• Western

Koráby útočí (1953)

Výborný film, ktorý opisuje osud admirála Ušakova, jedného z najlepších námorných veliteľov na prelome 18. a 19. storočia, keď vrcholila éra vojnových plachetníc. Pod jeho velením ruské loďstvo oslobodí spod Napoleonovej nadvlády Grécko a grécke ostrovy a dám im samostatnosť, porazí francúzske vojská v Neapoli, oslobodí od francúzov Rím a celé južné a stredné Taliansko. Pritom je nútení bojovať po boku "spojencov", ktorí mu častejšie hádžu polená pod nohy, ako mu pomáhajú - Turci, Angličania, Rakúšania, Neapolčania, ktorí mali zrejme tiež strach s veľkej sily ruského ľoďstva v Stredozemnom mori (najmä Angličania) a tak intrigovali, aby dosiahli jej oslabenie, alebo stiahnutie späť do Čierneho mora. Ale ako to už vo svete chodí, každý dobrý čin musí byť potrestaný a tak sa Ušakov namiesto vďaky dočká len odvolania z funkcie a núteného odchodu do "dôchodku", pretože bol príliš obľúbený, príliš múdry, príliš slávny a nebál sa otvorene povedať svoj názor a to žiadnej vrchnosti na svete nepáči. Škoda len, že distribútor tohto filmu nevydal na DVD aj prvú časť - "Hrdina Černého moře", ktorá opisuje cestu admirála Ušakova ku sláve - porážka tureckej flotily v Čiernom mori a ovládnutie Čierneho mora ruským loďstvom.

Port Arthur (1980)

Výborný film. Filmov na tému Rusko-Japonskej vojny v rokoch 1904 a 1905 je ako šafránu. Film trvá takmer tri hodiny a opisuje jednak klruté boje pri obliehaní Ruskej pevnosti Port Arthur a jednak sa dotýka situácie v Japonsku, v rodinách jednotlivých vojakov a opisuje nálady medzi japonským obyvateľstvom, aj keď som skeptický k hodnovernosti niektorých vyjadrení japonských obyvateľov typu: "Mám rád Rusov, ale idem proti nim bojovať a brániť svoju vlasť", keď o žiadnu obranu vlasti nešlo ale Japonsko bolo jednoznačným agresorom, ktorý najskôr okupoval Tchajwan a potom Kóreu a potom obrátili svoju pozornosť na Mandžusko, kde sa ich záujmy stretli s ruskými. Film zobrazuje fanatismus japonských vojakov, ktorí sa v obrovských húfoch vrhajú na ruské opevnenia a sú zabíjaní po tisícoch. Celé vojenské jednotky sú zlikvidované do posledného muža. istý americký hiostorik napísal, že ".... Žiadna armáda na svete by nedobila Port Arthur, pretože by si nemohla dovoliť aby pri jeho nezmyselnom dobíjali stratila 250 000 vojakov. Japonskí generáli, ktorí velili útoku na Port Arthur by boli v každej civilizovanej armáde ihneď odvolaný z funkcie, degradovaní a postavení pred vojenský súd za zbytočné mrhanie vojenskými silami a enormné straty..." Tento fanatizmus stál Japonsko neskôr v 2. svetovej vojne životy niekoľko miliónov vojakov. Veľmi deprimujúco na mňa zapôsobila scéna z jedného japonského mesta, keď po prvom útoku na Port Arthur, pri ktorom zahynulo viac ako 20 000 vojakov, kráčali po ulici tisíce japonských žien, detí a starcov a v rukách niesli urny s popolom padlých vojakov. O 40 rokov neskôr, v 1945 roku Rusi dobyli späť Port Arthur od Japoncov v priebehu 2 dní so stratou len niekoľko desiatok vojakov a priebehu jediného týždňa zničili celú miliónovú Japonskú Mandžuskú armádu a obsadili celé Mandžusko a severnú Kóreu.

Barbarella (1968)

Naivný, sladučký, lyrický príbeh založený na krásnej Jane Fondovej, ktorá celý film vystupuje len ľahko odená, alebo nahá. Už nikdy neskôr sa pred kamerov nevyzliekla. Barbarella sa pokúša svojim vlastným naivným spôsobom šírenia lásky a sexu zachrániť galaktický mier. Hlúpučké ale do sa na to vcelku dobre pozerať.

