• Pohádka

V jako Vendeta (2005)

Po druhém shlédnutí 90 %. Bohužel s postupujícími dějinami to není zas taková fantasmagorie a měli bychom si to různými způsoby připomínat. Povedený je i dabing.

Lepší mlčet (2016)

Dokumenty rozděluji na dva základní typy - první se komplexně zabývá konkrétním tématem (např. "Skutečná cena lodní dopravy" z JS2017) a druhý typ je dokument osobní a subjektivní, který mapuje z nějakého důvodu jednoho člověka nebo malou skupinu lidí s nějakým cílem. Zbytek dokumentů lavíruje mezi těmito polohami. "Zůstat zticha" (IMHO lepší překlad) je ten druhý typ, čistě osobní zpověď, možná i forma terapie Csanáda Szegediho. Na pozadí příběhu poněkud exhibicionistického přístupu mladého Maďara je ale velmi vážné téma v podobě evropského vzestupu radikálních, nacionalistických až neofašistických stran a (popírání) holocaustu. Jak je čím dál méně těch, co si jej pamatují, tím více roste potřeba zpovědi zaznamenávat a pokud možno pouštět mladým, protože nic jiného nám nezbude, pokud nechceme, aby se takové strašné věci neopakovaly. A jak říkala Csanádova babička: "Může se to stát klidně znovu"...

Rozehraj své město (2016)

Obsah filmu říká skoro vše. Dokument ukazuje přínos počítačových simulací projektování města zejména v možnosti vizualizace průchodu městem, což napomáhá představit si výsledek a formulovat své požadavky i jinak negramotným lidem. Vzniká tak i komunikační platforma, protože se lidé nad simulací mohou bavit mnohem přímočařeji a hromadněji, než nad ne vždy a všem srozumitelnými architektonickými plány. Další krok je i simulace instalace sítí a života města, ale to se zdá je zatím jen v počátcích. Určitě je to jedna z dalších cest, jak počítačové hry a simulace využívat užitečně a zapojit miliony hráčů-dobrovolníků.

Zlatý úsvit – jak to vidím já (2016)

Řecko chápeme jako chudší a ekonomickou krizí stíhaný stát na jižní hranici EU, které navíc zakusilo a zakouší podstatnou tíhu běženců. To vše je pravda, ale tento dokument ukazuje, že jeho příběh se může stát kdekoliv jinde, i u nás. Vzestup populistických stran rezonuje celým západním světem, ČR nevyjímaje. Pokud se lidem nedaří, nahradí populismus nacionalismus, který lehce může sklouznout k nacismu. To, co se odehrává v Řecku je nápadně podobné vzestupu NSDAP pár let před WW2. Je to velké varování, přestože víme, že lidstvo se z historie nikdy nepoučilo. Zatím rozsah této strany je do 10 %, ale pokud se ekonomická situace v Řecku nezlepší, může se stát cokoliv. Dokument bych o 15 minut zkrátil, ale jinak je to velmi poučné, protože tohle se děje přímo v srdci světové demokracie a neměli bychom to přehlížet..

Dobrý pošťák (2016)

Vypadá to jako inscenovaný film, ale je to dokument. Smutný pohled do zapadlé pohraniční obce, odkud odešli všichni mladí a život zbylých obyvatel naruší jen jednou za čtyři roky volby. Jde o osobní typ dokumentu, vhled do úzké komunity na hranici Evropy. Nečekejte tedy analytický, ale silně subjektivní a lidský snímek.

Temná stránka lodní dopravy (2016)

Skutečně komplexní dokument, který poukazuje na dopravu, o které se zatím málo mluvilo. Globalizace přinesla levnější dopravu (nebo spíš naopak?) a tedy i zboží , jenže jde o příklad typických externalit, které nikdo doce ny výrobků nezapočítává. Film tak sleduje kupčení s vlajkami (tedy vlastně jurisdikcí, podle které se loď musí chovat), lidmi, ekologické škody směrem do vzduchu i oceánu a zdravotní dopady přětížených přístavů. Řešení je naznačeno, ale je velmi složité a zdlouhavé. V tomto ohledu je vize pro Zemi a tedy i lidstvo neradostná.

