Utopia (2013) (seriál)

Totálně šílený seriál, který k sobě upoutá diváka hutnou atmosférou, velmi zajímavým dějem a vcelku nekompromisní brutalitou, která je v přímém protikladu ke kanárkově žlutému plakátu. A když píšu o nekompromisní brutalitě, nemyslím tím snad ani tak nějaká ta vyhřezlá střeva, ale spíš emocionální dopad na diváka, který si musí sem tam i zakrýt oči. Ten dopad je nakonec ještě zesílen neméně šílenou hudbou. Nelze popsat, musí být viděno. Velké plus za pocit kontroverznosti, který v divákovi vyvolá ústřední zápletka.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Peter Jackson se utrhl ze řetězu a servíruje hlavní jídlo jménem Hobit 2.0 Reimagined. Dalo mi chvilku zabrat, než jsem se oprostil od všech jeho dodatků, úprav a předělávek. Když jsem to ale zvládnul, opět jsem musel uznat, že Jackson ví, co dělá, protože druhý Hobit je akčnější, svižnější a neukazuje ani náznak nudy. Kdyby nebylo rádoby vtipných epizodek (z mého pohledu často i špatně načasovaných) a místy podprůměné animace (ve srovnání s kvalitou jiných animací ve filmu), byl bych asi šťastnější, ale i tak musím trvat na tom, že si Šmakova dračí poušť zaslouží vysoké hodnocení. Některé scény se znatelně blíží temným okamžikům z LOTR a obzvlášť hlasy Nekromanta a Šmaka jsou neskutečně působivé. Zpracování měst je opět zcela famózní a Šmak je snad nejpůsobivější drak, kterého jsem zatím ve filmu viděl. Něco přes dvě a půl hodiny každopádně uteklo jako voda a já chci víc. Těším se na prodlouženou verzi a na třetí díl, který, věřím, bude mít pořádné koule.

300: Vzestup říše (2014)

Přestože má Vzestup Říše kratší stopáž, než o osm let starší sourozenec, působí roztahaně jako perská střeva na Themistoklově lodi. Proč? Protože se tam nic neděje. Animace si drží standard, záběry jsou vynikající, herci dobří. Problém je v nudném scénáři. Zatímco se Bitva u Thermopyl točila stále kolem jedné a té samé věci, to "točení se okolo" bylo efektní, dynamické, akční, krvavé, hravé (ve zvráceném slova smyslu) a zábavné. Ve Vzestupu Říše zůstala jen ta krev. Jediný souboj, který stojí za řeč, je ten úvodní. Tam dokonce i zpomalovačky působí správně. Ostatní souboje jsou ale vzhledem k nastavené laťce vcelku nudné a nezáživné. A věc, co mě nejvíc znechutila (paradoxně asi jediná věc, proč si film budu pamatovat), je hromadné nadšené skákání z desetimetrové výšky, přičemž se vojákům při dopadu vůbec nic nestane. Stačí říznutí při holení a z Athéňanů chlístají ne kýble, ba cisterny krve, ale skákání z deseti metrů je naprosto v pohodě. Efekty super, herci super. Příběh a akční scény nezajímavě podány. Průměr, což je obrovská škoda.

Pán času (2005) (seriál)

Váhal jsem mezi čtyřmi nebo pěti hvězdičkami, ale nakonec jsem se rozhodl pro plnou palbu. Doctor Who je velice zvláštním seriálem. Některé díly, hlavně několik počátečních z první série, na mě působily hrozně levně a vyloženě nesympaticky. To se ale nakonec vcelku spravilo a i přes některé horší epizody musím uznat, že má tenhle seriál duši. Skutečný vrchol ale přijde s pozdějšími epizodami, kde se objevují propletenější a navazující příběhy a také poněkud komplexnější pohledy na cestování časem. Tímhle vším dohromady Doktor Who vytváří svět, který stojí na povážlivě jednoduchých myšlenkách, ale je obtěžkán tolika nápady, že mi ta jednoduchost jakožto fanouškovi tvrdého sci-fi vůbec nevadila. Hlavním poznávacím znakem je, že Doctor Who dokáže vyvolat široké spektrum pocitů sahajících od dětinské romantické rozvernosti až po temný horor. Krátké statistické shrnutí: Společnice hodné zapamatování: Rose, Amy a Clara. Nejlepší rasy: The Silence, Weeping Angels a Vashta Nerada. Nejhorší rasa: Absorbaloff. Nejlepší vedlejší postava: Sontaran Strax. Nejlepší scénárista: Steven Moffat, nechť jsou požehnány jeho šílené nápady. Těším se na další řady.

Robocop (2014)

Robocop mi vždycky připadal trochu jako ocas. To se s tímto remakem mění a já ho konečně dokážu vnímat, řekněme, normálně. Joel Kinnaman, kterého jsem si velmi oblíbil v The Killing, se ujal robo-role velmi uspokojivě a v "lidských" částech mu nechybí charisma, které z něho právě v The Killing udělalo jedničku. CGI filmu je rovněž velmi zdařile provedené a ikonický vzhled Robocopa prošel zásadním, ale ne neslušivým faceliftem. Problémem filmu je příběh, který je na můj vkus dosti neslaný a nemastný. Přirovnal bych ho ke dvěma dílům seriálu, kde každý díl obsahuje jinou zápletku. Za poslední léta se jistojistě jedná o nejdospělejší a nejlepší podobu Robocopa, ale příště by to chtělo trochu zapracovat na polovičatém scénáři. Tři a tři čtvrtě hvězdičky zaokrouhlené nahoru.

Total Recall (2012)

Pěkné čtyři hvězdy. Film jsem nebral jako snahu o převedení původního Total Recall do nové podoby, ale spíše jako snahu o jiný příběh. Přes přítomnost všech možných i nemožných hloupostí jsem se celou dobu bavil, a to zejména při nadmíru povedených akčních scénách. Celek se očividně snaží o vážnější notu, což se dle mého názoru celkem dobře povedlo. Nejsem uražen ani kvalitou efektů, které jsou přítomny snad na každém kroku...a popravdě jsem docela překvapen, že se mi film líbil.

Jídlo, s.r.o. (2014) (pořad)

Tenhle pořad ve mně zatím vzbuzuje dojem, že konečně uvidím, jak se to doopravdy dělá.

Zdrojový kód (2011)

Moc pěkný film, u kterého si lze hezky hluboce zapřemýšlet, ale nelze o něm téměř nic napsat. Pro mě jednoznačně překvapení.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Musím uznat, že časem se z jinak nevtipného seriálu stává dobrá oddechovka.

Thor: Temný svět (2013)

Temný svět je na úrovni prvního dílu - opět superhrdinská klasika, která je doplněna o krásný design všeho, co se hýbe i nehýbe. Líbí se mi, že si marvelovské filmy zachovávají určitý standard. Co se mi však po té náloži přestává líbit, je příběh, točící se kolem zloducha, který chce zničit všechno a všechny, protože...prostě chce! To ale nebudu promítat do hodnocení. Čtyři hvězdy jsou pro druhého Thora tak akorát - neurazí, nenadchne.