Insomnie (1997)

Norové opět ukazují, že umí. Mrazivá atmosféra (nejen díky prostředí), obstojný námět a scénář, více než přesvědčivý Stellan Skarsgard a obecně dobrá práce s filmem jako takovým. Snímek nevytváří napětí, jak dnes možná můžeme být zvyklí, spíše, jako mráz ze kterého pochází, se dostává pod kůži a zanechá stopy dlouho po skončení. Skarsgardova postava přímo vyzařuje pocity z atmosféry, ve které se snímek nachází, a zároveň ji vyzařuje. Přesvědčivě ukazuje vývoj postavy, její psychiky a vliv nespavosti jako vedlejšího jevu ve filmu (ale ve výsledku neméně důležitého). Nolanův remake jsem zatím neviděl, tak nemohu srovnávat, až uvidím, asi se sem ještě vrátím. Zatím silné čtyři hvězdy a přemýšlím o pěti.

Pozemšťan (2007)

Samo o sobě jako film to selhává, vlastně se tam jen mluví a jinak se nic neděje, toto má ale cenu jako úžasná myšlenka, prostor pro nekonečné filosofické otázky. V momentě, kdy se doberou počátku křesťanství, je to směšné, jako celek si to ale uchová nádech onoho tajemna a dovedu si představit, že se nad tématem budu nějaký čas zamýšlet.

Čtyři lvi (2010)

Ze začátku je to vtipná humorná záležitost, která ovšem vyčpí do ztracena a zkouší být dramatem, což se daří jen z části. Dá se na to nicméně dívat a jen za ten námět si to zaslouží plus. Ve společnosti, která je zoufale politicky korektní toto vyčnívá, dělá si to legraci z málem zapovězených témat, na druhou stranu je možná bagatelizuje, někoho by to snad i mohlo urazit...

Lumière & spol. (1995)

Jako pocta filmu? Pocta Lumierům či jejich technologii? Nevím. Některé obrazy (lepší název mě nenapadá) se snaží přinést zásadní myšlenku, šokovat či jinak důležitě ukázat svou chvilku s unikátním přístrojem, zpravidla se to ale nedaří. Jiné obrazy jsou prostě jen banální a zdá se, že tak byly i zamýšleny. Některé obrazy potěší vtipem, jiné potěší vizuální stránkou, která i s tak starým strojem jde vykouzlit. Zde více než jinde se ukazuje to, že hlavní je ten nápad. A rýpnu si - zde na čsfd se mi zdá, že většina hodnocení tohoto snímku se zakládá na jednou či dvou těchto obrazech, což je ovšem jednak nezodpovědné a hloupé, jednak ohromně zavádějící a film je dle mého tak velmi nadhodnocen. Když jdu do galerie, také se nepodívám jen na jeden obraz, na základě kterého pak doporučím výstavu ostatním. Jinak se mi líbilo dílko Gabriela Alexe - nápad, Konchalovského obraz mrtvého zvířete právě pro vizuální stránku, Schatzbergova bitva o odpad byla vcelku vtipná a poslední - Angelopoulusův Odysseus splnil nápad, vtip i vizuální stránku. Ostatní bohužel docela prošumělo, proto také jen tři. Jo a ještě jedna věc - málem jsem zapomněl na ty rozhovory s režiséry. To mě zklamalo docela dost, podobně jako u snímků samotných i zde se na otázky jako "Proč točíte?" nebo "Proč se účastníte tohoto projektu?" a "Je kino nesmrtelné?" odpovídali rádoby složitě, filosoficky, ale jen hrstka z nich odpověděla doopravdy zajímavě a od srdce.

Mr. Bean (1990) (seriál)

Kromě kromobyčejně talentovaného herce a (pro někoho až příliš vlezlý) humor, pantomimu a obličeje musím vyzdvihnout fakt, že pan Bean je člověk, který se za žádných okolností nevzdá a vždy má svůj elán, člověk, který z nejhoršího dovede vytěžit to nejlepší a když ne v jiném, v tomto bychom si z něj měli vzít příklad ;) Ecce homo, qui est faba... :)

Disaster Movie (2008) odpad!

Hm. Jako parodie parodií, navíc trapná, když jste opilí, se to dá hodnotit docela vysoce. Jenže i když je člověk "vožralej jak doga", dovede se bavit lépe, třeba močením z okna. Nenene.

Iron Man 2 (2010)

Strašlivě zmatené, což je škoda. První díl byl skvělou podívanou a tento, druhý, se o to také snaží, a skutečně se nám dostává hory akce, obleky se předhání s roboty, do toho máme šíleného záporáka s elektrickými biči a navrch tvrdé politikaření, intriky a taky - proč ne - trochu té romantiky. Strašně zmatené. Herci hrají víceméně dobře (když jsou v tom čarovném obleku, tak ani nic zkazit nemohou), taková Scarllet snad ale přeci jen mohla dostat více prostoru. Dá se na to dívat, zejména při nějakém popkornovém odpoledni to dovede splnit účel, ale nic lepšího z toho nebude.

Zelený sršeň (2011) odpad!

To je sračka! Nemohu jinak, ale tohle ne. Rozmazlený spratek, který si ani neumí uvázat kravatu, si začne hrát na superhrdinu, během kteréžto hry nadělá škody, že by na to každý padouch mohl být pyšný. Cokoliv se mu povede, je jen díky jeho nadanějšímu kamarádovi, se kterým ale většinu filmu pěkné vyjebává. Herecké výkony za moc nestojí, člověk většinou jen kroutí hlavou nad tím, co to byl někdo schopen vyprodukovat, a ta trocha akce v závěru, jakkoliv byla docela slušná, nedovede tento odpad vyzvednout alespoň k jedné hvězdičce. Hlavní záporák, co si budeme povídat, je doopravdy jen směšný, stejně jako hrdinův přerod od hajzlíka ke slušnému a zodpovědnému člověku. Toto se doopravdy jen tak nevidí.

Thor (2011)

Americké popkulturní pojetí severské mytologie je samo o sobě... zvláštní. Zde ale působivě funguje, Asgard je majestátní a vcelku dobře vypadající a Thor samotný jistě fešák. Film je svižný se slušným scénářem, dobrými herci a kvalitní výpravou. Doyle s hudbou opět boduje. Film je určitě o řád lepší než třeba současný Kapitán Amerika a pět nedám jen pro již zmíněnou popkulturní vizáž, kterou nemohu nechat zcela stranou, a také Thorovo pohnutí mysli se mi zdálo snad až křečovitě rychlé. A vida, scéna na konci, když doběhly titulky, jako by navozovala pokračování. Jsem zvědav na Avengers a doufám v dalšího samostatného Thora. A stejně jsem byl, jsem a budu fanoušek Lokiho :)

Země: Vznik planety (2011) (TV film)

Je to docela pěkný dokument, jehož hlavní cena spočívá v tom, že nabízí určitý komplexní pohled na historii naší planety a života na ní. U diváka předpokládá jen elementární znalosti o naší planetě, a přístupný je tak všem. Na můj vkus to bylo jednoduché až příliš. Protože dokument má jen hodinu a půl a zabírá skoro 5 miliard let, nevyhne se nutným zjednodušením a zkrácením. Tato zjednodušení a generalizace jsou však často, pro mě nepochopitelně, prokládána až zbytečnými detaily, které sice přiblížily tu dobu, ale v jejichž důsledku byl opomenut jakýsi náhled, což mě častokrát zmátlo. Suma sumárum - v rámci zadání je to zpracované pěkně a dovede to poskytnout určitý celkový pohled na zemi, nicméně o super terno se nejedná.