• Western

Bitva u El Alameinu (1969)

Na talianske pomery veľmi dobrý vojnový film. Nie sú v ňom síce žiadne monumentálne scény, väčšinou sa zaoberá osudmi bežných obyčajných talianskych vojakov, ktorí boli zatiahnutí a poslaní do bitky o ktorú nemali žiadny záujem a ich tragický osud len dokresloval osud hlavných protagonistov tohto boja - Nemcov a Britov.

Bitva o Midway (1976)

Veľmi dobrý vojnový film, zaoberajúci sa bitkou pri ostrove Midway v júni 1942, kde sa stretli 4 japonské a 3 americké lietadlové lode a ktorá skončila drtivou porážkou japoncov - 4 potopené japonské lietadlové lode za cenu jednej americkej. Americký historici nazvali túto bitku "MIRACLE AT MIDWAY" - Zákrak pri Midway, keď napriek počiatočným neúspechom a veľkým stratám dokázali v priebehu 10 minút zázrakom zvrátiť celý priebeh boja. Nič podobné sa už potom v histórii námorných bojov nezopakovalo - aby 16 liediel rozhodlo celý námorný boj a zničilo 3 lietadlové lode. Ako znalcovi histórie mi veľmi vadilo, že v bojových scénach na americkej strane vystupujú stíhacie lietadlá F6F Hellcat a torpédové bombardéry TBF Avenger (ktoré sa objavili na bojiskách v skutočnosti až rok po bitke pri Midway) a na japonskej strane vidieť strmhlavé bombardéry D4Y Suisei, ktoré sa v pacifiku objavili až v 1944 roku. Ďalším nedostatkom je, že absolútna väčšina bojových záberom streľby na japonské lietadlá sú archívne zábery, veľmi dobre známe a nakrútené vojnovými dokumentaristami počas námorných bojov vo Filipánskom mori a pri ostrove Okinawa o 3 roky neskôr (a je to jednoznačne vidieť aj na kvalite obrazu). Hodne mi tiež vadilo, keď do tohto inak historicky pomerne verného filmu primiešali stupídnu "romantickú" zápletku medzi americkým pilotom a japonským dievčaťom. Absolútne nehodnoverné a poplatné dobe vzniku filmu, keď Američania museli ukazovať svetu a pretvarovať sa, že nie sú takí rasisti, ako v skutočnosti boli. V čase týchto udalostí boli Japonci pre Američanov len "žltí špinaví psi" (citácia z jednej historickej knihy amerického autora) a americký vojak, ktorý by sa zaplietol s Japonkou, by to v námorníctve USA nedotiahol ďalej ako na čističa záchodov. Klobúk dolu pred veliteľov japonskej perute torpédových bombardérov, ktorý napriek poškodenej jednej nádrže na lietadle odletel na poslednú akcie napriek tomu, že vedel, že sa už nikdy nemôže vrátiť. Žiadny filmový výmysel, ale obyčajná holá neprikrášlená história. Kde sa hrabú všetci americkí rambovia.

Bitva o Falklandy aneb jak jsem vyhrál válku (1992) (TV film)

Nazvať tento film bitka o Falklandy je pekná drzosť. O význame celej bitky svedčí záverečné hodnotenie oboch veliteľov: Briti - ani jeden mŕtvy, Argentínčania - jeden mŕtvy. Rozhodne som očakával niečo iné. Film sa zaoberá tzv. Prvou bitkou o Falklandy, absolútne neznámou (niet sa čo čudovať, veď vlastne o žiadny poriadny boj nešlo). Svet pozná tú druhú bitku o Flaklandy, ktorá bola drsná a stále tisíce životov. Polovica filmu sa odohráva v kanclárii alebo dome guvernéra s unudenou a večne opitou guvernérovou manželkou, zrejme totálne znechutenou, že boli poslaní aj s manželom na miesto kde dávajú aj líšky dobrú noc. Záujemcovia o vojnové filmy tu nenájdu žiadne veľké bojové scény, ani vojenskú techniku, ale len dve bandy slepých chudákov, ktorí síce vystrieľajú 250 125 nábojov, ale nič netrafia a keď by už malo prísť k riadnemu boju, tak Briti kapitulujú a Argentínčania ich gentlemansky naložia do lietadiel a pošlú domov. Žiaľ počas druhej bitky o Flaklandy sa Briti ani zďaleka tak čestne a férovo k nim nesprávali .

Bitva o Diên Biên Phu (1992)

Prišiel som, videl som, zabudol som! Nijako ma to neoslnilo. Škoda, lebo téma bitky pri Dien Bien Phu by si zaslúžila určite lepšie spracovanie.

