Žralokonádo (2013) (TV film) odpad!

Uh...myslel jsem, že Sharknado bude jeden z těch déčkových filmů, které, ač jsou natočené režisérem s downovým syndromem, scénárista to zachrání vtipnými dialogy a trefnými hláškami. Scénáristovi Sharknada ovšem nešťastnou shodou náhod diagnostikovali stejné onemocnění, jako režisérovi a hercům. Ale zpět k hodnocení: ten film je naprosto úžasný, jelikož ignoruje fyziku. A vlastně i počasí, chování kapalin, inteligenci diváků a dobu. S úžasem jsem sledoval, jak se střídají záběry na zuřící bouři s těmi z krásně prosluněného baru, kde, z neznámých důvodů, banda lidí šílí a pobíhá všude kolem. A pak se do toho prosluněného baru oknem bez pozvání vrhne žralok, který v intru vinhaloval drsného námořníka, a nadělá tam pěknou paseku. O půl hodiny později neohrožený hlavní hrdina zachraňuje svou rodinu z domu na kopci, do kterého přilétne kamarád žraloka z baru, a s ním i několik hektolitrů vody oknem. Potom, co žraloka neohrožená servírka zpacifikuje plastovou brokovnicí, se všichni šťastně vrátí do auta přistaveného opodál a ujíždějí od domu, který právě vybuchuje a smáčí celý naprosto suchý kopec hektolitry vody, které do něho pravděpodobně transportoval Spock z nouzových zásobáren enterprise. A potom je tu ten vrtulník, který se neohroženě vznáší šedesát centimetrů od tornáda velikosti F16 Fujitovy škály a jeho pilot, který se při smrti prsaté, a vlastně nejhezčí holky z celého filmu, šklebí jako Otík na nová sluchátka. Dost už. Zasmál jsem se dvakrát, když nepočítám nevěřícné uculování se nad špatným ... vším, co se ukáže v záběru. A to je špatné, protože vtipné dialogy dokážou zachránit i sebehorší blbost. Propříště si prostě tyhle downovské filmy odpustím.

Svítání (2009)

Jen krátce: Skvělý námět, ale film zdaleka nevyužil veškerý potenciál. Všechno se také dělo hrozně rychle a na mě to působilo trochu rušivě. Myslím, že bych ocenil seriál s podobným tématem...samozřejmě se zachovanou krvavostí scén.

Kruhy v obilí (2006)

Informací o kruzích v obilí není nikdy dost, takže u mě dokument padnul na úrodnou půdu. Uznale jsem pokyvoval hlavou, když přišla geoložka, začala odebírat vzorky půdy a zjistila výkyvy. Uznale jsem pokyvoval při interpretaci pokusu s vodou zakopanou uvnitř kruhu, i při vysvětlování toho, proč si výzkumníci myslí, že za všemi kruhy nemůžou stát lidé. Když se ale do kamery začali vyjadřovat lidé, kteří cítí energie hromadící se jim v rukách, spí v kruzích, protože to má dobrý vliv na jejich čchi a připisují obrazce bohu, vrtěl jsem hlavou tak zběsile, že mi ulítly brejle. Vážně nesnáším zatahování spirituálna do záležitostí, kde by byl potřeba seriózní výzkum. Napřiklad nevím, co si mám myslet o "odpovědi na tabulku", kterou jsme poslali do vesmíru. Zdá se mi to vzhledem ke klasickým kruhům trochu brutální umělecký skok. Pak absolutně nevěřím svítícím koulím, které se v záznamu viditelně pohybují jakoby ve vrstvě nad filmem. Na druhou stranu mě hodně překvapily některé souvislosti, které z určitých obrazců vyplývají (geometrie, Země a měsíc, DNA...). Za zajímavou látku bych napařil pět hvězd, ale to spirituálno a kudlanko-nábožno mě tam točilo.

