• Krátkometrážní

Ultraviolet (2006)

Mila Jovovich v poloze (...ehm, pozici? Tak jak to mám nazvat aby ze mě nebylo sexistický prase?), v jaké ji máme rádi. A totiž ve sci-fi řežbě, kde nosí zvláštní barevný oblečky, koulí těma svýma úžasnýma uhrančivýma očima plnýma nenávisti a nakopává prdele stovkám protivníků. Tváří se u toho sice smrtelně vážně, ale pochybuju, že tohle kdy kdo bral aspoň trochu seriózně. Jo, bojovky sice po chvíli začnou i nudit, přeci jen se o miss odhalený pupík ani na vteřinu nebojíte, ale všechno to vynahrazuje ta neskutečně dokonalá blbost, která na člověka skáče z každého záběru. Jde prostě o tak úžasnou vymazanost koukatelnou jen po jedenácté hodině, kdy už v telce není nic než Volejte věštce, že se to z mého pohledu nedá nemilovat. A to jsem to prosím viděl nahrané odpoledne!

Captain America: První Avenger (2011)

Hrozný. I když pominu, že je Kapitán America totálně nudnej patriot, který se sice prezentuje jako největší slušňák, ale ze všech marvelovských i DC komixových klaďasů má na svědomí nejvíc zabitých protivníků a nebojí se dokonce ani vrazit kudlu do zad (doslovně, nikoli obrazně řečeno), pořád jde o nenápaditej škvár s mizerně zahranýma postavama (ačkoliv na tu Atwellovou se pěkně kouká), nejvýplachovějším scénářem a nejklišoidnější a nejnudnější akcí. Chris Evans měl možná v pár rolích charisma, ale tenhle ťunťa ho nemá ani za mák. Zato má ale pěknou uniformu a obouchaný štít, jež nehrají všemi barvami a nelesknou se na slunci jako čersvě obroušený diamant. Tohle a taky delší part pro jednookýho Jacksona a pár dalších detailů dává dohromady dost slabé 2*. Naštěstí se z jeho postavy dá v Avengerech vytřískat víc, jak naznačuje trailer. (Po Avengerech: A taky že dalo!)

Česká 30 (2012) (pořad)

Mohl to být pořad, který by ukázal i takovým rejpalům, jako jsem já, že vlastně české filmy jsou dobré. Mohla to být zábavná televizní show, kde bychom zavzpomínali na staré dobré filmy, scénky, herce, ... Ale to by to nesmělo být pojato tak, jak to pojato je. Což o to, Dejdar se na moderátora tohoto druhu pořadu docela i hodí, ale mohl by se krotit, protože co předváděl s Hrachovcovou (jméno po svatbě si nepamatuju a nezajímá mě) v díle s frajery, to bylo napřesdržku. Co je ale hlavním kamenem úrazu? No, kamenem, ona je to spíš taková provázaná lavina kamení. Debilní nebo sto let mrtví herci (a NEherci) se tam totiž navzájem poplácávají po zádech a pějí chválu na každou druhou kravinu, co u nás vznikla. Všechno je geniální, dnes již legendární, nesmrtelné, úžasné a všichni ti lidi jsou i v reálu vtipní, milí, skromní, pohodoví, ... Dobrá, chápu, že se tam nemůžou urážet a házet po kolezích hnojem, ale čeho je moc, toho je přehršle. No a nakonec to zabíjí i gró celého pořadu - scénky. Jak máme zavzpomínat na ty krásné chvíle, když se musí do (optimistickým odhadem) půlhodiny vtěsnat 30 klipů? Ono by to možná šlo, ale to by se musely vynechat tisíckrát opakované ukázky z příček ještě nevyhlášených a scénky by musely být reprezentativní. Bohužel nejsou. A že Olda Nový vyhraje všechny kategorie, to je asi vrcholem všeho. Jen jsem byl v šoku, když včera nevyhrál uměleckou dvojici.

Thor (2011)

