• Krátkometrážní

Po přečtení spalte (2008)

K mému překvapení, po druhém zhlédnutí o několik let později poskok ze ★★★ na ★★★★★. 9/10

Nebezpečný cíl (2008)

Nicholas Cage v Bangkoku balí hluchoněmou domorodku, hladí slony, pojídá ostrá jídla, sem tam střílí zlé lidi a trápí ho zaražené větry. První půlhodina opravdu fungovala. Cizí prostředí, cool zabiják, fungující romance. Zásadní dějové zvraty přesahují mé chápání světa. Cage hraje opět vtipně (ačkoli to opět nebyl záměr). Akčních scén mnoho není a lépe odvracet zrak. Rázem se podobají se Hong-Kongské produkci, akorát nejsou spektakulární ani zábavné. Aspoň jich moc není, protože jsou na filmu to úplně nejhorší. Cageovi sednou jedině role mentálně vyšinutých. Na odpad je film málo špatný (samozřejmě tím správným způsobem špatný). Připomíná se mi v mnoha odhledech The Machanic z 1972. Zabiják se v obou zamilujet, v obou učí žáka jak zabíjet, a oba jsou špatné. Bangkok vychází s přímého srovnání lépe. Podobné: Hitman s Olyphantem

Rození obchodníci (2003) (pořad)

A Top Gear UK se může se svými rodinnými minivany a smrtelníkům nedostupnými supersporty zahrabat. Jeden z mála pořadů, který se zaměřuje na opravdu zajímavá auta ze staré školy. Laik se i něco přiučí. Podobné: australská série Mighty Car Mods, Jay Leno's Garage

Hra o trůny (2011) (seriál)

Hra o trůny není další přitroublé a levné fantasy s nulovou invencí. Prvků nadpřirozena moc není. Jinde nezbytné imbecilní archetypy (prsaté hrdinky v kožených bikinách, kentaurové, elfové a draci) dokonce úplně chybí. Spíš jde o uvěřitelnou fantaskní báji. V 7 královstvích se mísí skutečné kulturní prvky z různých údobí našeho světa. Kulisy, svět a entika jsou v rámci možností uvěřitelné. Universum knižní předlohy je asi dost propracované a dá se z něj vyždímat neomezeně dílů. Prudérní Ameriku (tedy tu Severní) šokuje slušná porce nahoty. Násilí je mírněno. U žánru jindy určeného teenagerům neobvyklé. Televizní produkce může kašlat na přístupnost, nezletilí si stejně HBO nepředplatí. Zvláštní je přístup k HBO. 1. díl zhlédlo 4.5 milionu hlav a na základě sledovanosti “pilotu” byla okamžitě objednána 2. série. Sledovanost má prý zázračně stoupat. Fantasy povětšinou nemusím a raději se mu vyhýbám. Do příchodu Hobita v roce ‘12 bude Game of Thrones nejlepší zfilmované fantasy co znám. 4 hvězdy za rozčarování za příspěvek do dávno odepsaného žánru. Brzy začnu ubírat za naprosto nezajímavý příběh, věčnou to bolístku roztahané televizní produkce (třeba bude v dalších dílech ozvláštněn prsatými hrdinkami v kožených bikinách, kentaury, elfy a draky). Podbízivé vulgární okamžiky strpím. Podobné: nemám přehled

Nesvatbov (2010)

Ač k nevíře, dokument dokumentuje skutečnou událost, která se skutečně udála. Režisérka se k tématu dostala jako slepá k houslím když se chystala natočit remake svého dřívějšího dokumentu o ochotnických hasičích. Starosta vymírající slovenské vísky si zamane, že pro zlepšení demografického vývoje oblasti spojí dohromady svobodné mládence a panny. Ti pokorně přijímají nedobrovolnou samotu a moc šancí na založení rodiny by bez pana starosty neměli. Osud si nevybrali dobrovolně. Nejsou singles, například brunátný “pan Metaxa” z traileru rekonstruoval domek s ložnicí i dětským pokojíkem. Jen žena mu chybí. Třeštíkové Katka si svou životní cestu vybrala sama, tito lidé ne a svoje životní prohry si nezasluhují. Hořký dokument je místy pro většinu zůčastněné spíše ponižující, jak možno vidět v ukázce. Nic pro citlivější diváky, u obzvláště kuriózních scének mi bylo stydno že se vůbec dívám dál. O seznamovacím bále, kterým absurdno vrcholí, škoda mluvit. Pokud se přes tohle přenesu, tak starosta exot a jeho smělé pikle pobaví. Pan starosta při plánování: “Koho pozveme? Monča, naša Monča? Ta automaticky. Dá si urobiť zubné protézy... a bude... bezkunkurenčná. Páne Bože, s takým poprsím!” a nebo “mám sto chuťí vyhlásiť do rozhlasu že nechť sa založí do octu pánaboha... i zo svojemi panenskými blánami”|| 3.5 hvězdy za birarní momenty. Ad absurdum: film se odehrává na Slovensku a je ve slovenském znění s českými titulky! Co se divit, české televizní stanice prý pouštějí slovenské pohádky s českým dabingem. Podobné: něčí život

