Vesnice (2004)

Jeden z těch filmů, u kterých má na výsledném dojmu největší podíl to, s jakým očekáváním divák k projekci přistupoval. Já jsem Vesnici viděla až poté, co všichni v mém okolí referovali o tom, jak divný je to snímek. Čekala jsem tedy něco šíleného a po závěrečný titulcích jsem byla celkem spokojená, že to nebylo dílo nad mé intelektuální možnosti. Příběh věru působí neskutečně až pohádkově. Aktérům padají od úst samé moudré věty, jednají s rozvahou a celkově mohou svou vytříbeností charakteru trochu lézt na nervy. Kreace, kterou předvedl Joaquin Phoenix osciluje někde mezi "k sežrání" a "slabomyslný". Bryce Dallas Howard je éterická jako vždy a věřím, že pro Adriena Brodyho byla role vesnického blázna příjemnou změnou po deprimujícím Pianistovi. Mile překvapí kamera, hudba a výprava. Spíše nemile pak rozpačitý scénář. Já osobně filozofii v audiovizuálním umění zkrátka moc nevyhledávám... Lze si klást otázku, zda se Shyamalan od dob Šestého smyslu posunul směrem dolů, pokud jde o kvalitu, nebo směrem nahoru, pokud jde o tvůrčí odvahu. Dost možná oboje.

Východní přísliby (2007)

Je to divný, ale u tohohle filmu by mě nepřekvapilo průměrné 20% ani 90% hodnocení. Chvílemi se mi tajil dech, chvílemi jsem s obtížemi zadržovala smích. Pozitivní pocity převažovaly, ale doteď jsem z nekompaktnosti tohohle díla trochu zmatená - jako bych v něm viděla i předěly mezi jednotlivými dny natáčení. Hvězdička navíc za odvážného Mortensena. :-)

Simpsonovi ve filmu (2007)

Já se přiznám, že mě film trochu zklamal. Věrný fanoušek Simpsonů v něm najde dost již viděného. Po stránce humoru tvůrci místy tlačí na pilu, až třísky lítaj. Čtyři hvězdičky jsou spíše výrazem mé nekonečné slabosti pro Homera.

Sedmá pečeť (1957)

Tenhle Bergman musí oslovit každého, kdo mu to dovolí - klade otázky, které si musí klást i sebevětší cynik. V žádném jiném filmu jsem ještě neviděla tak reálný a uvěřitelný středověk - obzvlášť morové průvody jsou opravdu famózní.

Requiem za sen (2000)

Lze vytknout, že tenhle film vyždíme více emocí, než kolik by bylo akceptovatelné. Lze si dokonce klást otázku, zda ten scénář nebyl psán účelově pro diváky, kteří na sebe takovou pocitovou smršť z různých důvodů rádi pouštějí. Ale formální brilantnost skládající se z trojice režie - kamera - střih je tak geniální, že všechny nabízející se výtky smete a divák se poprvé pořádně nadechne až při závěrečných titulcích.

Pelíšky (1999)

On to asi není vrchol filmového umění, ale kouká se na to fakt příjemně.

Mlčení jehňátek (1991)

Alespoň jednou každý týden se povinně raduji, že tenhle film existuje. Něco tak vzrušujícího, jako implicitní sexuální napětí mezi Clarice a Hannibalem, jsem ještě v žádném uměleckém díle neviděla. Úžasné, úžasné, sexy, úžasné.

Spalovač mrtvol (1968)

Nepochybně bravurní využití krátkého politického uvolnění. Úžasná kamera, úžasný Hrušínský. Přes všechny kvality Spalovače ve mně hlodá hříšná myšlenka, zda snímek v některých svých pasážích nepřekračuje hranici mezi vysokým uměním a samoúčelnými orgiemi symbolů. Omlouvám se, fakt se omlouvám, omlouvám se. Tak.

Schindlerův seznam (1993)

Film, na kterém jsem pochopila, jak z pozice diváka poznat kvalitu režie. Všechny složky díla do sebe zapadají tak perfektně, až to budí hrůzu, přičemž výsledný efekt dokonalosti posílil i černobílý obraz. Extrémní stopáž jsem snesla bez problémů. Možné obavy, že Spielberg pojme příběh příliš osobně a sklouzne k nekritickému oslavování židovství, se rychle rozplynou. I ve stíhané židovské komunitě se najdou lidé bezcharakterní - film však nad nimi nevynáší soudy. Hvězda filmu, Liam Neeson, je podle mého zastíněna jednou vedlejší postavou - geniálním Benem Kingsleym. Must-see film.

Venkovský učitel (2008)

Proč se u nás stále tak oslavuje šeď a "obyčejný český človíček"?