• Krátkometrážní

Přemluv bábu (2010) odpad!

Přestřelená nadsázka a navíc ještě sprostá kopie amerického The Great Schlep. Česká média, včetně veřejnoprávních, se spotu chytla a víme, co zase jednou vykonstruovala. O důvod víc, proč se štítit českých televizních a rozhlasových stanic. Ještě dlouho mi budou tyto 2 duté „kvazicelebritky“ ležet v žaludku. Dramaturg je mi lhostejný. USA verze The Great Schlep vs. CZ verze Přemluv bábu.

Monstrum (2008)

Japonci mají Godzillu, Rusové mongolského olgoje chorchoje a Američani se pořádné nestvůry nakonec taky dočkali (King Kong byl pouhá přerostlá opička). Cloverfield není typický představitelem monster žánru, stvůra se stává podružným prvkem vyprávění. V první řadě jde o postup skupiny postav napadeným Manhattanem. Jeden člen vše dokumentuje ruční digitální kamerou. Obraz se naštěstí třese méně než v Bourne Ultimatum, takže optika stíhá snímat dění. Čekal jsem hysterický jekot všech zůčastněných bábovek, kdy všichni bezcílně pobíhají, natřásají vnady, kolabují na počkání a jednají jakoby statečně. Tužby se nenaplnily. Až na občasné dialogy "Co to bylo?" "Nevím." chování celkem dávalo smysl. Podobný: kraťas What's in the Box

What's in the Box? (2009)

Jsem nadšen! I v domácích podmínkách může vzniknout efektní snímek. Rozpočet: 150 € a jedna pizza. Držím palce a už teď se těším na rozvinutí ideje. Pohled z první osoby, first-person, se mi ve filmu nikdy neomrzí a vždy mi přišel hrozně originální. Už v Dark Passage s kamerou velikosti jalovice. Ke zhlédnutí na YouTube.

Lovefield (2008)

Horrorové napětí z očekávání s vynikající pointou. Autíčko je Dodge Polara 500 z roku 1968. Kraťas ke zhlédnutí na YouTube.

Malá Miss Sunshine (2006)

Nerozumím. Jak se film, který měl podle všech předpokladů upadnout v zapomnění, dostal na výsluní? Herecké obsazení slušné, samá osobnost, ale všichni hrají nevýrazně. Kdyby po sobě těch 90 minut házeli šlehačkovými dorty, byla by to jiná podívaná. No nic… Právě protagonisté a špetka odvahy film nadnáší. Pod povrchem jde jen o další z řady prosťáčkovských komedií. Poskrovnu blbý humor, v hojné míře iracionální chování všech zúčastněných a dost ujeté situace. Oscar za scénář? To je úlet!

Hrdinové (2006) (seriál)

První série byla zpočátku nadupaná napětím a dokázala pohltit. I tak už mě ale začaly vytáčet všudypřítomné flashbacky, připomínání předchozích událostí a tak dále. Snaha být přístupnější? Heroes díl od dílu dochází dech, zdlouhavost a rozpatlanost je mučivá. Tímto neduhem trpí většina dražších amerických dramat. První série 4 hvězdy, ačkoli ačkoli jsem ji raději nedorazil. Nač si kazit dojem. Celek s odstupem lepší 2.

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Britský hybrid teenagerských The Skins a americky velkolepých Heroes. Přečtěte si komentáře 2 jmenovaných. Po dvou dílech končím, problém vidím v zbytečném natahování scén a ve zcela chybějícím napětí ke konci dílů. Právě to táhne všechny podobné americké škváry. Zde je mi volné co bude dál a ani nemám další otázky (Simonovu superschopnost znám, nečekaná). Zvrat nepřijde, já přijdu o čas. SIlně nadhodnocené, hlavně na IMDB.

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Zábavný zabiják času, skvělá kulisa. Earl Jehosaphat Hickey, napravený drobný kriminálník, postupně napravuje všechny své zlé stutky. Jeden za díl si je odškrtává ze svého nekonečného seznamu. Přítěží mu je jeho prostý bratr Randal a kousavá ex-manželka Joy provdaná za černocha Darnella, zapojeného do programu na ochranu svědků. O vtipné momenty není nouze. Díl S04E27 je poslední a končí zlostným cliffhangerem (To be continued...). Televize NBC seriál nečekaně stopnula. Tvůrci se o tom prý dozvěděli půl hodiny před tiskovým prohlášením. Nepochopitelný konec, protože sledovanost i ratingy byly velmi dobré a cena šla ještě stlačit (např. méně exteriérů). K navázání už nyní není vůle, čili nezvratný konec. Podobné: Married with Children / Ženatý se závazky

It's Always Sunny in Philadelphia (2005) (seriál)

První série příjemně překvapila, rozhodně nadprůměr. Chápu zdejší hodnocení. Ale něco se zvrtlo. Postupem času kvalitní dialogy začínají nahrazovat situační gagy a seriál se stává nesledovatelným. Viděl jsem pouze pár dílu a nevěřil vlastním očím. Díl Manhunting S06E01. DeVito řekne opotřebované ženské a Irovi č.3, že si právě pochutnali na lidském mase. Morální dilema, chutnalo jako nikdy. Aby se ujistili co jedli, jdou s plotýnkovým vařičem do márnice! Irové č. 1 a č. 2 se mezitím snaží ulovit bezdomovce za účelem konzumace. Silně nevkusné, amorální a ani v nejmenším vtipné. Jste-li po lobotomii nebo frčíte na perníku, pokračujte směle do dalších sérií. Jinak zpátečku. Lepší: 30 Rock

Gordon Ramsay: Noční můry kuchyně (2007) (pořad)

Reality show, jež se stala předlohou našinci známějšímu Ano, šéfe! O kulinářstní vůbec nejde, tohle je jen rádobyšokující hitparáda amerického afektivního jednání. Ramsay nedisponuje osobním kouzlem jako Polhreich, zato má zázemí úspěšné televizní stanice. Polhreich má zkušenosti snaží se opravdu poradit. Ramsay na to jde jednoduše – chce proti sobě vždy poštvat šéfa nebo šéfkuchaře. Seriál tuším běžel na FOX TV, to proto. V prvních dílech máchal majiteli pod nosem prstíčkem a křičel na něj doslova: „Ty špinavý arogantní francouzský prase.“ Podobné: Ano, šéfe!