Bílá smrt (2009)

Mierne podpriemerný thriller,kde zaujme snaď iba zaujímavá prvá polka filmu,ktorá si drží celkom napínavé tempo ale druhá polka to celé skazí a okrem toho hlavný záškodníci sa nanás škerily už odzačiatku a vôbec film nemal absolutne čím prekvapiť,keď tak iba tým že sa celý odohrával na mrazivej Antarktíde!Kate Backinsale pritom síce vyzerá celkom dobre ale to ako sa šklebila na konci ,keď skončilo tá 6 mesiacov trvajúca búrka jej k lepšiemu hodnoteniu filmu vôbec nepomohlo!

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Po skončení filmu som zostal mierne zarazený a pýtal som sa sám seba ako je možné že tento film prijali ludia tak negatívne?A myslím že som našiel odpoveď.My Slováci sa stále nejako držíme tradícii a ked niekto tieto tradície poruší a snaží sa presadiť niečo iné ,tak sa nám to bohužial nepáči.V tomto prípade je to trochú iný pohlad na Jánošíka než aký poznáme z povier a legiend a takýto pohlad asi vela Slovákov nedokázalo stráviť!Po filmárskej stránke zručne natočené bez výrazne slabších elementov(iba tá kamera sa mohla na záberoch slovenskej prírody vyblázniť viac), aj keď namiesto Jiráčka by som si v hlavnej úlohe dokázal predstaviť aj niekoho iného ,nakoniec som predsa jeho výkon prijal!Zaujímavý pohlad na legendu,ktorý by si ale zaslúžil viac úcty než opovrhania!

Návrat čápů (2007)

Jeden z tých výraznejšie kvalitnejších slovenských filmov posledných rokov,ktorý mi trochu pripomínal podobne ladení Pokoj v Duši.A chvílami som aj mal ten zvláštny pocit ako keby režisér Balko(Pokoj v Duši) výrazne odpisoval práve od Repku(Návrat Bocianov).Či už sa jednalo o nádherne zobrazenie divokej slovenskej prírody,existenčné problémy,korupciu až po takmer podobní osud hlavných hrdinov(myslím teda hlavne tých mužských).Lenže zatial čo Balko sa v Pokoji v Duši len mierne šmýka po povrchu a bojí sa zájsť do hlbky,tak Repka nabral odvahu a rozhodol sa podať odvážnejší a podstatne zaujímavejší pohlad na Slovensko,čo sa dosť podstatne odrazilo aj vo filme.A pomáha si pritom prvkami,ktoré mu (skoro) stále vychádzali.Či už je to herecké obsadenie (perfektne slovensky hovoriaci Brzobohatý,civilná hlavná hrdinka alebo jej láskyplná babka),perfektne nasnímanie príbehu(najlepšia kamera v slovenskom filme za posledné dlhé roky) alebo odvážna réžia už spomínaného Repku,ktorý sa síce snaží napchať do príbehu čo najviac(téma prevádzačstva,utečencov,romov,biedy,korupcie,mafie...) ale zároveň sa snaží držať príbeh pokope a takmer vždy sa mu to aj darí.Aj keď by sa aj tu našli chybičky krásy(otrasná postava Karola Csina s ešte otrasnejším východoslovenským prízvukom).Je tých chybičiek podstatne menej v porovnaní s ostatnými slovenskými filmami z nedávnej minulosti a tiež narozdiel odních príbeh vôbec nevyznieva trápne ale práve naopak dokáže zaujať a sem tam aj pobaviť.Čo si teda ja osobne nanom cením najviac.Podla mna jeden z mála slovenských filmov z posednej doby,za ktorý sa mi Slováci nemusíme hanbiť!!!

Neúplatní (1987)

Klasika,ktorá ma tak dlho obchádzala až si ma nakoniec našla a úplne odrovnala!Geniálne dielo vo všetkých ohladoch,z ktorého sa neskôr opisovalo ako na bežiacom páse.Palma v životnej forme natočil skvost,ktorý mi v mnohých ohladoch prišiel zaujímavejší ako Scorseseho gangsterky!Od napínavého deja(po skoro dvoch hodinách som mal pocit ako keby film trval iba niečo cez hoďku),skvelých scén(dievčatko s kufríkom v ruke,prestrelka na stanici...),hereckého obsadenia(presvedčivý zelenáči Costner,Garcia,ostrielaný harcovníci Connery,De Niro),nezabudnutelné hlášky(Jebem teba,jebem tvoju rodinu!Jebeš?/Kričal ako írske prasa!A kričal aspon tak ako ty?)až po uchu lahodiacu hudbu nesmrtelného Morriconeho.Učebnicový príklad výborného filmu!

