Román pro ženy (2004)

Filip Renč je opravdu velmi vděčný autor - jeho filmy se prostě musí líbit. Dokázal to Rebely, dokazuje to i novinkou Román pro ženy. Příjemná česká romantická komedie (což už samo o sobě stojí za pozornost!), které rozhodně nechybí vtip ani žánrový "feeling", a která sází především na skvělé herecké výkony ústředního tria (krásná a velmi uvěřitelná Zuzana Kanócz, grandiózní Simona Stašová a překvapivě herecky přirozený Marek Vašut).Film jako celek drží skvěle pohromadě - jak díky kvalitně napsanému scénáři, tak třeba i kvůli velmi vhodně zvolené hudbě. Co lze skutečně vychválit jsou komické scény (excelentní Stašová) a taktéž drobné filmové vtípky (Honza Svěrák, Bobika...). Na druhou stranu - jakoby se Renč od Rebelů vůbec ničemu nepřiučil. Resp. Románu pro ženy lze vytknout přesně stejné věci jako Rebelům - a tím jsou především některé zcela nezvládnuté vedlejší mikro-postavičky. Chyba je jak v obsazení, tak v režisérovi. Děsivě šaškoidní jsou vedlejší obyvatelky kadeřnického salónu (nepočítaje Lauřinu blonďatou kamarádku), nepříjemně mimo se pohybuje i Richardův kamarád Hubert v podání Davida Švehlíka a to nemluvím o naprosto katastrofální Laďce Něrgešové, kterou jsem doufejme viděl na filmovém plátně naposledy... Až tedy na tyto drobné chybičky, kterých se jak je vidno Renč ne a ne vyvarovat, je Román pro ženy překvapivě (asi první projekt, na kterém se podílela tv Nova a který opravdu za něco stojí) dobrým filmem, jenž má šanci oslovit a pobavit, třebaže to z názvu není příliš patrné, i širokou paletu českých mužů.

Stopy ve sněhu (1997)

Tak jestli tohle měl být thriller obzvláštněný evropským stylem vyprávění, tak se něco nepovedlo...Zápletka je vysloveně debilní, jednání a dialogy postav jakbysmet a jednoduše řečeno, tak nějak tenhle film celkově vůbec neladí. Chyba byla pravděpodobně v režisérovi a nepříliš dokonalém scénáři. Suma sumáru, nemá cenu s touhle podívanou vůbec ztrácet čas, ale pokud nebude mít ke kouknutí něco lepšího, rozhodně se to jednou přežít dá...

Polární expres (2004)

Polární expres mě velmi zklamal. Extrémně stupidní a primitivní amerikativní příběh s přehnanou melancholií, bez nápadů, vtipu či zábavy. Jednoduché, nezajímavé a až nepřirozeně směšné dialogy a našinci prakticky nic neříkající tradiční atmosféra. Krom toho pěkná, ale na jednom tématu postavená hudba a technicky naprosto dokonalá realizace. V IMAXu to musí být jízda, v normálním kině je to spíš na velmi drahé schrupnutí... Samozřejmě, vím, Expres je hlavně pohádkou pro velmi malé děti a nepopírám, kdyby mi bylo 6, asi by se mi taky líbil... Ale nakonec, i pohádka se přece dá natočit s určitým důvtipem a hlavně vtipem tak, aby se u ní pobavili i dospělí...

Pojišťovna štěstí (2004) (seriál)

Tak tohle je fakt noční můra televizní zábavy! Zatímco u jednoho dílu se slušně pobavíte nad totální stupiditou scénáře a nesmyslností děje, ihned další díl vás totálně srazí do kolen naprosto nudným a vůbec nic neříkajícím průběhem... Seriál bez vtipu a nápadů, s neuvěřitelně nadsazeným dějem a naprosto příšernými hereckými výkony! Režisér i scénárista jsou úplně mimo a to se radši nezaobírám technickou kvalitou. Rodinná pouta jsou ještě debilnější, ale alespoň si nehrají na to, co nejsou! Velevážení tvůrci, když někdo neumí dělat seriály, tak ať je nedělá!!!

