Reklama

Reklama

Karel Němec

Karel Němec

nar. 23.12.1894
Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 06.05.1975 (80 let)
Praha, Československo

Biografie

Karel Němec se narodil 23. prosince 1894 v Českých Budějovicích. Od konce dvacátých let spojil svoji hereckou činnost do roku 1945 s Divadlem Vlasty Buriana. Po okupaci se zmocnil příležitosti, a stal se členem závodní rady, která Burianovo divadlo znárodnila a přejmenovala na Divadlo kolektivní tvorby. Němec na této nové scéně hrál a také byl administrativním ředitelem (1945 – 1946). Později již na velkých scénách nepracoval a upadl v zapomnění.

Němec využíval zejména svých výrazových prostředků, práci s tělem, mimiku, propracované pohyby, intonaci a položení hlasu. Právě v malých rolí, které pouze získával, byl nucen využívat právě tyto dané specifické prostředky, nežli svůj talent, u kterého neměl řádnou příležitost v plné míře rozvinout, vyškolit a vypilovat podle svých představ a možností. Na divadelních prknech (později i ve filmu) tak ztvárňoval malé úředníčky, vojáky, zřízence, strážníky či zaměstnance rozličných profesí.

K filmu ho přivedl jeho principál Vlasta Burian, když si zahrál prodavače oříšků v jeho bláznivé komedii FALEŠNÁ KOČIČKA ANEB KDYŽ SI ŽENA UMÍNÍ (1926) režiséra Svatopluka Innemanna. V němé éře ještě ztělesnil hostinského ve Fričově dramatu PÁTER VOJTĚCH (1928).

S Burianem poté hrál často také ve zvukovém filmu. Kromě již zmíněného prodavače oříšků v komedii FALEŠNÁ KOČIČKA (1926) ztělesnil u Buriana strážníka v Lamačově komedii FUNEBRÁK (1932), portýra v poděbradském hotelu v Cikánově komedii HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN (1934), zřízence v sanatoriu ve snímku NEZLOBTE DĚDEČKA (1934) Karla Lamače, člena městské rady v české a německé verzi Fričovy komedie HRDINA JEDNÉ NOCI (1935), kastelána Dudka ve stále oblíbené komedii DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ (1938) Karla Lamače, zřízence ve všeobecné nemocnici U svatého Jakuba v komedii U POKLADNY STÁL... (1939), doručovatele v Cikánově komedii PROVDÁM SVOU ŽENU (1941) a naposledy obecního strážníka ve Slavínského komedii RYBA NA SUCHU (1942).

I bez Buriana ho diváci v epizodních postavách často vídali v dalších snímcích. Byl ztvárňovatelem výletníků (SKALNÍ ŠEVCI), četníků a policistů (POSLEDNÍ BOHÉM, DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK, PEPINA REJHOLCOVÁ, MAZLÍČEK, ANITA V RÁJI), pánů z vyšších společností (SŇATKOVÁ KANCELÁŘ, ŘEKA, NA SLUNEČNÍ STRANĚ, STUDENTSKÁ MÁMA, KOMEDIANTSKÁ PRINCEZNA), zřízenců (PÍSNIČKÁŘ, VZDUŠNÉ TORPÉDO 48, KRB BEZ OHNĚ, BATALION), číšníků a vrchních (VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI, ŠVANDA DUDÁK), obchodníků (ŠTVANÍ LIDÉ), pošťáků (HVĚZDA Z POSLEDNÍ ŠTACE, DOBRÝ TRAMP BERNÁŠEK), farářů (POZDNÍ MÁJ) či kovářů (POLSKÁ KREV).

Mimo jiné rovněž vrátných (PÁN NA ROZTRHÁNÍ, DOKUD MÁŠ MAMINKU, IRČIN ROMÁNEK, DŮVOD K ROZVODU, TURBINA, PANTÁTA BEZOUŠEK), řemeslníků ale i úředníků (MARYŠA, BEZDĚTNÁ, KDYBYCH BYL TÁTOU), inspicientů (OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA, PEŘEJE), trestanců (JARČIN PROFESOR), hostů v různých občerstvovacích zařízení (SRDCE NA KOLEJÍCH, HLÍDAČ Č. 47, JEJÍ HŘÍCH), tajemníků (ARMÁDNÍ DVOJČATA), cirkusáků (DĚTI NA ZAKÁZKU) a dokonce také šoférů (MUŽ Z NEZNÁMA). Jeho nejčastějšími režiséry byli Martin Frič, Karel Lamač, Miroslav Cikán a Vladimír Slavínský.

Jeho filmová dráha se znenadání uťala v roce 1942 roličkou strážníka v Cikánově komedii KAREL A JÁ, kde výraznou roli sehrál Jindřich Plachta s koněm Karlem, který diváky upoutal několika dojemnými scénami porozumění koně s člověkem. Němec se po tomto roce v české kinematografii neobjevil, ale i tak se svými více jak čtyřiceti rolemi zapsal natrvalo do její historie. Navštěvoval také rozhlasová studia.

Po válce byl vyšetřován pro kolaboraci a záhy opustil hereckou práci natrvalo. Herec Karel Němec zemřel v zapomenutí 6. května 1975 v Praze ve věku nedožitých jednaosmdesáti let. Jeho úděl malých rolí bohužel způsobil, že ho doboví diváci vůbec neznali. To samé se dá říci i dnes…

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1943

Šťastnou cestu

1942

Karel a já

 

Ryba na suchu

1941

Pantáta Bezoušek

 

Provdám svou ženu

 

Turbina

 

Těžký život dobrodruha

1940

Peřeje

1939

Hvězda z poslední štace

Reklama

Reklama

 

Její hřích

 

Kdybych byl tátou

 

Muž z neznáma

 

Osmnáctiletá

 

U pokladny stál...

1938

Ducháček to zařídí

 

Děti na zakázku

1937

Armádní dvojčata

 

Batalion

 

Důvod k rozvodu

 

Hlídač č. 47

 

Jarčin profesor

 

Karel Hynek Mácha

 

Krb bez ohně

 

Otec Kondelík a ženich Vejvara

 

Rozvod paní Evy

 

Srdce na kolejích

 

Švanda dudák

1936

Irčin románek

 

Komediantská princezna

 

Ulička v ráji

 

Vzdušné torpédo 48

 

Švadlenka

1935

Bezdětná

 

Hrdina jedné noci

 

Hrdina jedné noci (německá verze)

 

Maryša

 

Studentská máma

 

Vdavky Nanynky Kulichovy

1934

Anita v ráji

 

Dokud máš maminku

 

Hrdinný kapitán Korkorán

 

Matka Kráčmerka

 

Mazlíček

 

Nezlobte dědečka

 

Polská krev

 

Pozdní máj

 

Pán na roztrhání

1933

Dobrý tramp Bernášek

 

Na sluneční straně

 

Vražda v Ostrovní ulici

 

Zatykač Z - 48

 

Řeka

1932

Funebrák

 

Pepina Rejholcová

 

Písničkář

 

Sňatková kancelář

 

Tisíc za jednu noc

1931

Dobrý voják Švejk

 

Karel Havlíček Borovský

 

Miláček pluku

 

Poslední bohém

 

Skalní ševci

 

To neznáte Hadimršku

 

To neznáte Hadimršku (německá verze)

1928

Páter Vojtěch

1927

Švejk v civilu

1926

Falešná kočička aneb Když si žena umíní

Reklama

Reklama