• Krátkometrážní

Transformers (2007)

Bayův pohled na řemeslo ze všeho nejvíc připomíná tupé hyperaktivní dítě hrající si s angličáky. Sliní, prská pazvuky "vrum vrum, bum bác" a zuřivě roztříská vše co se mu dostane pod ruku. Jeden z mála filmů, které jsem vzdal po čtvrt hodině s FF (jeden ze dvou drahých a míněných asi vážně, druhý pro změnu Island taky od Baye, tohle není náhoda). Na celovečerní blockbuster trochu málo. Přitom trailer vypadal průměrně: beater Camaro '76, replika konceptu Camaro '09, Hudsonova přehrada, Shia LaBeouf... proč ne... na trailer dobré, s vědomím, že nevznikne film. Bay měl zůstat u reklam na o 100 % účinnější*** deodoranty. Podobné: Turkish Star Wars Pro nezávazné seznámení s tvorbou Baye: Michael Bay eating a bowl of cereal na YouTube A teď vážně: máte-li rádi bojové roboty, mrkněte na frančízu Evangelion.

Lítám v tom (2009)

Pro mne absolutní film roku '09. Viděl jsem 2krát a pokaždé je mi u něj natolilk příjemně, že bych si po ho ihned po dokoukání pustil znovu. S každým dalším zhlédnutím si ho předpokládám oblíbím víc a víc, předně díky působivým dialogům. George Clooney v roli profesionálního propouštěče. Stráví na cestách 320+ dní z roku a za životní cíl si stanovil nalétat 10 milionů mil, to se zatím povedlo 6 lidem. Reitman si umí vybírat kvalitní a výjimečné scénáře. I obsazení u něj vždy funguje - Bogardovský Clooney, rozporuplná Vera Farmiga nebo třeba úlisný Bateman. Až na pár nehodících se přehnaně emoce vynucujících scén a zřídka home video kameru bez výhrad. PS: Rád bych viděl celovečerní dokument inspirovaný motivem úvodních titulků (pohled na zajímavá místa a města z ptačí perspektivy).

Eurotrip (2004)

Smějete-li se pořád následujícímu, přidejte si dvě hvězdičky: sexuálním narážkám, zvracení, nadměrné konzumaci alkoholu, zmínkám o anusu, sexu se zvířaty, nahým neatraktivním lidem, zaostalosi, Němcům potažmo všem odlišným kulturám (německým kolonizátorům se u nás přece za zády vysmívají všichni). Vše je obsaženo, proto hodnocení v průběhu sledování oscilovalo mezi odpad! a 5*. Plusový bodík za formu road-trip, filmu přidá na spádu ačkoli se z úsporných důvodů neuvidíte ani jedinou pamětihodnost. Scéna z francouzského nádraží se odehrává kdesi u nás na vsi a Francouzi očividně na mezinárodních spojích cestují srkz naskrz pročůranými vlaky Českých Drah. Ale že to parádně to natřeli našim východním bratrům. Za niklák jste v Braťe zajištěni po zbytek života, sídliště vypadá jako opuštěný vojenský areál. Přesně tohle všechno je důvod, proč spousta lidí považuje Američany za omezené a polovina světa je nesnáší. Měli by nesnášenlivost přeorientovat k větší polovině Ameriky a Hollywoodským producentům. PS: Viděno jedním očkem na TV Nova Cinema s dabingem. Michelle Trachtenberg bych spolu s rodinným balením banánového jogurtu nejraději zahrnul do svých lucidních snů. Pravděpodobné stejný: Road Trip

Kapitán Abu Raed (2007)

Mrzí mě mé hodnocení, rád bych klikl o pár pixelů výš. Nádherný civilní snímek. Možná až moc. Naštěstí ho pozdvihává povedený nápad a exotické prostředí Jemenu, země pomalu a nejistě se zbavující statusu LDC/rozvojová (ve filmu bylo předpokládám nechtěně neskryto proč, tedy mimo jiné historické důvody). Několik slabin v relativně prostém západem ovlivněném ději snahy tvůrců zhatilo. Stačilo málo a mohlo jít o mimožádně povedený fenomén. PS: První film co jsem viděl z Arabského poloostrova.

Karate Kid (2010)

Musím uznale přiznat, remake Karate Kida je mi sympatický. Nejen na konzumní škvár zacílený na teenagery, segment kam už přeci jen nespadám. Velmi překvapil příběh, protože samotná jeho přítomnost byla krajně neočekávaná. Dokonce zazní pop songy Poker Face od Lady Gaga nebo Never Say Never od Justina Bíbera feat. Jaden Smish. A dokonce sem seděly, což o podbízivosti lecos vypoví. Zhlédnuto: 14.07. 2010 Nestačím se divit, 7/10.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997) odpad!

