• Western

Ran (1985)

Tento Kurosawov film ma sklamal. Príliš teatrálne, nafúkané a prehnané gestá a prejavy jednotlivých predstaviteľov pôsobia priveľmi strojene a neprirodzene. Jeho staršie filmy boli lepšie, hoci boli len čiernobiele.

Rambo II (1985)

Úbohá snaha vyrobiť vietnamských hrdinov. Amerika prehrala vojnu vo Vietname, ale keby mala Ramba, tak by ju bola vyhrala. Smiešne. Film bol natočený v časoch, keď sa ešte v Amerike nespamätala z toho, že ich "nakopali do zadku malí žltí šikmookí bastardi" a tak si každú cenu potrebovali umelo vyrábať hrdinov, ktorí po prehranej vojne išli zachraňovať do Vietnamu amerických zajatcov. Filmov na podobnú tému som videl aspoň 10 (na ilustráciu napr. Stratení v akcii 1, 2, 3) a všetki sú na jedno kopyto a rovnako stupídne.

Poslední Mohykán (1992)

Filmov o poslednom mohykánovi som videl niekoľko, ale tento na mňa pôsobí historicky najpresvedčivejšie, zrejme preto, že nemá nič spoločné s typickými americkými sračkami o indiánoch, ktorých sú stovky a nestoja ani za korunu. Neobľubujem veľmi filmy o divokom západe a indiánoch hlavne preto, že pôsobia väčšinou úplne smiešne a všetky sú na jedno kopyto - zlí vraždiaci indiáni a dobrí kovboji a šerifovia, ktorí ich musia zastaviť. K tomu ešte nekonečne strieľajúce pištole a pušky, ktoré stačí nabyť na začiatku filmu a potom strieľajú celý film a indiáni, ktorí netrafia ani stodolu a americká sračka (pardón film) z divokého západu je hotový. To, že 200 rokov vládnou politikou USA bola genocída a systematické vyvražďovanie pôvodných obyvateľov - indiánov (podľa rôznych odhadov ich takto povražťdili 60 -100 miliónov) zvyčajne nikde ani slovo. Chvalabohu, tento film je výnimkou.

Predátor 2 (1990)

Pokračovanie Predátora ani zďaleka nedosahuje kvalitu prvej časti. Úbohý scenár. Pokus nahradiť kvalitný dej bratalitou, masakrami a potokmi krvi zjavne nestačil.

První rytíř (1995)

Ťažko hodnotiť tento rozporuplný film, ktorý sa vzťahuje na slavnú legendu o Excaliburu. Dávno predtým som videl film EXCALIBUR (absolútne to najlepšie, čo bolo na túto tému natočené) a očakával som niečo iné. Ani Richard Gere ma svojou úlohou veľmi nezaujal. Rozhodne by bolo dobré natočiť o prvom a najlepšom rytierovi kráľa Artuša - Lancelotovi historický film taký, aký si skutočne zaslúži. Viacero scén vo filme pôsobilo úplne nevieryhodne -únos kráľovej snúbenice, útek z podzemného väzenia podzemnou riekou (v stredoveku prakticky nikto nevedel plávať a určite nie rytieri a dvorné dámy), smiešne malé kuše pripevnené k ruke (tomu by som ešte tak uveril u zabijáckeho komanda koncom 20. storočia), veľmi čudné a smiešne panciere a nakoniec to ako úplne jednoducho vnikli do stráženého hradu stovky ozbrojených nepriateľov - kráľovské stráže a celá ochranka by zaslúžili povešať. Záver mi pripomínal ruských gerojov, ktorý sa vrhli v ústrety nepriateľskej paľbe s výkrokom "Súdruhovia, bite ich!" Škoda, inak to mohol byť oveľa lepší film.

Protiúder (2002)

Slabé. Arnold Schwarzenegger na staré kolená stráca dych.

Propast (1989)

Jeden z absolútne najlepších sci-fi filmov. Cameron je génius. Dokázal, že skvelý sci-fi film môže byť aj bez rakiet, medziplanetárnach letov, mimozemských príšer, kozmických bitiek a pod. Výborné spracované triky. Možno aj tu získal povesť tvrdého režiséra, keď neváhal opakovane vykúpať všetkých hercov vo vode. Jediná fyzicky nevieryhodná vec bol ponor v skafandri do hĺbky viac ako 5000 metrov, v skutočnosti by tam človeku nepomohla ani dýchacia tekutina, skafander a ani nič iné. Jednoducho by ho to rozpučilo.

Poslední dny Mussoliniho (1974)

Poľovačka na Mussoliniho, tak by bolo možné nazvať tento film. Výborné stvárnenie posledných dní talianskeho diktátora. Nebyť toho, že každý vie, aká to bola beštia, ktorá mala na svedomí státisíce životov, skoro by som ho ľutoval. Mussoliniho, ktorý sa z oslavovaného duceho stal už len vystrašeným bojazlivým chudákom, nespoľahlivým nemeckým spojencom, ktorý sa snaží zachrániť si svoj život, prenasledovaný nenávisťou posadnutými komunistami (v tých červených pionierskych šatkách vyzerali dosť trápne), nakoniec opustia aj jeho nemecký spojenci a vymenia ho za voľný odchod z Talianska domov. Chýbala už len záverečná historická scéna - obesenie Mussoliniho aj s jeho milenkov dolu hlavou na námestí v Miláne.

Planeta opic (1968)

Tento film je medzi priaznivcami Sci-fi pojmom, skutočne perfektný. To sa už nedá povedať o jeho knižnej predlohe, ktorá bola a je stále zapadnutá medzi inými knižnými skvostami Sci-fi a nie je veľmi známa (ťažko knižnú predlohu,ktorú napísal Prierre Boule nazvať románom, skôr je to taká rozsiahlejšia poviedka - vydanie ktoré mám doma má len cca 125 strán). Film sa dočkal ďaších filmových a seriálových pokračovaní, ktoré však už ani zľaleka nedosahujú kvalitu tohto filmu. Film bol natočený v čase vrcholiacej studenej vojny a každodennej hrozby jadrových zbraní a tak logicky poukazuje na to, ako môže ľudstvo skončiť, ak sa nepoučí. Aj keď treba povedať, že opice sa nesprávajú oveľa inteligentnejšie ako ľudia (zatajovanie informácií, klamstvá a prenasledovanie nových myšlienok zo strany opičej vlády, prevládajúci militarizmus a pod.) a keby mali dostatok času a priestoru, skončili by rovnako ako ľudia.