Spiderman (1994) (seriál)

Naprostá špička všech animovaných seriálů, které kdy běžely ráno v šest. Už jen to intro mě vždycky navnadilo na to, co bude následovat - stovky výbuchů, soubojů, superhrdinové a roboti... Když jsem si tenhle seriál o sedmnáct let později pustil znovu, bavil mě úplně stejně, jako zamlada; a konečně mi neutekl žádný díl. A teprve po těch letech jsem si všiml, jaké kvantum známých hrdinů se v tomhle seriálu vyskytlo. Nemůžu zapomenout na nejlepší záporáky všech dob - Venoma a Carnage. A taky na Černou Kočku...líbila se mi úplně stejně, jako zamlada :)

Star Trek: Do temnoty (2013)

Další díl Star Treku si zachoval úroveň prvního dílu. A to je moc dobře. Vyšperkovaný vizuál mě samozřejmě uchvátil už proto, že jsem vesmírné lodě ze seriálů vždycky miloval...jejich moderní facelift jsem tedy přivítal s otevřenou náručí. Co mi ale vyrazilo dech? Naprosto skvostný B. Cumberbatch, kterému jsem jeho roli věřil, ačkoliv ho mám zafixovaného jako sociopata Sherlocka. Sakra, z toho chlapa šel chvílemi i strach. Hláškující, gumově se ksichtící Simon Pegg mi opět připomněl, proč ho mám rád a ústřední dvojice Pine-Quinto zvládla své role taky dost obstojně, i když by mi nevadilo omezení citového balastu, který přes všechnu snahu Quinta působí při záběru na Spockův kamenný ksicht tak nějak nepatřičně. Velkou radost mi udělalo cameo L. Nimoye a celkově špinavější dojem z bojů. Někomu se třeba nemusí líbit příklon k akčnímu filmu, ale já jej vítám. Tenhle film řadím do kategorie těch, na jejichž konci si člověk uvědomí, že při jedení popcornu omylem polknul i tu plastovou misku.

Horákovi (2006) (seriál)

Ať se mi to líbí, nebo ne, musím Horákovy označit za jeden z těch lepších českých seriálů. Sem tam se u něho zasměju (většinou zásluhou Jakuba Prachaře) a hlavně se u něho aspoň, narozdíl od těch ostatních, dá jíst...a když nějaký díl uteče, vůbec nic se neděje. Mohlo by tam být více vtipu a méně moralistického balastu, ale to bych už chtěl moc. Prostě nic extra, ale "dá sa".

Amazing Spider-Man (2012)

Emma Stone! ...cože? Spider-man? Jo, ten tam byl taky. Abych řekl pravdu, tenhle reboot je horší, než původní dílo Sama Raimiho. Andrew Garfield mi však do role Petera Parkera sedl mnohem více, než T. Maguire a absence Mary Jane mi ani trochu nevadí; zejména když jí nahradila Gwen v podobě Emmy Stone. Na filmu samotném mě štvaly i přes fantasy zasazení určité blbosti. Možná jsem trochu nerd, ale nevím, odkdy umí Spider-man navíjet vlákno nazpátek, a kdy přišla doba, kdy si středoškolák, byť nadprůměrně chytrý, doma s pomocí nářadí a nepájivého pole dokáže vyrobit "metače speciálních bio-vláken". O fyzikálních blbostech je asi škoda mluvit, ale nejde nevypíchnout, že tady už byly moc okaté. Ale vážně moc. Lana při tricích v začátku filmu také celkem kazí dojem. Pak tu máme spoustu charakterů, které tam jsou jen, aby zaplnily místo, popřípadě jsou naprosto nezajímavé. Emma Stone mezi ně samozřejmě nepatří (už jsem říkal, jak je skvělá?). Když však opomenu všechny tyhle mínusy, musím uznat, že se filmu povedlo dostat mě svou vymazlenou animací do letargického stavu (popcorn, víc popcornu), a když jsem se z něho probral, musel jsem si utírat bradu od slin, které mi nedopatřením vytekly z omylem nedovřeného ústního otvoru. Možná taky trochu kvůli pohledu na Emmu Stone. Suma sumárum je to na tři hvězdy, protože ten film není zas takový brak, jak jsem předpokládal. Dokonce jsem se i zasmál. ...a říkal jsem, že tam hraje Emma Stone?

