• Krátkometrážní

Muž ve stínu (2010)

Sliby se mají plnit. Na Polanskiho vždy klademe jen ty nejvyšší nároky. Jeho filmy nejsou přelomové, neudávají směr, přesto budí rozruch. Tentokrát po jeho veledílu neštěkne ani pes. Jednoduchá stavba nekomplikovaného děje je nejslabším článkem jinak excelentního snímku. Řemeslně bez jediné výhrady (4 goofy - měnící se hladina pití, 3 kiksy s auty). Polanskimu se nedá upřít cit pro dávkování napětí. Od začátku mě vodil za nos, mysteriózní teorie přes hodinu vycházela. Pak ale přišlo vysvětlování a googlování. Na Google opravdu nenajdeme přísně tajné a pravdivé informace o agentech CIA. Poslední půlhodina je vlastně úplně nadbytečná, vše důležité již bylo explicitně vyjádřeno. Divák zpravidla není kretén. Vědět, že se dívám na POLITICKÝ thriller, nemusel bych tápat.

Odpíchnout se (1999)

Příjemně plynoucí vzletný děj. Konverzace podpírají celý film ačkoli tvoří poměrně menší část stopáže. Ústřední duo mi nebylo vyloženě sympatické a těžko jsem si k němu hledal cestu, což přidává filmu na uvěřitelnosti. Známá věc, Liev Schreiber nehraje klaďase. Mám rád bijáky z prostředí idealizovaného amerického vidlákova. Je jich málo, takže není co řešit. Podobný: The Mudge Boy / Konec dětství

96 hodin (2008)

Americký tatík, padesátník, zatrhne své dcerce výlet na exotický kontinent zvaný Francie, protože ji tam určitě unesou. Dceruška na truc odjede a ještě než si vybalí kufry... unesou ji Albánci. Tatík naskočí na letadlo, na letišti po příletu se k němu vetře Albánský pasák. Posléze taťulda napraví opakovanými kopanci z otočky a rozličnými bambitkami všechny mrzké živly v Paříži a dcerka se mu nakonec vybulí na rameni. Ve dvojce by mohla jet třeba do Londýna, no ne? Nevyzrazuji nic, závěr je čitelný od první pikosekundy. Scénář tak dementní, že jsem se styděl i já, divák. Bohužel ne tak dementní, abych se mu vysmál.

Sejmi je všechny (2007)

Bezstarostný surreální akční biják jaký tu už dlouho nebyl. Sex a kosení SWAT teamu simultánně, vršící se hromady těl, kila olova, nejkreativnější užití mrkve v historii kinematografie (a není dušená). Pro Clive Owena mám slabost, proto po 2. zhlédnutí udělím plný počet. Film je na ČSFD podhodnocen, někdo tu zjevně nechápe nadsázku, bere film moc vážně a mimochodem ani neovládá pravopis. 100 žhavých tygřic raději nechci vidět. Podobný: Wanted

Charlie Bartlett (2007)

Při pomyšlení na Charlie Barletta mě přepadají skličující vzpomínky. Atmosféra filmu je příšerná. Komedie ze školního prostředí se mi přejídají. Charlie je navíc mesiáš. Typ vysokých osobních kvalit. Vymočí se v poušti a do týdne se na místě zjeví oáza. Brr. Někdy prostě film nesedne, ačkoli se zdá formálně v pořádku. Při pročítání komentářů vidím, že nejsem jediný.

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Subjektivně jeden z desítky nejlepších televizních seriálů všech dob. Už od prvních minut vtáhne do let konce padesátých. Do reklamní agentury Sterling Cooper, kde se rodí ta nejbrilantnější reklamní sdělení své doby za nestřídmé konzumace nejdražší whiskey a za hulení tehdy ještě zdraví prospěšných cigár (pohladí vaše hrdlo pravily slogany). Všechny mimořádně zajímavé charaktery se rozvíjí, žádná není vyobrazena černobíle. Skutečné výrobky a události vstupují do děje, například první deodorant Gilette (It's steel, it has exhaust, it's even shaped like a rocket), VW Beetle (No chrome, no horsepower, foreign, ugly. Posledně když jel kolem, měl jsem chuť do něj hodit granát), cigarety Lucky Strike ("Are you insane? I'm not selling rifles here, I'm in tobacco business. We're selling America. The Indians gave it to us for shit sake." nebo "Everyone else's tobacco is poisonous, but Lucky Strike's is toasted." YouTube S01E01). Hlášky jsou opravdu nezapomenutelné a zpestřují už tak atraktivní scénář. Na seriálové poměry abnormálně hodnotný a překvapivý objev. Oblíbená epizoda: S02E11 The Jet Set Podobné: Breaking Bad též od AMC

Duane Hopwood (2005)

Upřímný ponurý portrét obyčejného dobráka, kterého posedl alkohol. Opustila ho žena se synkem. Ráz na ráz, než se stihl vzpamatovat, zhroutil se mu celý život. Ačkoli je jasné, že se Duane z bezvýchodné situace už nikdy nevylíže, moc bych mu to přál. Skvělý David Schwimmer není jen Ross z Přátel.

Dealer (1996)

Občas se v Evropě natočí film, který způsobí Holywoodu infarkt. Pusher stál 1 milion USD. Pro porovnání, jeden díl 20minutového studiového sitcomu The Big Bang Theory stojí 2 miliony USD! K upřesnění, s jakým problémem se Frank potýká: v roce 1996 bylo za americký dolar 5.6 dánské koruny, 50 000 DKR = 200 000 CZK. Snímek záměrně nepodstrkuje názory a nemoralizuje. Bez výhrad, lacinost vzbuzuje mocný dojem.

Zbouchnutá (2007)

Než došlo na hlavní linii, bavil jsem se královsky. Půvabná moderátorka na počátku slibné kariéry se nechá zbouchnout a následně se zabouchne do obtloustlého, věčně zhuleného kanadského povaleče. Kde je kontakt s realitou? Obvyklý předvídatelný děj nemohu mít za zlé. Od spoluautora Freaks and Geeks bych čekal lepší podívanou. Potěšil Seth Rogen, kterého jsem od jeho 17 let právě ve Freaks and Geeks na obrazovce neviděl.

Tokijská sonáta (2008)

Sonáta o 3 větách. Otce ve středním věku propustí kvůli úsporám z práce a nahradí ho levnou čínskou silou. V Japonsku je pro staršího člověka těžké najít jiný job, obvykle lidé pracují v jedné firmě po celý život. Aby v očích rodiny neklesl, nic nepřizná a dál chodí do práce. Do toho starší syn narukuje do armády (samozřejmě americké). Z menšího se vyloupne nadaný klavírista. Film vyvažuje vážnější podstatu spoustou rozpačitých momentů a odkrývá středoevropanovi odlišný styl života. Pro mě top za rok 2008.