Zatímco první díl ještě jakž takž překousnu, dvojka byla loď plná WTF gagů utápějící se v bezbřehém moři demence. Odpad berte jako lichotku, v černých číslech se podobným excesům bude dařit lépe. Takže: turbíny jsou dvě kola spojená hřídelí ovládající lodní šroub, domy se zásadně včetně střech staví z překližky a paní Bullocková stále neuměla hrát, tak aspoň nastavuje tvářičku a tělo v upnutém topu. (opak oproti životní roli v Blind Side). Po notné době zapnu české televize a hned taková rána to týla. V pátek ve 20:00 odvážný počin. Srovnatelné: reklama na dětské plenky (upotřebené).

Prodám šéfa zn. spěchá (2006)

Víceméně decentní taškařice. Nebo pokus o naivní komedii. Nepřináší do žánru nic nového, ale aspoň se nesnaží vykrádat úspěšnější scénáře. Jediným důvodem ke zhlédnutí je tak ansámbl v čele se Zachem Braffem a nevyužitým Jasonem Batemanem. Zhlédl jsem jako medicínu po otravě Posledním Polibkem. Podobný: Office Space/Maléry pana šikulky

Poslední polibek (2006)

Povrchní kalkul, při jehož sledování mě opakovaně popadalo nutkání zasusit se vlastní rukou. S odstupem snesitelné. Zachu Braffovi v roli bastarda, který lže a opakovaně zahýbá své nastávající má divák ještě fandit? Chápu záměr správně? Chudáček, byl vystrašený z děťátka a tak při první příležitosti zbouchne jinou. Jeho snoubenka, neurotická hysterka, pořád křičela a fňukala. Zločin nasleduje trest, v tomto případě život s ní. Záměr vlastně vyšel a mužská i ženská polovička si přijde na své. Paul Haggis si nikdy nepotrpěl na uvěřitelné scénáře.

Saltová (2010)

U mě jedna z pětice nejočekávanějších akčních pecek letošního roku. Superagenti všeho druhu se těší oblibě. V Columbia/Sony Pictures nechtěli zůstat pozadu a tak zkopírovali agenta bez minulosti. Bourne nevěděl čím je (porouchaný stroj na zabíjení), zatímco Salt zná své poslání přesně. Původně měl roli agentky Saltové ztvárnit inventor růžové barvy Tom Cruise. Naštěstí se mu kvůli Knight and Day nedostalo příležitosti Salt zničit. Ano, Saltová měla být podle scénáře muž a s tím souvisí hlavní výhrada. Srdcervoucí scény a flashbacky. Žena je emocionálně komplexní, takže si scénář nevystačil s nečekaným nalezením životní lásky. Zásadní chyba, agentka jednala celou dobu na vlastní pěst, nějaký parťák nebo partner by neuškodil. Scénář extra přepálený a místy vyloženě debilní, žádný smysl pro skutečnost. Saltová se snaží trumfnout agenta Bourna stůj co stůj. Ona rovnou, na vlastní pěst, zachraňuje celý vesmír. Filmy se záchranou prezidentů USA a záchranou světa už né. Naopak myšlenka spících sovětských agentů není v reálu vůbec zhovadilá. Nechtěně trapné momenty bych spočítal na prstech rukou a nohou. Otázka: Taken s Neesenonem byl podle místních uvěřitelný a sbírá pětky, kdežto Salt taškařice a vyčítáme mu to? Už teď se můžeme těšit na návazné pokračování, Jolie kývla a scénář splácá zase ten Wimmer. *SPOILER* Angelina Jolie v přestrojení za transexuálního českého majora Vlčka pronikne do bunkru pod Bílým domem. A je to venku. Pozůstatek původní verze scénáře? *SPOILER* P.S.: O CGI v Salt na CG Society Podobné: oktalogie Bourne

Babel (2006)

Pocitově a emocionálně bezprecedentní kalkul. Být 3 neprovázané linie pěkně rozdělené a ohraničené, jásal bych a ždímal kapesník. Ale ne, změť běží simultánně, všechno najednou. Pro příklad jsem byl i jako otrlý divák naměkko z Marocké části a střih: ocitám se na mexické veselce. Protivnější než reklama! K vzteku. Šup zpátky do střižny, rozmotat zacuchanou pásku a pospojovat hezky tradičně. Mexická část vůbec nesedla, režisér Mexičan si ji mohl odpustit. Zoufalosti by i bez ní bylo až až. Zhlédnuto: 15.07. 2010; podobný: Crash