Vzpomněla jsem si na jiný film konfrontující Amíky s Čínou – heroických 55 dní v Pekingu. Proti tomu jen o 3 roky mladší Sand Pebbles je o dost opravdovější, ne tak jednoznačný film. Hrstka Američanů na rezatý lodi, kteří se ocitli kvůli politickým cílům v nesprávnou dobu v nesprávné zemi, které ani nemohou porozumět. ()

Josef.Svejk

Výborní herci (Steve McQueen, Candice Bergen, Richard Attenborough, Richard Crenna) a známý režisér Rovert Wise, který natočil takové blockbustery jako Star Trek, Andromeda Strain, a West Side Story. Za komoušů byl tenhle film samozřejmě tabu, protože ukazuje americké ozbrojené síly v pozitivním světle, plus portrét čínské historie se neschohoval s dialektickým materialismem bolševiků. Jediné, co se možná dá filmu vytknout, je poněkud zdlouhavý děj. Ale to je možná tím, že film je 50 let starý a dnes jsme zvyklí na explozivní action, 3D video, a imerzivni DTS 3D zvuk. Nicméně tohle je výborný film. ()

karmalat

Překvapivě dobré, začátek trochu rozvláčný, ale pak se příběh rozjede. Samozřejmě Steve McQueen je skvělý, ostatně jako vždy. ()

bighead

I přes šílenou stopáž, je to velice kvalitní, starý poctivý film s velkým F.Potěšil i Trautman (Crenna) v roli kapitána a kdo hrál Hidden and dangerous, tak si jistě vychutná Steva a jeho starý dobrý B.A.R. ()

Baerdeller

Sand Pebbles se mi hodnotí strašně těžce. Téma a prostředí Číny v polovině dvacátých let dvacátého století je super. Jsou tu komunisti, nacionalisti, američtí námořníci, naivní misionáři... Dost velký mišmaš, ale tématicky dobrý mišmaš. Problém je, že jde o tři hodiny dlouhý mišmaš. A ať se film snaží, tak nejde o Once Upon a Time in America, který přes svou stopáž pádí kupředu jak stádo splašených mustangů... Sand Pebbles si ke svému konci spíše tak pozvolně proplouvá. Respektive občas ani nepluje, nýbrž čeká na jaro až bude víc vody... Steve McQueen střílí, Steve McQueen opravuje, Steve McQuenn balí Candice Bergen, je to správňák od kosti, má koule, je věrný přítel, zastává se slabších a je to prostě chlap, hrdina... ale jde o můj devátý film s ním a nějak mi přijde, že tady od něj není nic navíc. V hlavní roli není námořník Holman z Utahu, nýbrž Steve McQueen hrající námořníka, jestli to dává smysl. Naštěstí zde najdeme kupu zajímavých postav - Richard Attenborough jako Frenchy hraje prim, ale za zmínku stojí i Po-han (Mako), Maily (Emmanuelle Arsan), naivní misionář Jameson (Larry Gates). Plus i nedůležití námořníci jsou vykresleni nebývale výrazně. Vlastně se mi líbily snad všechny postavy s výjimkou Candice Bergen. Což o to - Bergen je sexy jak hrom, ale s takhle napsanou rolí by asi nic nesvedla žádná herečka. Dále se jedná o film ze šedesátých let, tak se musíme připravit na několik archaicky ztvárněných scén (boxovací scéna s Po-hanem), šedesátkově "zamilovávací" scény mezi McQueenem a Bergenovou, glorifikace amerického námořnictva, vlajky, pateticky patriotický kapitán apod. ALE! Film zároveň disponuje hned několika opravdu povedenými scénami. Např. oprava lodního motoru při které tuhne krev v žilách, poslední scéna s Po-hanem, závěr vedlejší linky s Frenchym a Maily a vlastně i samotný konec filmu je sám o sobě nadmíru zajímavý... Některé filmy se točí jen okolo jedné povedené scény a tady je jich hned několik. Spousta dobrých věcí, ale prostě to do sebe úplně nezapadá, takže tentokrát jen za tři*. ()

Andrmen221

Steve McQueen v nejlepších letech, krásný 3 hodinový snímek o nepokojích v Číně. Tomuto herci tu dřinu a práci věřím jako málokomu. Měl podobný příběh, problém s kriminalitou, polepšovna a narukování k námořnictvu. Nejvíc mě mrzí, že to byl stejný ročník jako Clint Eastwood 1930 a výše zmíněná armáda ho díky vdechování velkého množství azbestu, kdy odstraňoval izolaci z potrubí válečné lodi, stála bohužel život v tak mladém věku. Nepochybuji o tom, že mohl natočit ještě mnoho úžasných filmů, ale právě proto jsou ty, které "stihl" natočit, tak vysoko hodnocené. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)