• Pohádka

MOST! - Epizoda 4 (2019) (epizoda)

Prvoplánový humor nabaluje další, vážnější prvky (což je super), situace se tak pro Luďana komplikuje a pradoxně mění život všech zúčastněných k lepšímu. Aspoň zatím.

MOST! - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Líbí se mi stylová devadesátková hudba ;)

Skvrna (2019) (seriál)

Na internetový seriál velmi slušné, hlavně kulisy a atmosféra. Opravdu chcete do 12 minutocé epizody nacpat ibsenovské drama a kafkovské popisy, abyste pochopili povahu charakterů? Horliví odpadáři, běžte vítekam.

Bellingcat - Pravda v postpravdivém světě (2018)

Popis filmu je tak dobrý, že není moc co dodat. Aktivistickou skupinu Bellingcat, která se zaměřuje na potírání dezinformací a investigaci, jsem neznal a o to byl dokument pro mě přínosnější. Jejich práce mi přijde jako jeden z mnoha bojů s větrnými mlýny (několik skupin potvrdilo, že letoun letu MH-17 sestřelili na Ukrajině proruští separatisté nebo dokonce vojáci běžné armády "na dovolené" ruským systémem Buk z nedaleké ruské základny - no a co? změnilo se něco? Rusko vinu pochopitelně stále odmítá.), ale tento boj má smysl, jinak propadneme totální propagandě, cynismu a fatalismu, což vede jen k horšímu.

Na špatné straně (2018)

Chápu, že se chtěli věnovat charakteristice postav, to filmu dost pomohlo, protože lépe pochopíte motivaci lidí, ale buď pořádně (pak mi chybí zázemí a motivace hlavních padouchů) nebo snesitelně (pak bych sestříhal na dvě hodiny). Každopádně nadprůměr, který asi ale stačí vidět jednou. Viděno v rámci Febiofestu, díky Fero.

Dobrá změna v Polsku (2018)

Režisér dokumentu ukazuje současné Polsko očima dvou žen na opačných stranách politické barikády. Obě jsou velmi aktivní, názorově ukotvené a vedou k tomu i své děti a okolí. Dokument je objektivní, protože jen ukazuje, ale nemoralizuje ani nevysvětluje. Touha po objektivitě má ale vedlejší efekt, že bez slušné znalosti polských reálií a aktuálního dění v Polsku si těžko můžete udělat informacemi kvalitně podložený názor. Situaci dokreslila hodinová debata s režisérem, ale tuto možnost většina diváků mít nebude. Dávám průměrné hodnocení, protože nevidím nic, co snímek vytahovala nad průměr. Viděno na festivalu Jeden svět v Praze.

Vynálezci zítřka (2018)

Výše uvedený obsah filmu je přesný. Dokument sleduje vědecké projekty čtyř teenagerů, důvod, proč se jimi zabývají, ambice, trochu i rodinné zázemí. Zajímavá sonda do odlišných kultur i sociálního postavení, které nemusí být překážkou, když mají stejný cíl - zájem o životní prostředí. Film je optimistický v tom, že někteří mladí (a na setkání je jich fakt dost) se nezajímají jen o sebe, nejsou líní, ale chtějí zlepšit životní prostředí, jehož jsou součástí. Osobně bych trochu stříhal na začátku a na konci a přidal více ze ISEF. 80 %. Dokument jsem viděl v rámci festivalu Jeden svět 2019.

Sakawa (2018)

Nigérijské dopisy je pojem, který se dlouho používá v IT pro nevyžádanou poštu (spam), jehož cílem je vylákat z obětí podvodem peníze (to už je "scam", který má řadu forem a metod). Věděli jste ale, že nedaleká Ghana dovedla scam do vyššího levelu? Dokument ukazuje, jak fungují podvody na internetových seznamkách, kde se banda mladých mužů vydává za ženy a tahá peníze z důvěřivých Evropanů. Film má však (naštěstí) více vrstev! Naivní nejsou jen lidé ze Západu, ale i Ghaňané, akorát v jiné podobě - stále praktikují voodoo a snaží se pomocí něj dopomoci k penězům. Na první pohled bije do očí kontrast notebooků, mobilů a internetu a na druhé straně špína, chybějící silnice, infrastruktura a hlavně systémové vzdělávání. Stát naprosto selhává, lidé nemají rodný list, pas, školský systém, sociální nebo zdravotní zabezpečení.. Je lehké Afriku odsoudit, ale v těchto podmínkách by nikdo z nás žít nechtěl. Film je dost názorný, mísí se humor s ubohostí třetího světa a to za poblikávání mobilů, který má (aspoň v tomto dokumentu) každý (a zřejmě i s levnými daty ;-) Dokument jsem viděl v rámci festivalu Jeden svět 2019.