Černá labuť (2010)

Ne. Řikejte si co chcete, ale mě se to prostě vůbec nelíbilo. Film klade celou dobu důraz na to, aby byl hnusnej, nesympatickej, nepříjemnej. Ale to, že tam pořád vidim odpadávaní nehtů nebo co, lámání prstů na nohou, stříhání nůžkama do prstů, odlupování kůže atp. ještě neznamená, že to je dobrej film. Jo, je to hnusný a depresivní (i ta dobře vykreslená stísněnost domácího prostředí), takže účel to asi splnilo, ale proč? Jenom aby si lidi řekli, že to kvůli tomu automaticky musí bejt dobrej film protože to je přece umění? Ty dvě hvězdy (50%) jsou za technický kvality a za to, že film zjevně působil jak měl, účel splnil a asi i vypadal do detailu přesně jak režiser zamýšlel.

Počátek (2010)

Christopher Nolan je génius. Sice nejde o nějak komplikovanej příběh, ale to, jak je podanej dělá z Inception téměř dokonalej film. Vzásadě se hodně podobá Mementu, kde pokud by stejnej námět zpracovával jinej režisér, byla by z toho prázdná béčková detektivka s kvalitama hodně nízko. Inception má navíc nepopiratelný technický kvality, zřetelně viditelnej rozpočet a perfektní herecký výkony. A on i samotnej nápad natočit film odehrávájící se "ve snu ve snu ve snu" je dostatečně atraktivní aby vás při sledování filmu přikoval do křesla a pustil až po závěrečnejch titulkách se spadlou čelistí. Jistě, člověk si může říct že by se z toho dalo teoreticky vymáčknout víc, ale to by stejně nikdo jinej než Nolan nedokázal. ps. Od shlédnutí Inception mívám sny o 3 a více úrovních poměrně pravidelně. A pak mluvte o vlivu filmů na člověka.. :)

Hra (1997)

Přestože jde v zásadě o jednoduchou premisu a celej film staví jen na jedný otázce a jenom neschopnost si na ní s jistotou odpovědět drží spolu s bezmocností hlavního protagonisty diváka v neustálym napětí a pozoru. To všechno svědčí o tom že hlavní zásluhu na kvalitě filmu má Fincher a jeho režie. Ten chlap je machr, opět sem se utvrdil v tom že místo mezi mejma oblíbenejma režisérama nemá neprávem. Ještě zpátky trochu obecně ke Hře: je to poměrně depresivní ale pořád výborná podívaná. Celá gradace filmu je vystavěná dokonale a pokud hledáte film u kterýho se nebudete ani vteřinu nudit a zároveň v něm uvidíte jistý "vyšší" kvality, jste tu správně.

Let číslo 93 (2006)

Napínavý, pěkný, dobře natočený (od Greengrasse jak jinak že). Příběh se neodehrává celou dobu v letadle, ale i v řídících centrech na zemi, což je dobře. Film je mistrně natočenej polodokumentárnim stylem a zároveň je nejen edukativní, ale i třeskutě napínavej a hlavně má na diváka dost silnej dopad. Není mu co vytknout, snad jen (ale za to tvůrci nemůžou), že člověk ví, jak to dopadne. To trochu ubírá z dojmu, ale o to víc si režisér zaslouží obdiv, že dokáže udržet napětí. Timhle mi Let číslo 93 dost připomíná Singerovu Valkýru.

Machete (2010)

Bedna popkornu, piksla koly, jedna mačeta a je o pětihvězdičkovej zážitek postaráno. NejÁčkovější Béčko co sem kdy viděl, nářez od začátku do konce. Smál sem se možná i někde, kde sem neměl, ale prostě mě to dost bavilo.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Přiznám, že jsem se chvílema nudil. To jsem od Finchera nečekal. Ale je to jediný negativum co se tady dá uvést, jako celek film funguje pěkně a obsahově je parádní. Neskutečně originálně zobrazený motiv pomíjivosti, nezastavitelného ubíhání času a hlavně toho, co mě už dlouho fascinovalo: souhrnný životopis celé jedné generace- tohle všechno prožili ti, co byli narození podobně jako B.B. To je pro mě v současnosti nepředstavitelně přeplněné, jako kdyby to byly 3 různé ("nudné") století, ve kterém žiju teď já. I když to tam není příliš explicitně zobrazeno, divák si to uvědomuje... ps: Při sledování jsem přemejšlel o 3*, ale teď přemejšlim o druhym zkouknutí :)

Goemon (2009)

Tak tomuhle kupodivu docela fandim. Japonská nereálná řezničina zasazená do klasickýho příběhu o boji na vládnoucích místech a o nepřemožitelných hrdinech v ústraní. Škoda jen že ty vizuály jsou místama tak dobrý- člověku pak příde škoda, že tak neni celej film. Mít to kvalitní CGI (ILM, Weta..), tak je to nejvíc nářezovej historickej velkofilm. Takhle ty počítačový postavičky a přepálený barvy trošku kazí dojem. Ale kdo ví, třeba je to právě to, co tomu filmu dává ten správnej nádech a divákovi tu vůli tolerovat šílenosti. No, prostě sem se bavil dobře :) Příběh je přesně akorát vyváženej mezi jednoduchostí a zamotaností, že si člověk neřekne ani "jak je to tupé" a ani se v tom neztratí(i když má např. jako já problém se zapamatováním si japonských jmen napoprvé)

Pelíšky (1999)

Naprostá klasika, výpověď o době, komedie s neuvěřitelnou kadencí hlášek, film s hlubším dosahem, vrchol kariéry Jana Hřebejka, přehlídka hereckýcého excelování i nezapomenutelných scén a to všechno v jednom filmu. Pelíšky jsou prostě filmová legenda, a to oprávněně. A to nejsem nějaký zvláštní fanda české kinematografie. Něčim mi Pelíšky připomínají Světáky- asi tím vzácně se vyskytujícím inteligentním českým humorem.

Město bohů (2002)

Film o drogách, násilí a životu ve slumu. Není to ale vůbec film o drogách jako je Requiem za sen, o násilí jako Klub rváčů ani o slumu jako Milionář z chatrče. Je to jednoduchý příběh chlapce, který se chce stát fotografem a "je zapleten", ale zároveň mnohavrstevně a několikanásobně zamotaný a překrývaný příběh o Městu bohů, kokainu, nevěře, pomstě i válce gangů. Popis děje ale pořád nesdělí, co je to za film(spíš naopak). Jak je brilantně natočený a skvěle řežijně odvyprávěný. To ale do podrobna popsat by zabralo víc času, než zkouknout celý snímek znovu. Proto můžu jen vřele doporučit a zaručit, že rozhodně nebutete ani na vteřinu litovat, když si pustíte tenhle film.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Michael Bay je nářezman! No a co že to nemá děj, no a co že to nemá logiku, když tam do sebe řežou třicetimetrový roboti za zvuku úderný hudby a mezi nima pobíhá malej človíček. Za tenhle filmovej "kolos" si Bay a Spielberg minimálně ty 4 hvězdy zaslouží...