Reklama

Reklama

Zdeněk Miler

Zdeněk Miler

nar. 21.02.1921
Kladno, Československo

zem. 30.11.2011 (90 let)
Nová Ves pod Pleší, Příbram, Středočeský kraj, Česko

Biografie

Zdeněk Miler se narodil v Kladně. Od útlého dětství rád kreslil a zcela přirozeně směřoval k dráze výtvarníka. Vystudoval Státní grafickou školu v Praze a od roku 1938 pokračoval studiem na VŠUP u profesorů Jaroslava Bendy a Antonína Strnadla. Představoval si, že ho bude živit volná umělecká malba, jenže zasáhla válka. Studium musel přerušit, a protože malířstvím by se ve válečných časech neuživil, nastoupil více méně z nouze koncem roku 1941 jako výtvarník do Baťových ateliérů kresleného filmu ve Zlíně. Po válce dokončil školu a přešel do studia Bratři v triku, které v Praze vedl Jiří Trnka. Tomuto studiu dal i tvář - vyrobil pro něj firemní logo, když namaloval tři kudrnaté kluky v námořnických tričkách.

U Trnky se Miler naučil řemeslu animace i základům scénáristiky a byl připravený na samostatnou animovanou tvorbu. Jeho prvním filmem se stala temná pohádka O milionáři, který ukradl slunce na motivy literárního díla Jiřího Wolkera. V 50. letech se začal systematicky věnoval ilustrátorské tvorbě, zaměřil se na tvorbu pro děti a vedle ilustrací řady knih vyrobil i velké množství leporel a omalovánek. Jeho tvorba je spojena nerozlučně např. s dílem Františka Hrubína. V 50. letech začal také samostatně vystavovat. Svoji ilustrátorskou činnost spojil s nakladatelstvím Albatros, pro které postupně ilustroval přes čtyřicet knih. V roce 1999 obdržel od tohoto nakladatelství ocenění Zlatá paleta za více než 5 milionů prodaných výtisků knih, na kterých se podílel. O dva roky později obdržel i Cenu za celoživotní práci s dětskou knihou. Ilustroval např. Cesty formana Šejtročka nebo Kubulu a Kubu Kubikulu.

Slavná chvíle Zdeňka Milera přišla, když v roce 1954 dostal zakázku na film o výrobě plátěné košilky. Miler chtěl najít zvířecí figurku, která by celý snímek spojovala a pokud možno se v animovaném filmu dosud neobjevila. Na krtka údajně přišel během procházky, když zakopl o krtinu, a zvolil si jej proto, že s tímto zvířátkem dosud nepracovalo disneyovské studio. Zpočátku měl s postavičkou spoustu práce, jak ji polidštit, protože zvířátko mu podle ilustrací v odborné literatuře připadalo ošklivé a vzdálené postavě sympatického hrdiny. V rámci úprav byl nucen zavrhnout motiv košilky a na svět přišly spolu s krtkem kalhotky s kapsami. Výroba filmu trvala neuvěřitelné dva roky, ale výsledek stál za to. JAK KRTEK KE KALHOTKÁM PŘIŠEL slavil obrovský úspěch a na filmovém festivalu v Benátkách získal hlavní cenu Benátského lva. Postupně vzniklo více než 50 filmů s krtečkem v hlavní roli, které byly částečně iniciovány televizními společnostmi z Německa. Na sériích o krtkovi pracoval Miler až 18 hodin denně a vytvořil fenomén, který je snad s výjimkou Spojených států známý po celém světě. Úspěchu příběhů o krtkovi pomohla nejen originalita a roztomilost postavičky, která vše řeší s vtipem a nikdy se nemračí, ale i to, že krtek s výjimkou prvního filmu nemluví. On i jeho přátelé pouze vydávají zvuky citoslovcí, které jsou vlastně záznamem dětských hlasů výtvarníkových malých dcer. Děj příběhů je posouván pouze kresbou a mimikou, která je srozumitelná všem dětem. Za dobu padesáti let, po kterou se Miler své postavě věnoval, prošel jeho hrdina jen dvěma úpravami. Zrušil mu ocásek a zkrátil čumáček, aby krtka omladil. Protože Miler nestíhal ke všem filmům psát náměty a scénáře, jejich autory se stali přední spisovatelé Hana Doskočilová a Ivan Klíma.

Vedle krtka přišel Miler i s dalšími hrdiny a filmy. V letech 1960-61 natočil didaktickou filmovou sérii o štěňátku, které díky své zvídavosti osvětlilo dětem fungování přírodních procesů. V roce 1961 vznikla výchovná pohádka O NEJBOHATŠÍM VRABCI NA SVĚTĚ a v roce 1967 animovaný snímek SAMETKA podle rozhlasové hry amerického spisovatele Corwina, který napsal snímek o housence, která stepovala. Ve druhé polovině 70. let vznikla úspěšná série filmů o cvrčkovi. Vedle toho vznikla např. pohádka O KOHOUTKOVI A SLEPIČCE. Celkem natočil na sedmdesát filmů pro děti a dva snímky pro dospělé - RUDOU STOPU a ROMANCI HELGOLANDSKOU, ve které zabrousil na neprobádanou půdu animovaného hororu.

Jeho tvorba se stala skvělým vývozním artiklem československé kinematografie a získal za ni desítky ocenění na nejrůznějších festivalech a přehlídkách. V roce 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání Medaile Za zásluhy 1. stupně. Pro studio Bratři v triku pracoval až do roku 2002, kdy odešel do důchodu. Životní partnerkou Zdeňka Milera se stala výtvarnice Emílie Milerová, která se zaměřila na krajinářskou malbu. Narodily se jim dvě dcery - Kateřina a Barbora.

Milan "gudaulin" Černý

Režisér

Filmy
2011

Krtek

Seriály
1978

Příběhy cvrčka a štěňátka

1957

Krtkova dobrodružství

Video kompilace
2004

To nejlepší z večerníčků

Krátkometrážní
2020

La Petite Taupe aime la nature

2002

Krtek a žabka

2000

Krtek a rybka

 

Krtek a vlaštovka

1999

Krtek a flétna

 

Krtek a pramen

 

Krtek a šťoura

1997

Krtek a houby

 

Krtek a maminka

Reklama

Reklama

 

Krtek a metro

 

Krtek a myška

 

Krtek a sněhulák

 

Krtek a zajíček

1995

Krtek a kachničky

 

Krtek a kamarádi

 

Krtek a oslava

 

Krtek a robot

 

Krtek a uhlí

 

Krtek a víkend

1994

Krtek a hodiny

1992

Krtek a orel

1988

Krtek filmová hvězda

1987

Krtek a medicína

1984

Krtek ve snu

1982

Krtek ve městě

1979

Cvrček a basa

 

Cvrček a bombardón

 

Cvrček a pila

 

Cvrček a slepice

1978

Cvrček a housličky

 

Cvrček a pavouk

 

Cvrček a stroj

1977

Romance Helgolandská

1976

Krtek a karneval

1975

Krtek a buldozer

 

Krtek a vejce

 

Krtek fotografem

 

Krtek na poušti

 

Krtek o Vánocích

1974

Krtek a koberec

 

Krtek a muzika

 

Krtek a telefon

 

Krtek a zápalky

 

Krtek chemikem

 

Krtek hodinářem

1972

Krtek malířem

1971

Krtek a paraplíčko

1970

Krtek a ježek

 

Krtek a lízátko

 

Krtek a televizor

1969

Krtek a zelená hvězda

 

Krtek a žvýkačka

 

Krtek v Zoo

 

Krtek zahradníkem

1968

Krtek a tranzistor

1967

Sametka

1966

Krtek a raketa

1964

O čtverečce a trojúhelníčkovi

1963

Krtek a autíčko

 

Rudá stopa

1961

O nejbohatším vrabci na světě

1960

Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu

 

Jak štěňátko chtělo malé pejsky

 

Jak štěňátko dostalo chuť na med

1958

Měsíční pohádka

1957

Jak krtek ke kalhotkám přišel

1955

Přepadení

1953

O kohoutkovi a slepičce

 

O makovém koláči

1951

Kdo je nejmocnější

1950

Brigáda

1948

O milionáři, který ukradl slunce

 

Červená Karkulka

Scenárista

Spisovatel

Krátkometrážní
1982

Krtek ve městě - kniha

Herec

Host

Reklama

Reklama