Bitva o Planetu opic (1973)

Po super prvom diely len jedno z trápnych pokračovaní. Len maličký krôčik nad úplným odpadom.

Bez práva na porážku (1984)

Jeden z najslabších vojnových filmov uvedených na trh v poslednom období. Očakával som nejaké bojové scény z obliehania a dobíjanie Sevastopolu, ktorý sa v obkľúčení bránil veľmi dlho nemeckej presile (ale okrem archívnych záberov na začiatku filmu tam nič nie je), ale tu ide len o pátranie po veľkom dele (alebo skôr po koľajniciach po ktorých ho prevážajú), ktorým Nemci ostreľujú Sevastopoľ. Úlohou je poverený poručík Lozovoj, ktorý je vysadený z lode na breh Krymu a má získať potrebné informácie. Spojí sa s miestnym odbojom. Ostatné je obvyklé klišé. Objavený a prenasledovaný nemcami dá potrebné informácie malému chlapcovi, ktorý ich doručí na ruskú vojnovú loď, aby mohli delo podľa súradníc zničiť. Režisérsky slabé, scenár úbohý, ničím zaujímavé. Podobných filmov sú stovky a po týždni si človek na ne ani nespomenie.

Stalo se (2008)

Tento film sa veľmi prekvapil svojou úbohosťou, neschopnosťou ukázať nejaký nový nápad, pointu alebo nejakú novú myšlienku. Po filme "Súdny deň" som si myslel, že už nič horšieho do konca roku sa na túto tému už neobjaví, ale žiaľ, sklamal som sa. Úbohý scenár, úbohé herecké výkony, proste na zaplakanie. Jedna * len za to, že je to Sci-fi, ktoré inak mám veľmi rád.

Žut (1964)

Najslabší film o Kara ben Nemsim z celej série 3 filmov odohrávajúcich sa v Oriente, natočený podľa románu Karla Maya.

Zaklínač (2001)

Veľmi som váhal či dať jednu hviezdičku alebo označiť tento film ako úplný odpad. Pre mňa úplné sklamanie. Poznám a čítal som všetkých 5 kníh o zaklínačovi od poľskégo autora Sapkowského, ale toto si nezaslúžil. Neodporúčam pozerať nikomu, kto pozná tieto príbehy a má ich rád, akurát bude z toho totálne znechutený.

Waterloo (1970)

Historický veľkofilm so všetkým tak ako má byť. Desaťtisíce štatistov, státisíce kostýmov, gigantické bojové scény bez akýchkoľvek počítačových trikov. Geniálny režiseér Sergej Bondarčuk natočil najlepšiu sériu historických filmov, odohrávajúcich sa v ére Napoleona (spolu so sériou Vojna a mier). Kam sa hrabe celý súčasný Hollywood so svojimi trápnymi filmami, ktoré vyhlasujú za historické veľkofilmy a vystupuje v nich akurát tak 50 otrávených a unudených štatistov. Niekedy mám dojem, že odkedy sa objavili počítačové triky, tak mnohí režiséri zabudli točiť poriadne filmy s veľkým počtom hercov a spoliehajú sa už len počátačové triky. Na takýto film sa dá pozerať opakovane a opakovane a stále v človeku zanechá hlboký dojem. Kto chce poznať históriu a priebeh poslednej Napoleonovej bitky, nech si pozrie tento film a nemusí čítať žiadne historické knihy.

Vetřelec (1979)

Keď som s kamarátmi v kine videl po prvý krát film Votrelec, tak sme sa počas nočného presunu na internát stále obzerali po všetkých temných kútoch, čo odtiaľ nevylezie dáky votrelec a nevrhne sa na nás. Film mal aj super pokračovanie v druhej časti VOTRELCI, kde vyvrcholil super súboj votrelcov a špeciálne vycvičenej vojenskej jednotky. Len škoda, že to nespočili po dvoch častiach, od tretej časti je to už len úbohý odpad, vrátane 2 blbostí votrelci vs. predátori.