Zloduch Albert (2004)

Patrick Lechat je zazobaný majitel lékárny, který bydlí se svou ženou a dcerou v rezidenční čtvrti. Jeho život je spokojený až do té doby, kdy na něho "vlítne finančák" a obviní ho z daňového úniku. Zastavený majetek, zmražené konto a co teď. Jako na zavolanou zemře Patrickův otec - slavný spisovatel. Jenže je tu takový menší problém - všechny peníze má dostat jakýsi Albert Moulinot ze zapadákova... Dvojici hlavních protagonistů si zahráli Christian Clavier a Michel Serrault. Tvůrci pojali film jako poctu jednoho komika druhému, nicméně nijak tím neochudili děj, jehož ústředním tématem je výsměch francouzské střední třídě, která se vzhlédla v americkém životním stylu. Nečekejte zázrak, ale určitě se zasmějete.

Nepostradatelný pomocník (2005)

Clavier a Villeret se opět sešli v jednom filmu (Papy fait de la résistance) a opět to dopadlo dobře, jenže tentokrát si oba komici zahráli hlavní role. Film je zalidněný řadou zábavných postav a postaviček: JAMova oddaná manželka ochotná předstírat zlomenou nohu, aby nevyšla najevo manželova návštěva psychiatra (T. Lhermitte), Andréova sousedka a hospodyně Andrée vyvářející lidové pokrmy, JAMův aristokratický tchán ochotný sympatizovat spíš s komunistou než se svým zetěm, osobní řidič, který by si klidně kopl do šéfovy mrtvoly, drzá dcerka, podivínský bratr atd. Docela vydařená komedie.

L'allée du roi (1996) (seriál)

Taky bytostně nesnášíte hollywoodskou Francii 17. století a všechny ty "železnomaskové" a "třímušketýrové" paskvily? Tak toho se nemusíte obávat. V případě tohoto dvoudílného televizního filmu uvidíte skutečný dvůr Ludvíka XIV. Snímek byl natočen podle opravdu skvělé románové prvotiny francouzské spisovatelky Françoise Chandernagor. Jde vlastně o fiktivní paměti Françoise d'Aubigné markýzi de Maintenon, ženy dvou významných mužů svého století. Prvním byl znetvořený básník Paul Scarron, který uvedl svoji manželku do světa literatury a salónů. Druhým manželem byl francouzský král Ludvík XIV. Ve filmu nenajdete prázdné dialogy a liché komentáře. Naleznete vynikající hudbu, skvělé kostýmy a výpravu. Vynikajícím hereckým výkonům vévodí Didier Sandre v roli krále, kterému se podařilo vytvořit člověka a ne plochý oficiální portrét.

Portrait of a Lady, The (1968) (TV film)

Citlivé zpracování literární předlohy amerického spisovatele Henry Jamese (u nás dosud nevydané). Mladá Američanka Isabel přijíždí k příbuzným do Anglie, aby se dobře provdala. Vybírá až přebere ... Hlavní postavou tohoto televizního zpracování je tak trochu překvapivě dojemná postava smrtelně nemocného Ralpha, který je Isabeliným nezištným přítelem. Richard Chamberlain v roli Ralpha získal uznání britské kritiky.

Šogun (1980) (seriál)

Pro milovníky akce byl Shogun možná zklamání, ale pro obdivovatele japonské kultury a historie moc pěkná záležitost, citlivé zpracování literární předlohy. Díky DVD si člověk může užít kompletní seriál a nemusí trpět u sestříhaného filmu, ze kterého se vytratila esence i smysl děje.

Havárie v Arktidě (1993) (TV film)

Slušný televizní film, nic víc, nic míň. Herci si užili, když málem zmrzli při natáčení:-)

Miláček Rita (2003)

Vcelku zábavný film o "bílém límečku", který se díky sexuálním choutkám ocitl mezi zločinci. Zábavnější než řada podobných amerických snímků. "Bidet" si dle mého názoru zdaleka nezasloužil. Pravda je Christian Clavier mě ještě nezklamal.

Ruy Blas (1948)

Krásný romantický film podle divadelní hry. Námět - tragická láska - nikdy nezestárne a stejně tak jako krásní představitelé hlavních rolí.