Speciální jednotka (2011)

Co by kdo chtěl?Natáčelo se v reálných prostředích arabského světa i na vrcholcích skutečných hor,což je dnes téměř rarita.V mnohých současných filmech se budují umělé vesnice na letištích,nebo obřích ateliérech,případně se točí v levných zemích-Bulharsku,Maroku,Maltě..Stéphane Rybojad vytáhl partičku herců pěkně do hor a snažil se pracovat co nejrealističtěji,v tvrdých podmínkách.Tomu já říkám opravdové umění a poctivě vydělané dolary.Co na tom,že Afghánistán a Pákistán nahradil sousední Tádžikistán,když s Afghánistánem přímo sousedí a pohoří Pamír tyto země svorně obléhá.Co se týče samotného provedení celého filmu,není mu rovněž prakticky co vytknout.Bojové přestřelky jsou udělány precizně,děj není nijak komplikovaný a klasických nelogičností naštěstí také mnoho není.Samozřejmě se najde hromada hnidopichů,kteří budou poukazovat na stokrát viděný příběh o jednotce,ze které odpadává postupně jeden člen po druhém,na až přespříliš jistého a neohroženého vůdce Talibanských pronásledovatelů,nebo na kýčovitý závěr,když z celé jednotky zbudou právě Ti,které by si každý tipnul hned zkraje filmu.Pokud tyhle kraviny někomu ještě vadí,neměl by si už příště pouštět žádný válečný film,protože originální témata byla v předchozích stovkách podobných filmů zkrátka vyčerpána a v každém příštím válečňáku se holt některá ta klišé opět objevit musí.Když vidím,že jsou zde troubové,kteří tuhle reálnou střílečku ohodnotí odpadem,je mi z toho šoufl.To musí být opravdoví filmoví fajnšmekři...Jestli tohle byl debut Stephane Rybojada,tak už teď se nemůžu dočkat jeho příštího díla!

Tetovaný (1968)

Roztomilá francouzská komedie.Víc netřeba dodávat.

Prometheus (2012)

Ač mám pro dobrodružně-hororové sci-fi filmy z vesmíru slabost,u Promethea jsem cítil velké rozpaky.Nejspíš jsem čekal víc.Začátek je fajn.Klasická výprava do kosmu s vědci a robočlověkem vypadá stylově a silně připomíná první díl ve své době nadčasového Vetřelce.Jenže v první hodině se neuděje prakticky nic a jeskyně,která z venčí vypadá zajímavě je uvnitř příšerně jednotvárná a prakticky veškerý její vnitřní prostor vypadá jako z gumokovu.Celá zápletka o stvořitelích mi připadá jako hodně mimo mísu,no a ten závěr?..Od Ridleyho Scotta bych zkrátka a jednoduše očekával něco velkolepějšího,s přímočařejším scénářem.Největším překvapením tak pro mne je jednoznačně Noomi Rapace,která archeoložku Shawovou zmákla s grácií.

Grand restaurant pana Septima (1966)

První plovina naprosto geniální,natřískaná klasickým Funesovským humorem,druhá polovina akčnější a prakticky bez humoru.Průměr.

To nám ještě scházelo! (2002)

Puget růží,pokojík pro služky a řeka Mekong.Jak to spolu souvisí?Na první pohled nijak,přesto jsou to indicie k vytvoření krásné situačně konverzační francouzské komedie.Frantíci jsou v tomhle oboru velmistři,o tom nemůže být pochyb.Pro fajnšmekry parádní kousek.A já fajnšmekr jsem!

Lov lososů v Jemenu (2011)

Pošetilost mocných.Jemenský šejk neví kam s dolary,tak proč si v rodné zemi uprostřed pouště nevybudovat umělou řeku plnou lososů?Zpočátku šílený a nemožný nápad se postupně mění v realitu a to díky polopřitroublému vědčíkovi dr.Alfredovi,který o projektu zpočátku nechce ani slyšet.Nicméně nesoulad ve vlastním rodinném soužití a naopak přítomnost pohledné šejkovi asistentky v absurdním projektu jeho postoj mění.Celou věc samozřejmě komplikují okolní vlivy,jako například samolibá vládní spolupracovnice,či místní arabská protizápadní komunita,nebo nečekaný návrat známosti šejkovi asistentky z tragické válečné mise kdesi v Afghánistánu.Já osobně vidím největší trhlinu v celém filmu v obsazení Ewana McGregora,proti kterému normálně vůbec nic nemám.Do téhle role mi zkrátka vůbec nepasuje a mezi ním a Emily Bluntovou to ani náznakem nezajiskří.Ti dva se k sobě hodí asi jako Jaromír Jágr k Ivetě Bartošové..Zato Kristin Scott Thomas je opět dominantní.Nevím,jestli je to tím,že mám pro její herectví slabost,nebo je zkrátka každým filmem lepší a lepší.

Zbohatlíci (2011)

Podobně ztřeštěná francouzská komedie,jako například Loď lásky. Nezávazné,jednoduché,ale hlavně pohodové a milé!

Switch (2011)

Frédéric Schoendoerffer je rozhodně velmi talentovaný režisér.Gangsteři byli skvělí a drsní,Switch je skvělý a gradující.Začátek totiž vypadá jako desítky podobných thrillerů o záměně identity.Jenže Switch je jiný v tom,že každou uplynulou minutou přibývá na dramatičnosti a to i přes klasický klišovitý závěr.Jediné dvě vady na kráse se týkají Erica Cantony.Jednu vyčítám Frédéricu Schoendoerfferovi za to,že Cantonu do tak důležité role vůbec obsadil.Což o to,fotbalista to byl výborný,ale odehrát film s tím,že si ve všech situacích vystačí s jednou grimasou,to se měl raději dát po skončení kariéry na trenéřinu.Ať už Cantona totiž stojí u mrtvoly,s někým se dohaduje,nebo se na plátně zrovna odehrává dramatičtější scéna,on se tváří stále stejně-nijak.Druhou vadou na kráse je mnou stále dokola omlývaný český dabing.Nevím,jací inteligenti přidělují jednotlivým hercům hlasy,ale když chlapa jako horu,s drsnou vizáží(Cantona)dabuje střízlík se změkčelým hlasem,pan Ondřej Brousek mladší,no to už bych opravdu zvracel.On to narozdíl od vřískavice Lucie Vondráčkové je slušný dabér,ale při jeho obsazování by to chtělo používat mozek a dát si tu práci zjistit si,koho bude opravdu namlouvat a zdali se daný hlas k danému herci aspoń trošku hodí.

Góóól! III. (2009)

Neskutečné pohřbení série!Vsouvání herců do skutečných střihů z opravdových zápasů je stejně amatérské a ubohé,jako je celý,stupidním způsobem natočený film!