Reklama

Reklama

VOD (1)

Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

Falko 

všechny recenze uživatele

Asi prva polhodinka to bola nuda a bal som sa, ze ma to vobec nebude bavit, ale od chvile, kym prisiel cinsky ucen pod palubu lode, aby sa naucil co to o motore od Stevea McQueena, ktory moc Cinanov v laske nemal to zacalo byt zaujimave. Ale to by som musel vypravat cely obsah, aby som vysvetlil, preco ma to nenudilo. Snad len strucne - stavka v boji, kto vyhra - umucenie nejakeho Cinana k smrti - zalubeny Frenchy do Cinanky, pricom ich laska nemala buducnost, alebo krivo obvineny z vrazdy Steve McQueen a bojovy zaver bola iba ceresnicka na tortu. Potesila ma aj pritomnost Richarda Crenna, vdaka ktoremu som si spomenul na Ramba :-) Dialogov tu bolo sice vela, ale nie su nudne, pretoze zaujimave bolo aj to, ako Americania v ramci OSN riskovali zivoty len kvoli par Cinanom, ktori o vojnu mali zaujem, pricom by bolo do toho zapojene aj Rusko a zrejme by druha svetova vojna zacala este pred Hitlerom, ale nastastie to az tak daleko nedoslo. V kazdom pripade by som siahol na noznicky a par scen by som tam predsa len niekde skratil. Film mal az 8 nominacii na Oscara, avsak ani jednu nedokazal premenit na sosku. Medzi nimi bol nominovany aj Steve McQueen za najlepsiu hlavnu ulohu, avsak zo sosky sa tesil Paul Scofield za dramu CLOVEK PRO KAZDE POCASI (1966), dalej aj japonsky herec Mako za vedlajsiu ulohu, ale sosku mu vyfukol Walter Matthau za romanticku komediu STISTKO (1966) a v kategorii najlepsi film bola favoritom vecera uz spominana drama od Freda Zinnemanna CLOVEK PRO KAZDE POCASI... 10.08.2010 ________ Steve McQueen - (Jake Holman) +++ Candice Bergen - (Shirley Eckert) +++ Richard Attenborough - (Frenchy Burgoyne) +++ Richard Crenna - (Kapitán Collins) +++ Mako - (Po-Han) +++ Emmanuelle Arsan - (Maily) +++ Larry Gates - (Jameson) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

A_FISH 

všechny recenze uživatele

Ze zpočátku mírně naivní story o lodním strojníkovi, který se nechá převelet na malý dělový člun "aby měl klid", se nakonec vyvine velmi napínavé drama. 90% Steve McQueen, sloužil v letech 1947-50 u námořnictva a údajně mu nastartovala "kariéru" záchrana života tonoucího v rozbouřeném moři do něhož se neohroženě vrhl :), po níž námořnictvo opustil a začal se věnovat herectví. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kedysi sa skrátka rozprávalo iným štýlom, než dnes. Trojhodinový film z občianskej vojny je prevažne konverzačná dráma, kde dôjde na akciu až v poslednej polhodine. Medzitým nás ale čaká jeden perfektný amatérsky zápas v boxe. Tie dialógy sú však napísané výborne, navyše postavy majú svoju hĺbku a okrem zopár vyložených rasistov nepôsobia plocho. Na druhú stranu ten rasizmus Američanov v tej dobe voči Aziatom, spomeňme si na podobný princíp uplatňovaný voči Japoncom počas a krátko po druhej svetovej vojne, tu v takejto forme bezpochyby bol. Možno aj preto môžme ospravedlniť dne už arachaicky pôsobiacu milostnú linku, do filmu tohto typu a doby ale taktiež hladko zapadla. Inak ide o jednu z najlepších úloh Stevena McQueena a určite aj Richarda Crennu. Tie tri hodiny ubehli celkom hladko, nepochybujem však, že pre dnešnú mládež by išlo o záležitosť k neprežitiu. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Čína, rok 1926. Americký dělový člun San Pablo ( posádkou přezdívaný Sand Pebbles - Plážový oblázek ) je jeden z mnoha, které hlídají čínská říční teritoria. Nemá zasahovat do bojů mezi místními, jen chránit americké občany. Ale je neklidná doba, o nadvládu nad územími spolu začínají bojovat nacionalisté ( vedení Čankajškem ) a komunisté. Na člun je přidělen nový strojař Jake Holman ( Steve McQueen ). Jeho přímé chování ( například k čínským kuliům, sloužícím na člunu ) rozvíří stereotypní život posádky a brzy se dostává do konfliktů, jediným opravdovým přítelem se stane Frenchy ( Richard Attenborough )...a doba je neklidná... -- U nás bohužel absolutně neznámé drama s okrajovými válečnými prvky se mi dostalo do ruky v rámci doplňování znalostí filmů Steva McQueena. A 8 nominací nemá jen tak pro nic za nic. Nejde ani tak o pastvu pro oči ( točeno na Taiwanu a v Hong Kongu ), jako spíše o zajímavý příběh z exotického prostředí, s propracovanou psychologií postav. Jak většinou nemusím McQueena kvůli jeho chladnému herectví, ( často je obsazován spíše kvůli typové vizáži ), tak tady mu skládám všechnu čest, podal vynikajicí herecký a emocionální výkon, který jde zevnitř, rozhodně jedna z jeho nejzajímavějších rolí a zasloužená oscarová nominace. Ale stejně tak Mako ( scéna zaučování ve strojovně, box - a je tu oscarová nominace! ) a Richard Crenna v roli kapitána Collinse ( trénink na Ramba ) nezaostávají. Rozhodně to není film o akci - ta se dostavuje až v posledních 25 minutách a je inscenována a nasnímána nadprůměrně, bez obvyklého hudebního dramatizování a dostatečně naturalisticky. A ten závěr... Doporučuju se po tomhle filmu poohlédnout. ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Nádhernej příklad misionářský tuposti a naivity,která přetrvává dodnes.Ale k filmu.Tři hodiny jsou v tomto případě opravdu moc.McQueen je sice výborný,ale bohužel to celé nemohl utáhnout sám.Attenborough není nijak výrazný,tedy kromě kníra a Crenna je příšerný.Wise si ukrojil větší krajíc než dokázal sníst,film má spoustu hluchých míst a ikdyž jde o exotickou krajinu,tak z ní nevidíte nic.Co je ale nejhorší,že se celý film vlastně nic neděje a není nijak zvláštní důvod s jakoukoli postavou soucítit nebo sympatizovat,snad kromě McQueena. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (18)

  • Průměrná délka záběru je pět vteřin. (DaViD´82)
  • Po obsazení McQueena začali scénaristovi Robertu Andersonovi těžké časy. McQueen Andersonovi nedal zapomenout, že ho kdysi neobsadil do své divadelní hry. Anderson tedy pro neshody natáčení raději opustil. (DaViD´82)
  • Původně měl pro tento film skládat hudbu Alex North, který však vážně onemocněl. Studio 20th Century Fox si tak mělo možnost vyzkoušet přetáhnutí Jerryho Goldsmithe od projektu Grand Prix v produkci MGM (kde za něj našli náhradu v podobě Maurice Jarreho). Měli na to právo, jelikož s Goldsmithem měli tzv. studiovou smlouvu, která v tu chvíli byla právně "silnější". Goldsmith však litovat nemusel, jelikož za hudbu k tomto filmu nakonec získal svou třetí nominaci na Oskara. (DaViD´82)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama