Alexander Veliký (2004)

Trestuhodně nedoceněný historický velkofilm.Oliver Stone natočil nesmírně působivou sondu do duše slavného dobyvatele,která je asi pro řadového diváka nestravitelná.Kdo čeká hollywoodský popkorn ve stylu Tróji nebo Krále Artuše,ten musí být nutně zklamán.Jenže Alexander co do hloubky a působivosti zadupává oba zmíněné bezduché průměry do země.Děj plyne pomalu,tříhodinová délka je hodně velký strašák a já se přiznám,že první zhlédnutí v kině jsem tak úplně nepobral,co nepobral,byl jsem dost znechucený.Ale pak jsem se odhodlal se na to kouknout podruhé a pak potřetí a došlo mi,že na tenhle film se musí člověk dívat jinak,protože se vymyká všem měřítkům.Ten film je náročný,ale skvělý.Dvě bitvy,které se tady odehrají,možná nejsou tak líbivé a efektní jako v Tróji,ale jsou natočeny daleko chytřeji a promyšleněji.Důležitou složkou jsou pak samozřejmě herci.Angelina Jolie a Rosario Dawson jako nejdůležitější ženy Alexandrova života jsou obě krásné a nevyzpytatelné.Val Kilmer jako Alexandrův otec exceluje.A samozřejmě Colin Farrell.S tím blond účesem sice vypadá trochu jako idiot,ale já toho chlapíka prostě žeru a tady dokázal vynikajícím výkonem utáhnout na svých bedrech tak velký projekt.To si zaslouží poklonu.Nejzávažnější výtka asi směřuje k vypravěči v podání Anthonyho Hopkinse,který je dost zbytečný a kdyby se úplně vystřihl,výrazně by to pomohlo celkovému tempu.I tak je ale Alexander skvělým filmem,který si rozhodně nezasloužil všechny ty negativní reakce a Zlaté maliny,které posbíral v Americe,kde ještě ke všemu těžce propadl.To je škoda,protože minimálně za odvahu natočit něco tak odlišného od jiných historických velkofilmů by si tenhle pozoruhodný projekt Olivera Stonea zasloužil docenění.85 %

Bezstarostná jízda (1969)

Od Bezstarostné jízdy jsem čekal hodně a rozhodně jsem nebyl zklamán.Film,ze kterého je svoboda cítit v každé scéně.Peter Fonda a Dennis Hopper jsou skutečně vynikající a když se k nim přidá famózní Jack Nicholson,je rozhodnuto.Snad k žádnému jinému filmu se přízvisko kultovní nehodí tolik,jako k tomuhle.Nejlepší jsou pak určitě scény,ve kterých se za zvuků skvělé hudby jede dál a dál.A tragický konec,ke kterému celý film nevyhnutelně směřoval,tomu celému dává ještě větší působivost. 90 %

Ráj hned teď (2005)

Tohle rozhodně není špatný film.Je jen takový...nezáživný.Téma je silné,několik úžasných momentů(závěr) se najde,ale myslím si,že to mohlo být o hodně lepší.Takhle pouze průměr.55 %

Princezna Nevěsta (1987)

Tohle je moje srdcovka,na kterou mi nikdo nesmí šáhnout :-) Princezna Nevěsta je krásná komediální pohádka se skvělými herci a skvělým humorem.Místo infantilních fórků pro nejmenší je tady humor občas i drsnějšího rázu.Hlavní hrdina v podání sympaťáka Caryho Elwese je totiž cynik k pohledání a dává to na sobě sakra znát.Na krásnou Robin Wright Penn se dívá moc hezky,ale králem filmu je pro mě jednoznačně španělský šermíř Indigo Montoya v podání okouzlujícího Mandyho Patinkina.Vyčítat tomuhle filmu předvídatelnost je jako vyčítat Indymu,že má klobouk a bič.Je to pohádka,nic víc,nic míň.Myslel jsem si,že nikdo už nic podobného nenatočí,ale to jsem ještě nevěděl,že se blíží Hvězdný prach.95 %

Království nebeské (2005)

Dodnes jsem se nedostak k víc jak tříhodinovému režisérskému sestřihu, což mě mrzí, protože u Království nebeského upřímně věřím, že stopáž navíc bude mít smysl. V kinoverzi jde totiž o mizerně dramaturgicky ošetřený a debilně sestříhaný patvar, ve kterém defiluje množství postav, z nichž žádná nemá odpovídající prostor, často to vypadá, že celé dlouhé a důležité sekvence byly (s)prostě vyhozeny a zdání komplexního historického velkofilmu ála Alexander Veliký se hroutí. Přitom náznaky Scottovy režijní geniality tu jsou. Víc prostoru pro Nortona, Thewlise či Ironse, kteří by tak více vykompenzovali Bloomovu dřevěnost, větší opodstatnění postavy Evy Green, některé sekvence protažené klidně i o deset minut a lépe prokreslené záporné postavy a hned by se z náznaků vyloupla pecka. 55 %

Serpico (1973)

Film,který jednoznačně stojí na výkonu Ala Pacina,který měl dostat Oscara,protože co ten tady předvádí...těžko popisovat.85 %

Osm a půl (1963)

Mezi snem a realitou, mezi dětstvím a dospělostí. Do 8 1/2 není snadné se ponořit, přeci jen jde o hodně osobní otisk osobní i tvůrčí krize na filmové plátno. Takže ze své podstaty je celý film hodně nedivácký, do značné míry egoistický, chvílemi i samoúčelný. I tak je ale od první do poslední minuty hodný obdivu, protože podobné prolnutí formy, obsahu, tvůrce a hlavního hrdiny je v celé kinematografii pravděpodobně jedinečné. 80 %

Poslední metro (1980)

Krásný film a důkaz,že i umělecké snímky mohou skvěle bavit.Snímku jsem se před zhlédnutím dost bál,ale nakonec jsem se vůbec nenudil,užíval jsem si skvostné herecké výkony krásné Catherine Deneuve a hlavně perfektního Gérarda Depardieu.Filmy Francoise Truffaut jsou mi daleko blíž,než třeba tvorba Felliniho nebo Bergmana a já se hodně těším na jeho další slavné počiny.90 %

Něco na té Mary je (1998)

Hodně zábavná komedie.A přitom nemám rád ani Bena Stillera ani Cameron Diaz.Ale Stiller je tady celkem snesitelný a Cameron Diaz zahrála asi svou poslední roli,kde jí to sluší.Jinak minimálně za scénu policejního výslechu nebo za psa v sádře tu čtvrtou hvězdičku v pohodě přidám.75 %

Někdo to rád horké (1959)

Určitě jedna z nejlepších komedií všech dob.Billy Wilder je skvělý režisér a po několika vážných filmech(Ztracený víkend,Sunset Boulevard) natočil tuhle oddychovou záležitost.Tony Curtis a hlavně totálně odzbrojující Jack Lemmon jsou skvělá dvojka a rozomilá Marilyn Monroe je parádně doplňuje.Ještě taky nejde nezmínit výborný závěr a legendární poslední větu:"Inu,nikdo není dokonalý."Klasika. 90 %