Predátor: Kořist (2022)

Monstrum a k tomu navíc jako bonbónek partu odporných bílých lovců zlikviduje žena, příslušnice etnické menšiny. Před pár lety bych tohle neřešil. Pěkná příroda, ale to známe už z prvního dílu. 70 %.

Lov (2020)

Originální alegorie na věčný souboj dvou světonázorů. Zvítězí arogantní, přezíravý, vševědoucí nebo buranský, lidový, podezřívavý? Nezapomenuté grimasy Betty Gilpin. 75 %

Drž se (2022) (seriál)

Poměrně věrné převedení z knihy do seriálu a z Ameriky do Polska. Zpracování neslané nemastné, zajímavé je lehké napojení na jiný, v Polsku natočený seriál podle Cobena - Temné lesy. Obě knihy přitom spolu vůbec nesouvisí. 65%.

Podezření - Prostor pro pochybnosti (2022) (epizoda)

Pomalu odkrývaná tajemství několika osob, svižný střih, břitké dialogy, sofistikovaná sledovací technika a pěkné tvářičky. Na mě to zabralo.

Le Môme (1986)

Noční město, svištění pneumatik. Dějem i outfity rozevlátá osmdesátková kriminálka, kterou oživuje blues a proradná čokoládová nymfomanka. 60 %.

Defending Jacob (2020) (seriál)

Skvělý příběh, výborně zahraný. Studená vyprázdněná společnost, ikonizace dítěte, absence presumpce neviny. Jen bych z druhého rychlostního stupně přeřadil na čtvrtý nebo alespoň na třetí. 80%

Šelma na svobodě (1959)

Příběh jednoduchý, mafiánova zahrada přímo směšná, ale Lino naštěstí ve své standardní formě. 65%

Temné lesy (2020) (seriál)

Z cobenovek na Netflixu zatím nejslabší. Čtu knihy, mám porovnání. Tady jde o neúnosně natahované scény na úkor děje, takže ani šest padesátiminutových epizod nedokázalo převést alespoň většinu románového děje do filmové řeči. I těch scénáristických změn bylo přespříliš, doporučuji přečíst knihu. Mnohem lépe dopadly seriály Cizinec, Nevina nebo Nadobro ztracený, u nich jde o rovnocenný zážitek s knihou. Jsem zvědav na další, Netflix s Cobenem podepsali smlouvu na 14 románů… 60 % (aktuálně 1 008 hodnotících s průměrem 71 %).

K zemi hleď! (2021)

Zpočátku geniálně popsaný marný boj zdravého rozumu proti všeobjímající blbosti, později přichází prozření, že ani jedna strana nemá šanci proti jedincům, kteří jsou v pozadí sociálních sítí a moderních technologií. To jsou ti, co rozhodují. Většinou smutné, znervózňující, s několika momenty černého humoru, s jednou zcela zbytečnou postavou a s nekompromisním, jednostranným, ideologicko-parodickým pohledem na bývalého prezidenta a jeho voliče. 80 % (zatím 5 235 hodnotících s průměrem 77 %).

Noční zvířata (2016)

Tři skvěle natočená, přesvědčivě zahraná a chytře propletená dramata, která u mě sráželo studené, dekadentní, nepříjemné prostředí hlavního příběhu. 80 % (aktuálně 14 164 hodnocení s průměrem 74 %).