Běžící muž (1987)

Podpriemerný film, jeden z najslabších filmov Arnolda Schwarzeneggera. Škoda, že sa scenár nepridržiaval viacej knižnej predlohy, ktorú napísal Stephen King, majster thrilleru a horroru, ale urobili z toho len primitívny masaker. Pokiaľ by sa takto stupídne organizovali svetové revolúcie, ako je prezentované vo filme, žili by sme ešte stále v jaskyniach.

Batman navždy (1995)

Veľmi slabý film, asi najslabší z celej série o Batmanovi. Čím viac slávnych mien, tým úbohejší výsledok. Kľudne tam mohli nechať hrať nejakých amatérov z Vyšného-Nižného a výsledok by bol rovnaký.

Beowulf: Král barbarů (2005)

Žiadna sláva, podpriemerný film. Dá sa na to pozerať, ale len raz a tým to končí. Pozrieť si to druhý krát môže snáď len nejaký masochista. Tie utrhnuté ruky a potoky krvi to nezachránili.

Ben Hur (1959)

Historický veľkofilm taký ako má byť. Takéto filmy sa točili v Hollywoode v 60. a 70. rokoch minulého storočia a zrejme sa už nikdy také točiť nebudú. Výborný Charles Heston. Pri pretekoch koňských záprahov som mal zimomriavky, absolútne najlepšie preteky záprahov v histórii filmu a pritom o niečom takom ako počítačová animácia a počítačové triky ani nesnívali. Viem si predstaviť ako by takýto film sprznili v Hollywoode dnes - namiesto tisícom štatistom 20 unudených primitívov rozmnožených na PC a preteky koňských záprahov by vyzerali ani prihlúpla počítačová hra. Klobúk dolu!

Air Force One (1997) odpad!

Absolútne typický americký odpad! Najmocnejší muž na svete a ochranku má ako moja babička, cez ktorú sa dostane aj malé dieťa. Totálne nereálny scénar - predstaviť amerického prezidenta ako nejakého ramba, pričom všetci americký prezidenti za posledných 50 rokov boli starí roztrasení dementi, ktorí majú problém udržať stolicu a moč a neblabotať pritom nejaké nezmysly a nie sa hrať na Ramba. Debilná snaha o glorifikáciu amerických poserov. Pred pár rokmi by som možno dal aj nejakú hviezdičku ale dnes je to pre mňa obyčajný ODPAD!

Noční hlídka (2004)

Výborný film natočený podľa románu mladého ruského autora Sergeja Lukjanenka. Noční hlídka je prvý diel z celej série románov - nasleduje Denní hlídka, Šedá hlídka, Temná hlídka a Poslední hlídka. Jedna z najlepší sci-fi a fantasy sérií posledných rokov. Keď som ich čítal, neveril som, že by bolo možné ich sfilmovanie, vzhľadom na komplikované vzťahy temnej a svetlej strany, množstvo ľudí nadaných mimoriadnymi schopnosťami pričom ani temná ani svetlá strana nesmie silou prikláňať ľudí ani na jednu stranu - každý človek sa musí sám rozhodnúť na ktorú stranu sa prikloní. Nad dodržiavaním všetkých pravidiel dohliada nezávislý dozor - Šedá hliadka, ktorá je zložená zo zástupcov dobra aj zla. Musím povedať že režisérovi aj scenáristovi sa vcelku dobre podarilo vystihnúť celú ideu aj keď pre niektorých, ktorí nepoznajú knižnú predlohu môžu byť niektoré časti trochu nezrozumiteľné. Veľmi zaujímavo je riešený tiež prechod do rôznych úrovní "tieňov". Strana svetla zastúpená Nočnou hliadkou dohliada na činnosť strany temna, ktorá je zase zastúpená Dennou hliadkou, aby dozerali na stranu svetla. Obe strany majú jeden hlavný cieľ - udržať rovnováhu medzi oboma stranami. Ak jedna strana získa novú posilu tak druhá strana má právo takisto získať jednoho prívrženca. Medzitým sú obyčajný ľudia bez akéhokoľvek nadania, ktorí sú využívaní, alebo zneužívaní oboma stranami. Neexistuje čisté dobro ani čisté zlo. Aj strana dobra obetuje nevinných ľudí v záujme vyšších cieľov - napríklad prideľovanie kvóty ľudí, ktorým môžu upíri potom beztrestne vysať krv a tak ich zabiť. Záujemcom doporučujem prečítať si celú knižnú sériu, je super.