Ztracené (2003)

Dobrodružná indiánka, mísící klasický příběh s lehce psychologickými aspekty. Nádherné reálie vystřihuje vynikající výprava, scény ozvučuje standadrní, ale jako vždy skvělá Hornerova hudba a herecké výkony jsou v rámci naskytnutých možností. Howard správně vsadil spíše na naturálnější zobrazení krvavosti vzpurných indiánů, vynechal nepříjemné vtipkování zobrazených osob (film je servírován spíše jako seriózní drama) a třebaže je příběh celkem předvídatelný a je již od začátku jasné, že někdo z klaďasů to se zdravou kůží do finále nedotáhne, já se dobře bavil. Přestože film rozhodně nepřináší nic nového a v podstatě je jen standardní fuškou v rámci žánru.

Ojetá auta (1980)

Potrhlá blbinka s několika slušnými vtípky a standardním zobrazením komedií 80. let. Nic o co by se nedalo s klidnou duší přijít.

Městečko (2003)

Ivan Kraus musel být při natáčení úplně mimo. Osobně si ho vlastně ani jako režiséra nedokážu představit a tento film to jenom podtrhuje. Scénář je zajímavý, uznávám a s nejednou situací jsem se myšlenkově hodně ztotožnil a do značné míry si ji pamatuji podobně, takže jako nápad to beru. Stejně tak se v klidu zasměju několika vydařeným scénkám, ale toť vše. Ze zbytku vstávají vlasy na hlavě! Některé (ne)herecké výkony jsou úplně mimo, film je téměř bez příběhu (rozkouskovaný ještě hůře než Kameňák!!!) a co především nechápu je to, jak se do jednoho filmu může dostat tolik realizačních nepřesností. Nevím jak vy, ale já si nepamatuji, že by za totáče někdo chodil na STK, že by těsně po pádu komunismu brázdily naše vesničky sličné tetované striptérky s moderním piersingem v pupíku, že bych v půjčovnách v 90. letech sehnal filmy natočené až na sklonku milénia, že by se při větrné smršti okolní stromky nepohly ani lístečkem a o povinných mlhovkách na Trabantu ani nemluvě! Síla, co? A to jsem film viděl jenom jednou! Bylo by to v pohodě, ale to by to musel být studentský snímek nějakých amatérů. Takhle nechápu, jak se mohl film vůbec dostat do kin, natož získal nějaké ceny na mezinárodních festivalech!

Třináct dní (2000)

Svět nebyl nikdy tak blízko atomové válce... Film pravděpodobně celkem pravdivě a velmi sugestivně zachycuje, co se vlastně tenkrát stalo a jak těžká musela být hromada nesmírně vážných rozhodnutí v nepříliš otevřené mezinárodní hře na vládce světa. V první řadě šlo však o diplomacii a proto ve filmu nelze očekávat přespříliš akčních scén, stejně jako nejrůznějších technických vychytávek. V podstatě s klidným tónem vyprávění působí i herci trochu nevýrazně a místy máte spíš pocit, že jde o tv film. Hodně zajímavý pohled do historie, řekl bych i hodně reálný, ze kterého místy běhá hodně chladný mráz po zádech. Ale jinak ničím uchvacující, zvláštní a zábavný.

Agent bez minulosti (2002)

Tenhle žánr miluju. A tím pádem jsem i dost kritický. Agent bez minulosti je pouze lehounce nadprůměrným thrillerem, který sice rozhodně neurazí, ale v téměř žádném případě nestojí ani za letmé zapamatování. Kouká se na to sice příjemně, nicméně film vás nestrhne ani dějem, ani akcí, o ostatních atributech nemluvě. Matt Damon mi celkem sedl, Franka taky. Jsem moc zvědavý na pokračování!

Maléna (2000)

***1/2 - Maléna byla krásná žena, která bohužel žila v době, kdy na její fyzické kvality nebylo okolí připraveno. Právem sklízela neskonalý obdiv mužů a překypující závist žen. A to ji dohnalo až do situce, kdy ji bylo snadné ponížit. Příběh mladého chlapce a jeho celoživotní oddanosti lásce k ní je skrz na skrz cítit poetikou pravého evropského filmu. Je však evidentní, že scénář neboří zrovna hranice originality, ale je přesně v duchu taliánských filmů, tak jak je znám z dřívějších dob. Režisér se nebojí neotřelých pohledů do dětských snů hlavního hrdiny, které mi jsou přeci jen trochu proti srsti, ale jinak musím říct, že Maléna je příjemnou oddychovkou s lehkým erotickým pošimráváním, bohužel trochu až příliž fádním průběhem a filmařsky i divácky velmi pěkným zakončením.