Tento pamětnický snímek o Angličance, která čelíc hrůzám války dál pěstuje své výstavní růže, zahrál na vlasteneckou strunu americkému publiku a stal se kasovním trhákem č. 1 roku 1942. Greer Garsonová utěšující vyděšené děti v bombových krytech či zajímající nepřátelské vojáky předvedla v titulní roli impozantní oskarový výkon. Když Hilter se zdál ďáblem, paní Miniverová andělem... (oficiální text distributora)

LeoH

Velice „britsky“ laskavá, suchohumorná (Sirens, milady!), místy až úchylně pozitivní propagandistická selanka s mnoha mile spontánními momenty. Těžkopádná emoční ždímačka na konci a celá ta cukrkandlová idealizovanost bez kouska odstupu/nadhledu/sebeironie mi brání jít s hodnocením výš. ()

TO

Pohled na část života jedné rodiny před a během války, všechny jejich různorodé, ať už komické, romantické nebo smutné příhody jsou vynikající, nádherně za sebou naskládané bez hluchých míst. Klasické rodinné melodrama a dramatický válečný film v dokonalém spojení. ()

Almásy

narodovecka snimka ktora vyraza dych aj po sestdesiatich rokoch. strhujuci vykon hlavnej hrdinky alebo vynikajuca rezia williama wylera- pri kazdej sirene som tajil dych robia s pani miniverovej jeden z najlepsich filmov vsetkych cias. velmi silny film. patos, britsky prizvuk, caj o piatej a hlboke posolstvo. ()

vitekpe

Nechapu, kde jsem doted spal... Jeden z nejkrasnejsich zazitku s filmem, a okamzita katapultaz do me "Top20"... Doslova nadherny anti-valecny film a nejhlubsi poklona pro Williama Wylera, Greer Garson, Teresu Wright a dalsi zucastnene. ()

Han22

Další oskarovka za mnou. Paní Miniverová je celkem obyčejný film. Sledujeme obyčejnou anglickou středostavovskou rodinu, která žije obyčejný život. Matka a otec před sebou vzájemně tají zbytečné nákupy, malé děti zlobí, starší syn se nejprve pohádá a potom zamiluje do vnučky místní lady, kterou zlobí obyčejný nádražák, co si dovolil s ní soutěžit při výstavě růží. A do života jim pomalu, ale jistě zasahuje válka - manžel se stává říčním dobrovolníkem, syn rukuje k letectvu, občas přijde nálet, občas silná scéna (německý voják, bunkr, závěr v kostele). Abych přiznal, celou dobu jsem čekal, že dojde k nějaké tragédii a když došlo, bylo to stejně nečekané. Paní Miniverová není strhujícím pětihvězdičkovým dramatem, je to celkem obyčejný film, ale v té obyčejnosti a autenticitě (natočeno v době, kdy nikdo netušil jak válka dopadne) má překvapivou sílu. Oskara celkem chápu. ()

Rozjimatel

"I just had a German pilot in for ham and eggs this morning."     Vojnová dráma s romantickou zápletkou, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá síce hádže na hrôzy vojny dosť romantizujúci pohľad (ako aj sám režisér neskôr pripustil), to ale vôbec neznižuje jej kvality. Ako prvé udrie do očí nádherný čiernobiely obraz (skvelá kamera Josepha Ruttenberga, právom ocenená Oscarom), ktorého sledovanie v priebehu celého filmu je doslova labužníckou záležitosťou. To samotné by ale samozrejme na výborný film nestačilo. Veľmi zručne je vykreslená psychológia postav a vzťahy medzi nimi, v čom je William Wyler tradične silný. Výstižné je i stvárnenie dobových pomerov, ako sú triedne pomery v Anglicku (vládnuca trieda a jej "vazali"), či Nemci vymytí zvrátenou ideológiou. Napokon ohromne pôsobivé sú aj scény, ktoré ukazujú priame účinky vojny (v kryte pri bombardovaní, cesta autom v noci, omša v rozborenom kostole), hoci ich vo filme nie je až tak veľa. V hereckých výkonoch som nenachádzal žiadne slabiny (dokonca aj tie deti sú výborné), zaujal ma hlavne perfektný výkon Dame May Whitty v role starej, často dosť protivnej aristokratky.     "She was a good cook, as good cooks go. And as good cooks go, she went." ()

Mikino00

Nádherné působivé Wylerovo lidské dílo, silně protiválečný snímek, který zároveň pozvedá a vyzdvihuje Anglickou povahu a jejich smysl pro povinnost. Konec jen podtrhuje nesmyslnost války a pomáhá morálce v boji za správnou věc. Garson je ve své roli skutečně skvělá, ostatně všechny postavy působí velice příjemně. Naprosto kouzelná je pak Teresa Wright, kterou jsem si ostatně jako v každém jejím filmu, zamiloval od první vteřiny. Více než zasloužený Oscar. ()

ddf76

Uz trochu zastaraly valecny film. Z postav pristi moudra, jak z islandskych gejziru. Chapu, ze v te dobe byla valka a obyvatelstvo potrebovalo proste hrdiny, ale jak je zmineno v zaveru Amerika potrebuje penize, tak si kupujte valecne obligace hovori za vse, proc byl snimek natocen. ()

Huguette

To byl silný zážitek! Nejen filmově - vizuálně jsem si to ohromně užila, ale i svou myšlenkou. Stačilo si představit, že se něco takového dělo a brečela jsem. A oni to udělali v roce 1942! Předpokládám, že tehdy to bylo ještě o to silnější. A jaké to asi bylo pro Greer Garson, která byla rodem Angličanka? Spousta takových otázek se mi honila hlavou a cvičilo to se mnou. A k filmu jako takovému - velice oceňuji, že humorná stránka byla příjemně vybalancována s tou tragickou, exictují díla, kde se tyhle dvě roviny hádají, tady jsem nic takového nepozorovala. Další význačný film od pana Wylera! 4,5 * ()

Carthorias

Letní Filmová Škola 2019, film 34: Lehce propagandistický film o odvaze a nezdolnosti Britského lidu tváří v tvář tyranii Třetí Říše. S odstupem času je snadné kritizovat Wylera za naivitu s jakou ztvárnil život v rozbombardované Británii a i on sám poté připustil, že se děsil toho až Britské publikum film uvidí, že bude lynčován za přílišnou cukrkandlovitost. Určité feelgood a komické momenty ve filmu sice jsou (za všechny soutěž o Růži roku), ale není jich tolik aby to znevážilo tu dramatickou část. Čeho je právě ve filmu přehršel jsou momenty hrdinství obyčejných lidí. Syn narukuje do letectva, otec pomáhá při evakuaic u Dunkirku, i paní Miniverová sama sehraje svoji část v obraně Krále a Vlasti. Právě možná i díky těmto momentům měl film nakonec přesně opačný účinek než jakého se režisér obával, zrevitalizoval morálku britského impéria a zaslouženě přispěl k vítězství spojenců v II. Světové válce. Sám Churchil přirovnal efekt tohoto filmu k flotile válečných lodí a závěrečný proslov vikáře v kostele byl stínem Winstonova proslovu po evakuaci Dunkirku, přičemž je snad náhodou, že film do kin vstoupil skoro na den přesně dva roky poté. Kdybych to viděl v roce 1942, dal bych 6 hvězd, ale já to viděl až v roce 2019, kdy už některé scény strašlivě zestárly a některé ztratily na působivosti. Nicméně solidní známku čtyři z pěti si určitě zaslouží, pátou možná při lepší konstelaci hvězd. ()

Kragujevac

Film vypráví o běžném životě jedné britské rodiny během 2. světové války. Film není nikterak nadnesený a vyznívá celkem dost uvěřitelně. Z poslední scény v kostele celkem běží mráz po zádech a možná steče i nějaká ta slza v oku. Hereckým výkonům není moc co vytknout. Tento nádherný a procítěný film o lásce během války Vám velmi rád doporučím. ()

Martensson35

Soráč, ať tomu někdo řiká klidně klasika ale pro mě je to strojený propagandistický výprd, který v závěru trochu napraví tragédie a páterův proslov. Ten je sice takovou dietní verzí toho chaplinova z Diktátora, ale filmu to přidá aspoň nějaké poselství, protože jinak to ve mě zanechalo dojem asi jako jídlo z čínského fastfoodu. No a zbytek filmu je příklad anglického samožerství a ješitnosti v kostce, přechroupané Holllywoodem pro amerického diváka, který si měl při opouštění kina hned běžet koupit pár válečných dluhopisů. Asi to není možné posoudit bez kontextu doby a účelu, ale stejně si řikám, že propaganda se dá dělat líp. Popravdě být Goebblesem, vystřihnu z toho pár scén a pouštěl bych to Němcům jako motivaci proti Britům. Na mě by to fungovalo. Minimálně Richarda Neye jsem měl vážně chuť zabít. ()

smatana.sk

Pekný kúsok vojnovej propagandy, cielenej na podporu obyvateľstva USA britskému vojnovému úsiliu. Film elegantne rieši napríklad tradičnú americkú výhradu voči britskému stavovskému systému. ()

TomekR

Velmi působivý a dojemný příběh. Na svoji dobu vzniku roku 1942 dobře zachycené drama rodiny, kdy Anglie byla sužována leteckou válkou. Zajímavý pohled na "obyčejný" život anglické rodiny té doby, kde sounáležitost rodiny a láska si podává ruce se smutkem a dopadem války. ()

Pavlin

Příběh jedné rodiny v sužované válečné Anglii.Film o osobní statečnosti a síle lidského ducha tváří v tvář nebezpečí a smrti.Zcela odlišný pohled na válečné útrapy. ()

pollstro

Wyler a jeho první filmový příspěvek k tématu II. světové války, který z hlediska filmového umění, režie, herectví a estetiky tvoří zásadní filmové dílo světové kinematografie, které především svým obsahem a významem zanechalo hluboký odkaz a nesmírně důležitý dopad na širokou veřejnost světového měřítka, která se nechala tímto nádherně odvyprávěným příběhem v obtížné době inspirovat. Veškeré filmové dění filmu je doslova nasáklé typickým britským charakterem ilustrující jejich důvtip, odvahu, vytrvalost statečnost, obětavost, zdrženlivost a svobodomyslnost v dobách válečné záchranné evakuace Dunkirku. Občas lehce sentimentální, propagandistické a zidealizované, ale doba vzniku si jednoduše žádala své. I přesto se jedná o nádherně odvyprávěný příběh o krutém dopadu války na civilizované životy průměrného obyvatelstva obyčejných lidí, kteří svoje životy obětovali na úkor války a kladli obrovský důraz na rodinu, přátelství, vzájemný respekt, slušnost, úctu, city a soudržnost, přečkávající v obavách nejhorší období světových dějin. Pečlivě a především srdcem a s láskou natočené válečné melodrama o občanské odvaze. Kultovní a úctyhodná filmová pocta všem obětem, která přispěla k americké podpoře britských spojenců. Postava Mrs. Miniver v roli Greer Garson ve své době ovlivnila svoji hereckou rolí obrovské množství žen, na což v budoucnu dokázalo navázat skutečně málo dalších hereček. Veškeré žánrové roviny má po celou dobu filmu Wyler pevně pod kontrolou a působivě se mezi nimi sebevědomě pohybuje bez jakéhokoliv zaváhání. Dojemné, úsměvné, tragické a romantické. Nejpůsobivější válečný snímek, který nezpochybnitelně zapůsobil na vlasteneckou povahu veškerého publika. "But in war, time is so precious to the young people." ()

LadyRainier

Film jsem si pustila především kvůli Greer Garson a zklamaná jsem nebyla ...Obsahuje silné scény, líbil se mi výkon Waltera Pidgeona, občas se objevila vtipná scéna ...Trošku mi vadilo jak bylo všechno až moc idylické (rozbombardovaný celý dům a všichni byli hrozně v pohodě, nebo ten Němec v kuchyni ..) ale byla to přece jenom i propaganda ...Ovšem konec byl nářez ..to jsem fakt nečekala ...Oscary získané po právu ... ()

demovka

Film má honosný popis na obalu, který vůbec nekosponduje s filmem. Spíš než o síle ducha, je film o střetu všech společenských tříd anglické společnosti. Nezlomného ducha bychom spíš víděli ve filmu o židech, co přežíjí hrůzy druhé světové války. Tady šlechtická třída, reprezentovaná namyšlenou postarší šlechtičnou a její milou vnučkou se musí sžít za války se zástupci střední vrstvy, což je rodina architekta s dětmi a obyčejnými lidmi, zastoupenými průvodčím a ostatními, co zabezpečují chod vesnice. Celý film se řeší vztahy mezi nimi. Řeší se vztah mezi mladými z jiných tříd během mobilizace, i další postoje paní šlechtičny, která nakonec uzná, že růže někoho naprosto obyčejného je hezčí než ta její. Budiž ale k dobru, že jsme nepřemítali během filmu, o čem to je. Celý děj se odehrává s kulisou napadení Anglie, a všechnny zmíněné válka silně ovlivní. Konec překvapil, nenapadl nás ani jednoho. Černobílost nevadila, ani dlouhé záběry do obličejů, jak to u starších filmů bývá. Tehchnicky kulisy války, myslím, byli zvládnuty velice dobře. Záběry na stovky lodí, moře i rozbombardovaný dům a kostel zblízka byly vydařené. ()