Český žurnál - Exekuce (2016) (epizoda)

Uznávám, že dokument mohl být věcnější, hlubší, s více fakty, že hraje zbytečně na city (záběry na děti) a že vznikl hlavně z osobních důvodů. Přesto je největším přínosem popularizace a medializace tématu. Některá fakta a záběry mi přijdou vyloženě povedené jako je sjezd exekutorů, rozhovor s Pelikánem nebo návštěva Německa či Japonska. Podstatné mi přijde odhalení byznysu s lidským neštěstím v podobě řetězce"oddlužovacích firem", jejichž cílem je obrání lidí o nemovitost a to - světe, div se - legálně. Film též naznačuje řešení, čímž je změna legislativy, zvyšování finanční gramotnosti a vznik poradenských center (je negativně fascinující, že správy sociálního zabezpečení nemají takovou poradenskou činnost ve své gesci, přestože jejich cílem by nemělo být jen rozdávání dávek, ale i motivace a pomoc lidem k tomu, aby se o sebe postarali sami, což prospěje jak jim, tak státu).

Kyberdžihád (2016) (TV film)

Film vypráví o zásadním vlivu moderních médií pro nábor nových bojovníků ISIS. Propagandastická videa jsou profesionálně natočená a slavila před pár lety úspěch. Film se zabývá i důvody, proč mladí muži ze západních zemí vůbec do Sýrie jeli, aby se k boji za Islámský stát přidali (a nechali zabít). Není to zas tak hluboká sonda, je tam jen pohled spolku rodičů, jejichž potomci odjeli a vojenského experta, ale pro přehledový film to stačí. Film je pro masu stravitelnější, když tam není stovka mluvících hlav s nejrůznějšími pohledy na téma, třebaže mně by to nevadilo. Zajímavý je fakt, že zezačátku sociální sítě rekrutující příspěvky nemazali, protože je tajné služby sledovali a dali přednost chytit 100 teroristů, před 10 dětmi, co odjeli do Sýrie... Dokument je krátký a pokud na něj narazíte v televizi, doporučuji.

Bezfilmový festival (2015)

Občanskou společnost zde představuje skupina umělců, filmařů, kteří nemají politické ambice, pouze chtějí podporovat, vyrábět a promítat nezávislé filmy. Ani to však v současné Číně nemohou. Je to pocit jak z naší minulosti. Festival nepodpořila kulturní komise, je vykázán mimo Peking, pak zakázán úplně a pro jistotu do sídla organizace ukončí dodávku vody a elektřiny. Cenzurují sociální sítě. Potom policisté v civilu (nepřiznají se) zabraňují přístupu hostů, slovně i fyzicky je napadají a uniformovaná policie to ignoruje. Dojde k zabavení majetku a zatčení hlavních aktérů a až v tu chvíli je vidět odvaha místních a kolegů, kteří demonstrují před stanicí za jejich proupuštění. Je to jasná totalita a to hostující režisér tvrdil, že se situace zlepšuje.. ale že to také může být vývoj ve spirále, kdy před masakrem v roce 1989 na Náměstí nebeského klidu také se zdálo, že režim polevuje.. Bohudíky, že u nás takto "stabilizovanou" společnost (už/zatím) nemáme. Cenzura je aktivní a schválená díla se poznají podle loga zlatého draka na zeleném poli. Mezi zakázaná témata patří: filmy o náboženských a sexuálních menšinách, nezávislosti Tibetu, Ujgurska, Tai-wanu, znečišťování životního prostředí apod.

Co skrývá darknet? (2016) (TV film)

Film měl 8.3.2017 na Jednom světě víceméně českou premiéru a plný sál Světozoru byl sympatický. Můj komentář a hodnocení je ovlivněno tím, že se pohybuji "v branži", takže jsem se nedozvěděl skoro nic nového. Pro běžné bezstarostné internetové brouzdače to však bude jistě zajímavé, nové a třeba se chvíli nad tématy zamyslí.. a pak asi stejně postne na FB další osobní údaje a fotku z dovolené.. Dozvíte se něco o cipherpunku, kryptoanarchistech, bitcoinu, hackerech, nástrojích a prostředcích, současných možnostech i vizích budoucnosti. Od všeho trochu, nic pořádně, ale tak se teď přehledové dokumenty dělají. Však on se i pan režisér přiznal, že toho o tématu zas tak moc neví. Pokud jste na tom stejně, určitě se na film podívejte, ale pokud budete mít možnost shlédněte raději povedenější snímek "Do hloubky webu / Deep Web" z roku 2015; http://www.csfd.cz/film/409329-do-hloubky-webu/komentare/. Zajímavé je jistě to, že se část filmu odehrává v pražské Paralelní polis, protože mezi Čechoslováky je, především vzhledem k počtu obyvatel, (krypto)anarchistů docela dost.