Reklama

Reklama

VOD (1)

Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

Snorlax odpad!

všechny recenze uživatele

Nechutná stopáž je naprosto zbytečná, příběh by vydal maximálně na hodinu a půl ve velmi vlažném tempu. Jenže to by potom ve filmu chyběly americké nacionalistické kecy, pohledy na americkou vlajku ze všech možných úhlů a hlavně zdůraznění americké nadřazenosti. Obzvláště při srovnání s čínskou civilizací vyznívá americký pocit, že celý zbytek světa je tvořen bandou zaostalých primitivů, velice odpudivě. Číňané jsou zde vykresleni jako nevzdělatelní barbaři, kteří horko těžko zvládnou své role pomocných dělníků pro nadnárod Američanů. Za takovou propagandu by se nestyděl ani Goebbels. Tfujtajxl! ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Konečně zas jednou starý film, který mě naprosto strhnul. Perfektní, pomalu plynoucí příběh jedné po zuby ozbrojené americké lodi uprostřed turbulentních časů v Číně 20. let. Je to skvěle zahraný ne příliš slavnými herci - Crenna jako komisní kapitán, Attenborough jako stárnoucí námořník zasažený láskou. Mako, kterého znám ze spousty rolí v béčkách 80-90. let jako mladý nadšený "sluha". A McQueen jako strojník, milující stroje, držící si odstup, odmítající lásku která nemá smysl, jako muž co si nezíská moc přátel. K tomu na režisérské židli Wise, který nikam nespěchá, představuje jednotlivé lidské příběhy a s akcí přijde až ke konci, ale brutální říční boj na barikádách či závěrečné nádvoří stojí za to. Dvě výtky - o situaci v Číně se moc nedovíme, jen že jsou tu různé bojůvky co tu nechtějí cizince. A je to příšerně, ale PŘÍŠERNĚ smutný. Režisér zaháčkuje člověka nějakým zajímavým osudem (přítelství McQueena a Maka, Attenboroughova vyvzdorovaná láska) a pak ho zdrtí tím nejbrutálnějším způsobem... SPOILER a ještě ke všemu hrdina na konci umírá ve zbytečném boji. Nebýt toho, dal bych i 5*, takle 4*, ale i tak válečný film roku 1966. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Komorní depka o několika životních ztroskotancích, kteří na pozadí konce kolonialismu v Číně hledají alespoň kapku životního štěstí. Škoda, že i přes trojhodinovou délku jsou mnohé věci nedovysvětleny a občas se objeví nějaká ta nelogičnost, aby scénárista dostal postavy, tam kam chce. Ovšem pořád jde o poctivý kus filmařiny, který odmítá hrát na efekt, ale staví do popředí postavy. A překvapila mě Marayat Andriane, budoucí spisovatelka pod jménem Emmanuelle Arsan, zde v roli ženy na prodej. Tak tato křehká kráska napsala proslulou Emmanuelle? To bych do ní neřekl. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Vynikající film z čínské občanské války, ve kterém hraje hlavní roli americký dělový strážní člun Sand Pebbles, ale především nezapomenutelný šéfstrojník v podání Steva Mc Queena, kterému věříte naprosto všecko od vyučování strojařině přes koučování boxu až po "hašení" válečného konflktu. Působivá postava kapitána pro Richarda Crennu, neméně zajímavá postava pro Richarda Attenborougha i krásná Candice Bergen tentokrát netradičně v roli misionářky, skvělá kamera i scénář podle knižní předlohy jen umocňují parádní zážitek. Přesto, že film se odehrává povětšinou na lodi, při vycházkách ve městě a v klášteře, divák se ani na chvli nenudí a i prostřednictvím výstižné filmové hudby si může naplno vychutnávat vyjímečný filmový zážitek a hlavně opravdu nezapomenutelného Steve McQueena. Je jen ohromná škoda, že jeho filmová i životní pouť skončila hodně předčasně a podobných majstrštyků jako tento jsme nemohli vidět daleko více. ()

plechulka 

všechny recenze uživatele

Někdy americké filmy mají i osvětovou stránku - a i když nejsem v dějepise úplný ignorant, o téhle stránce dějin Asie jsem se nikde tolik nedozvěděla jako tady (pokud je pravda, co tvrdí materiály, že se děj zakládá na skutečnosti). Zajímavější než hlavní "lovestory" jako téměř vždy nepřístupného Steva ( který dokáže sdělit jedním pohledem to, co se z něj jeho patnerky snaží ve většině filmů vypáčit slovně) je příběh kapitána a celé lodi, která se ocitne v téměř neřešitelné situaci a snaží se prokličnovat mezi tím, co jí je nařízeno shora a tím, co se děje okolo nich. Richard Crenna to zahrál naprosto věrohodně. Konec se někomu může zdát neuspokojivý, ale myslím, že přesně o tohle v celém filmu šlo - takové námahy a životů bylo obětováno s tak mizerným výsledkem! ()

Galerie (46)

Zajímavosti (18)

  • Během natáčení na bitevní lodi USS Texas v Houstonu se McQueenovi podařilo naprosto konsternovat, a údajně až k nepříčetnosti vytočit, režiséra snímku Roberta Wise. Za McQueenem se byl na place podívat jeho starý kamarád. Ten mu zapůjčil svůj motocykl Triumph, na kterém McQueen následně uprostřed natáčení více jak na hodinu bez jediného slova zmizel. (DaViD´82)
  • Po obsazení McQueena začali scénaristovi Robertu Andersonovi těžké časy. McQueen Andersonovi nedal zapomenout, že ho kdysi neobsadil do své divadelní hry. Anderson tedy pro neshody natáčení raději opustil. (DaViD´82)
  • Původně měl pro tento film skládat hudbu Alex North, který však vážně onemocněl. Studio 20th Century Fox si tak mělo možnost vyzkoušet přetáhnutí Jerryho Goldsmithe od projektu Grand Prix v produkci MGM (kde za něj našli náhradu v podobě Maurice Jarreho). Měli na to právo, jelikož s Goldsmithem měli tzv. studiovou smlouvu, která v tu chvíli byla právně "silnější". Goldsmith však litovat nemusel, jelikož za hudbu k tomto filmu nakonec získal svou třetí nominaci na Oskara. (DaViD´82)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama