• Rodinný

Dneska přišel nový kluk (1981)

Mimořádně podařený film. Přesně zobrazuje, jak to tehdy ve výrobních podnicích chodilo, jak bylo složité pro mladého nadaného člověka složité prosadit se. To, že se nakonec ve filmu našel někdo, kdo se za schopného kluka bral a snažil se mu pomoct, tak to je už skoro umělecká licence. Ne všude bylo možno se s takovým upřímným člověkem setkat. Tvůrcům filmu se podařilo dokonale vystihnout způsob jednání podle hesla „ruka ruku myje“ nebo také „já pomůžu tobě, ty pomůžeš mně“. Přímo zrůdně působí vystoupení předsedy SSM (pro ty později narozené – Socialistický svaz mládeže), který místo toho, aby hájil svého vrstevníka, hájí především svoje zájmy. Ani se nedivím, že jsem v době, v které se film odehrává, film neviděl. Asi se moc v kinech nepromítal. Za zmínku stojí i to, že zde Marek Brodský působí docela přirozeně a ne tak prkenně, jak mi v pozdějších rolích mnohdy připadal. Velmi pěkný komentář: Karlos80.

Muži v naději (2011)

Ke zhlédnutí tohoto filmu jsem přistupoval s velkým despektem. Mojí nechuti podívat se na film nepřidala ani hromada špatných až velmi špatných hodnocení na ČSFD. Snad proto jsem byl mile překvapen. Já si myslím, že jsem film pochopil správně. Film si na nic nehraje, nechce moralizovat, chce dát divákovi jen 110 min nezávazné úsměvné podívané. A to si myslím, že film splňuje. Líbila se mi kamera a herecké výkony také nebyly špatné. Výhrady bych měl snad k hudbě, která byla místy zbytečně hlasitá. Rozhodně jsem se nenudil. Film sice nebyl napínavý, ale o milé „zvraty“ rozhodně nebyla nouze.

Konec světa (1991) (TV film)

Ano, přesně tak má vypadat dokumentární film! Z každého záběru čiší opravdové mistrovství dokumentaristy. Je škoda, že pan Špáta nemá následovníky. Dnes se autentičnost a akčnost dokumentu nahrazuje neklidnou kamerou, nepřirozeným zrychlováním a zpomalováním během filmu, děsivým zoomem a hlavně nekonečnými záběry na lidi, kteří popisují nějaké děje.

Sněhová královna (1957)

Nádherné, dětem snadno pochopitelné zpracování. Zlo je zlé, dobro je dobré. Pěkné animace, dokonalý dabing. Film ani po letech neztrácí nic ze své krásy.

Sněhurka (2009) (TV film) odpad!

Příběh Sněhurky byl zfilmován již mnohokrát. Problém je v tom, že animovaná verze z roku 1937 nastavila laťku příliš vysoko.Německé zpracování Sněhurky je mimořádně ošklivé. Sněhurka není půvabná, zlá královna nevypadá nijak zle a trpaslíci vypadají jako banda pobudů. Jednání královny je málo rafinované, Sněhurka působí jako hloupá husa. Prostě ztráta času, Dětem bych film nedoporučoval. Mohly by k Sněhurce a celému příběhu získat odpor.

Cesta domů (2009)

Zpočátku jsem měl dojem, že by to mohl být zajímavý dokument, ale nakonec se z toho vyklubal celkem nudný film, který sice upozorňuje na to, že se do USA ročně snaží uprchnout asi 100 tisíc dětí, ale přesto ničím nezaujme a nic nevyřeší. Viz komentář od uživatele Ilhan.

En tu ausencia (2008)

Je opravdu těžké o tomto filmu něco napsat a zůstat přitom ve zcela obecné rovině, aby nebyl čtenář těchto řádků ošizen o zcela nevšední děj. Myslím, že to docela pěkně vystihl ve svém komentáři FIBO. Totiž ať se na ten film díváme z jakého chceme pohledu, nakonec zjistíme, že ani jeden z nich nebyl zcela správný. Téměř celý film se děj vleče. To ale jen proto, aby se vytvořil dostatečný prostor pro divákovu fantazii. Po zhlédnutí si nakonec řeknete, že na to, co film sdělil, nemusel být ani tak dlouhý a možná vás i zamrzí, že nás jeho tvůrci tak nějak celou dobu vodili za nos.

Dívka s mušlí (1980)

Vynikající film, skvělé herecké výkony, zejména Dity Kaplanové! Film je sice smutný, ale je téměř dokonalý. Docela mě rušily ty vzpomínkové scény. Pohnutý děj, kde každý má svou pravdu a nějak se nedaří ty jednotlivé pravdy skloubit. V každém případě to je film, který vždy stojí za podívání.

Jakub (1976)

Přes pěkné herecké výkony obou hlavních postav se dle mého názoru jedná o spíše podprůměrný film. Divákovi je od prvních minut jasné, proč byl Jakub šest let v dětském domově. Přesto víc než hodinu čeká na to, až to ve filmu vyjde najevo. Děj se neskutečně vleče. Jen tu a tam je divák obšťastněn nějakou klukovinou. Pokud z filmu plyne nějaké poučení, tak snad jen takové, že by se před dětmi neměla utajovat pravda, i když je nepříjemná a krutá. Pořád je lepší dovědět se ji od svých nejbližších (rodičů), než od cizích dětí a dospělých.