Jak se krotí krokodýli (2006)

Po deseti minutách mě film přestal bavit. Nebudu hvězdičkovat, ale musím říct, že tenhle film je fakt slovy klasika: "k uzoufání ubohý hovno"...ostatně jako většina českých filmů z poslední doby.

Zločin (2011) (seriál)

Bez skrupulí dávám plný počet. Když se řekne kriminální seriál, každý si představí dnes tak populární "Kriminálka: -dosaď jméno-libovolného-velkého-amerického-města-". Jenže jim podobné The Killing nekompromisně kope do koulí a plive jim na znesvěcený, hořící hrob. Tenhle seriál si totiž nehraje s jednodílnými příběhy, které spolu soupeří o co nejbizarnější vraždu; v prvních dvou sériích si dokonce vystačí jen s jednou a následně buduje pekelně hustou atmosféru, spojující všechny díly jako ocelový řetěz. Rozplétá, proplétá a znovu zaplétá příběhové linky s ladností vysloužilé svetropletky. Ať žijí novotvary. Celý děj je drsný, ponurý, snad až moc realisticky podaný...donutí vás přemýšlet. The Killing má svá hlušší místa (hlušší, protože, ač zpomalují děj, stále jsou významná pro pochopení hlavních aktérů), ale už od druhého dílu první série vysílá k divákovi signály o možném podezřelém, a to jej dělá až chorobně návykovým (existuje takové slovní spojení vůbec?). Postavy jsou i s jejich problémy uvěřitelné, jejich dedukce logické, jejich detektivní práce mi přišla reálná. Herci perfektně hrají (standing ovation pro ústřední dvojici a rodinu Larsenovu) a (to jsem nezažil od dob X-Files) vyskytují se tu i oškliví lidé! Neuvěřitelné. Vysekávám hlubokou poklonu, protože tenhle seriál se až nepříjemně přibližuje skutečnému světu. Edit 7.8.2013: Problém nastává ve třetí sérii. Namlsaný divák totiž čeká podobný kolotoč emocí a napětí, ale třetí řada jej nabízí jen asi ve třech dílech. Závěrečný dvojdíl je perfektni, ale díly jemu předcházející jsou spíše průměrné a u mě dost ztratily tím, že jsem si k obětem nedokázal vypěstovat zhola žádný vztah. Mohu jen doufat, že další řada vsadí na původní vypravěčský styl.

Doktoři z Počátků (2013) (seriál) odpad!

Je mi upřímně smutno z toho, co za výblitky se to u nás rodí. Za půl hodiny jsem dokázal šestkrát předpovědět, co se v následujících minutách stane; nutně musím poznamenat, že jsem vždycky vybral tu nejdebilnější možnou variantu. Z Doktorů se nevyhnutelně stane další Ordinace, přestože se tvůrci pravděpodobně zmohli na lepší kameru. Debilní zápletky, debilní vtípky, debilní prostředí, debilní hudba, nulová invence v jakémkoliv směru. Klasický mustr, který lze vidět v ordinaci, ulici, gymplu, VKV, pojišťovně, atd. Modlím se za to, abych se ve svých 23 letech dožil dne, kdy česká tvorba povstane z popela a zrodí alespoň jeden kvalitnější seriál, který se nevydá klasickou cestou zaručených výdělků, ale bude se snažit zaujmout diváky na způsob X-Files, Castle, Sherlocka nebo třeba American Horror Story. Edit: po několika dílech může pyšně prohlásit, že se potvrdila moje obava. Tenhle seriál je jednoduše debilní a debily se snaží dělat i z diváků, když jim nestydatě podsouvá, co by měli cítit v té které scéně pomocí krajně nevkusné hudby. Třikrát fuj, zasloužený odpad. Smutné je, že se v tom hnoji nachází několik herců, kteří dokonce umí hrát, avšak mají tak retardovaně napsané role, že jim to je prd platné. A ne, Písaříka nemyslím, jeho postava je tam určitě jen proto, že se tvůrci rozhodovali, jestli prostoduše vtipnou roli dostane člověk nebo pes.