Spíš o bohy vylepšená nablýskaná sci fi než komiksový film. Ale co, Thor vůbec ničím nevyniká, snad jen efekty, ale zároveň ničím nezaostává a jen v pár ohledech jde o průměr (Např. scénář, který ale u komiksáku nikdo geniální nepotřebuje, a psychologie postav, jejíž pokulhávání se zase dá vysvětlit prostě tím, že jde o bohy. A kdy se bohové naposledy chovali logicky, že?). Herci jsou super, atmosféru to má, no prostě oddychovka jak má být.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Kubrick mi připomíná Nolana. Myslí si totiž, že ať si jeho pseudogeniální hlava vymyslí jakoukoliv šílenost nebo pitomost, lidi mu to sežerou i s navijákem. No a samozřejmě se tak pokaždý stane. Jenže aby se víc jak dvouhodinovým dějem prohnaly jen dvě postavy, které mají aspoň minimálně vypracované charakterové vlastnosti, přičemž jednou z nich je počítač, to teda ne. V požadavcích na dobrý film to dnes přeci nemůže obstát a myslím, že to nesplňuje požadavky na film ani v době vzniku snímku. Evidentně se to ale lidem líbí, i když vážně nechápu proč. Viním tím těch pár jistých trademarků jako je "Kubrick", "Clark" a přízvisko "kultovní". Vždyť i jako sci-fi to nemá co nabídnout (teda kromě vzbouřivšího se UI počítače řídícího loď, a dnes již železného pravidla říkajícího, že když se něco rozbije, musí vyjít ven panáček ve skafandru, aby to opravil, a musí se tam něco podělat, aby panáček uletěl... nic proti tomu, zrovna tyhle věci jsou fajn, když je nevidíte v každém druhém spacetripu). Jen si to vezměte, nemá to mytologii ani akci jako Star Wars, do morku kosti se vžírající paranoiu jako Vetřelec, šílenství jako 12 opic, sociální přesah jako Planeta opic, skvělé charaktery jako Sunshine, dokonce ani agenta Smithe jako Matrix. Má to jen úžasnou majestátní znělku, neméně úchvatnou další hudbu, dobrý námět převzatý z kultovní předlohy (kterou neznám, takže věrnost děje a formy nedokážu posoudit) a na svou dobu slušné efekty. Abych pravdu řekl, nejvíc ze všeho mi to připomínalo takového o artovost se snažícího Avatara z éry hippies, takže Cameronovy kritiky odkazuju na tenhle film. Pak zavřou klapačky a souběžně jim asi i spadnou čelisti. Desetiminutová LSD scéna ze závěru to jen podtrhuje. ... No, dalo by se napsat ještě mnoho, ale proč plýtvat drahocennou slinou na film jen proto, že je to kult?

Jméno růže (1986)

Tady se očividně projevil problém obsáhlosti předlohy (kterou ale neznám), protože jak zmiňuje viperblade, druhá polovina je braná docela hopem. Nicméně jde o hop nadmíru zajímavý a stále atmosférický (rozuměj mající atmosféru). Líbí se mi ta pravda o inkvizici, a totiž, že původně šlo o instituci snažící se ochránit lidi křivě obviněné z kacířství před rozlíceným davem. V díle, ve kterém háže Ecco špínu na všechno katolické (snad kromě úžasných ve skromnosti žijících Františkánů), je tahle mezi řádky skrytá poznámka malým zázrakem. Ale přestaňme kritizovat katolickou církev i s jejími dvěma až třemi souběžně fungujícími papeži, stejně jako přestaňme hanět a rozebírat kritiku oné instituce, jež se měla správně zvát Černou rukou Kristovou. :-) Stejně nic nového nevykoumáme. Podstatné je, že jde o fajn dobovou detektivku s tou správně tajemnou atmosférou, skvělým Connerym, mladým Slaterem (kterého jsem v mladém učni nepoznal) a nepřebernou haldou šedých a černých rouch. Není to mistrovské dílo, ale je to velmi dobrý film.

Kůže, kterou nosím (2011)

Tak originalita se tomuhle filmu upřít nedá. Úchynost už vůbec ne, ale abych tady nespoileroval, nemůžu vlastně nic moc napsat. Takže bych to utnul tím, že začátek byl výborný, šok šokující, atmosféra hutná, herci skvělí, ale konec trochu moc hopem. Jeden z mála filmů, kde by více znamenalo opravdu více.

H2O: Stačí přidat vodu (2006) (seriál)

Tři pěkný okatý dlouhonohý holky. Občas bohužel jen ploutvonohý. Nic víc nic míň.

Maska (1994)

Tohle je sranda, ale má to své mouchy. Nejvíc mi vadila celková nadrženost toho snímku. U takového Ace Ventury je sice nadrženosti mnohem víc, ale tam možná právě proto (a pro svou animálnost) tolik nevadí. Tady to bylo ale jen ubohý. Jinak jsem se ale sakra bavil a celý ten nápad s maskou by se mi líbil zažít. A Cameron opět božská.

Hlas Česko Slovenska (2012) (pořad)

Proč jen hlas Česka a Slovenska (nebo, chtějí-li nostalgičtí Nováci Československa) konečně nezařve: "Tak už DOST!" Jen bych ještě dodal, že jsem už dlouho neviděl pohromadě tolik mizerných zpěváků, kteří ale mají zkušenosti (vlastní kapely, vlastní show atd.). Naposledy když jsem omylem přepnul na udílení cen MTV. Tahle soutěž se sice jmenuje Hlas, ale mezi tou plejádou všech těch superstar se ani jeden hlas neobjevil.