Na odstřel (2009)

Poctivé 3 až 4 hvězdičky. Zážitek bohužel zruinoval dílem už oficiální text distributora. Vytušil jsem z něj až moc a následně se divil, proč šel scénář oklikou. Explicitně vedený příběh nedává prostor představivosti, je zbytečně zamotaný a následkem toho dokonce nudný. Bez skvělého obsazení by film zapadl do průměru.

Hezké vstávání (2010)

Námět zajímavý, obsazení rozporuplné, děj a pohnutky postav slušně řečeno k neuvěření. Mladá nesympatická (tak sympatická až ne) workoholička bez osobního života, kterou všichni bůhvíproč adorují, si po vyhazovu z lokální TV stanice vyfňuká místo výkonné producentky celostátní relace ve stylu české Sama doma. Jeffrey Goldblum se chystá show zrušit, protože se kvůli 5 divákům nevyplatí ji vysílat. Becky musí relaci stůj co stůj pozvednout úroveň. Komedie se obešla se bez kanonády sprostoty, zvracení a padání hlavou do bobků, což je dnes ultimativní klad. I proto v rámci žánru lehký nadprůměr.

Hříšní andělé (1938)

Prvních pár minut jsem si nebyl jistý, jestli nekoukám na The Roaring Twenties, Bouřlivá dvacátá. Ta z porovnání vyjdou spíše lépe. Opět idiosynkraticky geniální Cagney a překvapivě nevýrazný Bogart v menší záporné roli. Všechna negativa filmů zlaté éry Hollywoodu obsažena, scénáristé měli holt svázané ruce.

Hříšníci (2011) (seriál)

Shameless (Nestoudně) je takový crossover The Skins a Breaking Bad. Po prvním děsně cool a bezstarostný a po druhém sklíčený. William H. Macy je spíše tahákem k nahnání sledovanosti. Většinou se jen válí v záběru někde po zemi a hluboce dřímá. Nebo po flámu procitne v Quebecu. ||| Vybydlená předměstí velkoměsta, přibývající jizvy amerického urbanismu, mě fascinují. Stačí trochu utlumit barvy a vypadají ještě depresivněji než socialistické sídliště. A navíc jsou zajímavá. No a Shameless bezostyšně sleduje osudy usedlíků jednoho takového slumu. Lidí z okraje společnosti. Jsou atraktivní, afektovaní a nikdy nestonají (zásadní rozdíly mezi evropským a americkým filmem). Pět. Stále se něco děje a je na co koukat. Na všední večer ideální.

Černá labuť (2010)

Další zcela průměrný kvalitně a odhadem ne draze natočený film. Upjatá a frigidní balerína trpí psychózami, vizuálními halucinacemi a dysmorfickou poruchou během zkoušek Labutího jezera. Nejsem si zcela jist jestli mi nějaká skutečnost neunikla. Je mi totiž naprosto ukradené, co si pod tím vším autor, mnohými automatický opěvovaný, představoval. Pokud chybí stimul a diváci si dění nemohou rozumně interpretovat, proč se vůbec o odkrytí zajímat, že… To už rovnou můžeme hledat metaforu i u Zdeňka Trošky. Kvůli hloupým hororovým lekačkám se film sám snižuje na béčko. Balet mi nic neříká. Je hezké sledovat poslední trendy: vzniká spousta dobrých a zároveň postradatelných filmů. Za rok až se kvalita ustálí už půjde hodnocení nově vzniknuvších níže. Příznivcům Portmónky bude k přivábění stačit napsat zde, že budou moci nahlédnout do lucidního snu její postavy – lesbické soft porno. Citím se po zhlédnutí průměrně uspokojen (ne, inkriminové scény fakt nemyslím).