Pevné pouto (2009)

Z tohto filmu mám trochu zmiešané pocity!Na jednej strane mi to príde ako úžasná fantasy dráma od toho najpovolanejšieho(Peter Jackson),ktorá rozoberá mnoho témat naraz(život,smrť,niečo ako očistec,nebo,rodinné vzťahy...) ale na druhej strane sa tak krásny námet snaží Jackson podať v mnou trochu nejasnej forme,ktorá je až príliš zdlhava a občas nudná a s niekolkými primitívnimi vsuvkami(Ray sa zničoho nič zaľúbi do Suzie,svižná starká v podaní Susan Sarandon).A možno aj toto je dôvod,prečo nakonci zostali moje oči úplne súché aj keď k pravým nefalšovaným slzám nemali ďaleko!Aspoň že na toho úchylného vraha v podaní Stanleyho Tucciho sa tak dobre pozeralo:-))

Avatar (2009)

Zasa film,ktorý je bombastickejší,akčnejší,výpravnejší a dokonalejší než čokolvek predtým...teda film,ktorý posúva hranicu filmovej zábavy zasa o hodný kus dopredu!!!A samozrejme zasa je podním podpísaný James Cameron.Ten chlapík proste vie čo na ludí platí!Len tá dlžka my prišla trochu prehnaná!

Přenašeči (2009)

Jedno z prvých mojich osobných filmových prekvapení roku 2010!Trochu mi to síce pripomínalo môjho podobne ladeného favorita O 28 dní potom ale to mi ani nachvílu nevadilo!Príbeh totiž dokázal zaujať od prvého momentu a nepolavil až do záverečných titulkov.Takto poctivo natočený post - apokalyptický thriller pri ktorom som mal každú chvílu zatajený dych sa len tak často nevidí!

G-FORCE (2009)

Strašná vtákovina a absolutne oničom!Chvílami som s tej nudy pomaly zaspával!Ešteže tie morčence boli také zlatučké a občas som sa aj trochu pobavil.Ale detom sa to asi bude páčiť.A čo je hlavné:Zarobilo to asi poriadný balík peňazí(a to je hlavné)!!!

Tango s komáry (2009)

Snaď jedno z najvýraznejších utrpený v slovenskej kinematografii za posledných pár rokov!A od človeka(režisér Luther) od ktorého by som to najmenej čakal!Inak škoda slov(neoplatí sa mi o tomto nepodarku vôbec rozpisovať)

Ženy mého muže (2009)

Tý, ktorý ma tu na ČSFD poznajú dobre vedia že patrím k velkému fanúšikovi súčastnej slovenskej kinematografie!Bohužial stále ale platí že na každý jeden dobrý slovenský film(Nedodržaný Sľub,Slepé Lásky,Pokoj v Duši) pripadá další vyslovene zlý(Tango s Komármi,Polčas Rozpadu,Malé Oslavy).A to isté som si podla percentuálneho hodnotenia na ČSFD myslel aj o filme Ženy môjho muža(pôvodne pod názvom Kvety Sakury).Omyl!Síce aj tento film mal tolko chýb,žeby som ich dokázal spočítať aj na štyroch rukách(hlavne to penglovanie medzi Bratislavou a Prahou nedávalo zmysel a divák sa strácal v tom ,kde sa vlastne dej odohráva čo bola podla mna najvýraznejšia chyba filmu) nepocitoval som ten trápny pocit pri sledovaný filmu ako tomu bolo napr.pri Tangu s Komármi alebo Polčasu Rozpadu!Vojnar sa snažil o celkom solídny príbeh s kriiminálnou zápletkou ale problém bol aj v tom že sa snažil naraz riešiť niekolko osudov(hlavná hrdinka s manželom,utečenkyňa,ošetrovatelka Eva a jej pacient,vyšetrovatel s kolegyňou).A toto považujem za dosť velkú chybu!Keby sa radšej podrobnejšie venoval jednému-dvom osudom a nesnažil sa do príbehu napchať množstvo osudov,ktoré su len načrtnuté a tak si divák nedokáže vytvoriť jasný obraz ,prečo potom postava koná tak ako kona???Rovnako ako slovenčina kombinovaná s češtinou mi pripadala ako keby sme sa s bratmi čechmi nerozdelili ale stále tvorili jeden štát(ústredný manželský pár,vyšetrovatel s kolegyňou).A pomaly trend v súčastnej slovenskej kinematografii,ktorým je zapájanie rôznych cudzincov,utečencov do príbehu(okrem tohto filmu aj Polčas Rozpadu,Malé Oslavy či Tango s komármi).Slovenský film by si už konečne zaslúžil aby bol konečne čisto slovenský a aby sa počas neho nerozprávalo česky alebo aby podním nebežali titulky!!!Okrem už spomínaného sa ale nedá už filmu Źeny Môjho muža uprieť takmer nič(solídne herecké výkony,dobrý hudobný doprovod,Vojnarová umiernená režia) a okrem toho som sa nestihol začať nudiť,čo beriem za velké plus pre tento film!Maličkú výhradu by som aj tak ale ešte mal k nepochopenému finále a tiež k tým postsynchronom(pretože chvílami nebolo postavám vôbec rozumieť).Inak ale Ženy môjho muža radím k tomu lepšiemu čo unás minulý rok(2009) vzniklo!