O skleničku víc (1953)

Napětí je zde gradováno opravdu mistrovsky. Úplně jsem tajil dech, kdy se už už hlavnímu hrdinovi (nezodpovědnému, ale i pochopitelnému) něco zlého nevyhnutelně přihodí. Popravdě mě ten závěr pak trochu mrzel, protože jsem klukovi fandil. Nebyl to žádný alkoholik a napil se ze slušnosti. Potom ale dostal větší lekci, než zasloužil. Raději si tedy domýšlím, že se motocyklistovi při bouračce nic nestalo a se svou milou se přeci jen nakonec shledal.

Sisyfos (1975)

Jak prosté, ale výborné - pomocí černých čar na bílém pozadí a velice trefným expresivním zvukem zobrazit s takovou naléhavostí urputnost sisyfovského nadlidského snažení. Občas to vypadá, jaky by postava praskla, explodovala pod tího balvanu, jenže pak se s úpěnlivou snahou doslova rve dál a dál, aniž bychom tušili konec jejího tělesného boje se vzdorujícím kamenem. Z animáku jde cítit úplně úžasně fyzično člověka a jeho pohyb těla a svalů při maximálním vypětí, které se zde téměř vymyká zákonům přírody. Ručím vám za to, že budete jeho extrémní námahu prožívat s ním.

Panika v městečku (2002) (seriál)

Doporučuji díl "Cake" - málem jsem u něj umřel smíchy. Nápady zde opravdu nemají hranic a některé situace jsou tak strašně absurdní, že se to hodně málo vidí. Co chcete od příběhů, kde spolu žijí figurky kovboje, indiána a jejich šéfa koně ve spolčné domácnosti? :)

Romance z temnot (1986)

Mladík následkem úrazu oslepne a vidí pouze to, co pozná hmatem, a to, co cítí (zamiluje se do víly, která uklidňuje nástrahy neviděného světa). Ve filmu je výborná práce se světlem, kdy odkrýváme hrdinovo prostředí spolu s ním, protože ostatní je ponořeno ve tmě. Příběh je velmi podmanivý, občas dost strašidelný, ale naštěstí končí happyendem. Můj styl vizualizace to není, ale to nemění nic na tom, že je Romance z temnot krásným kvalitně zvárněným citlivým dílem

Světla velkoměsta (1931)

Zatím jsem viděl jen Kida a Světla velkoměsta, ale už z těcho filmů mi je zřejmé, že je Charlie Chaplin génius. Fascinaci Chaplinem nejlíp vystihuje jedna cinefilská postava z filmu Snílci: "Chaplin uměl dělat krásné záběry. Líp než Keaton nebo kdokoliv jiný. Vzpomínáš na poslední záběr ze Světel velkoměsta? Dívá se na květinářku, ona se dívá na něj... Nezapomeň, že byla slepá, takže ho vidí poprvé. Jako bys ho viděl jejíma očima, také ho vidíš poprvé. Charlieho Chaplina, nejslavnějšího člověka na světě. A je to, jako bychom ho nikdy předtím neviděli."

Panna chlípnosti (2002) odpad!

Erotično žádné (název klame), přefiltrováno, strašní herci, umělé kulisy, bez dynamiky, kecy o ničem, staří zpívající revolucionáři - prostě první film, u kterého jsem kdy v životě odešel z kina. Jestli chcete poznat nekonečno, tak vřele doporučuji. Ale bude to velmi trpké nekonečno. Na dlouhou dobu asi nejhorší film, který jsem kdy viděl.

Akce B (1951)

Ta jedna hvězdička je za selku v kroji, která se samopalem v ruce postřílí ze své chatičky skupinku nepřátel socialismu.

Pavouci I (Zlaté jezero) (1919)

Také jsem film viděl na festivalu v Karlových Varech a vážně se mi líbil. Když byla filmová tvorba ještě v batoleckém období, tak museli být Pavouci děsně dobrodružní a napínaví - s velkým časovým odstupem byli o to více zábavní. Kay Hoog se pro mě stal prototypem klaďase, který si dokáže poradit úplně se vším a ještě k tomu přidá pár soustředěných charismatických pohledů na kameru. Bez Kay Hooga by to byla zatracená nuda, ale takhle je to vážně nářez.