Schindlerův seznam (1993)

Když pominu to, že tento film je skutečně výborná filmařská práce, s krásnou vizuální stránkou a skvělými výkony herců (Neeson, Kingsley, Fiennes), tak mne na něm nejvíc zaujal námět. Tu obrovskou odpovědnost natočit film o Oscaru Schindlerovi a o tom, co a jak tento člověk udělal za nejtemnější doby lidstva, si nemohl vzít na svá bedra povolanější muž než Spielberg a zhostil se toho daleko lépe, než bych to od něho očekával! Podtrženo, sečteno, vychází mi z toho nejlepší film všech dob.

Muž s kinoaparátem (1929)

K tomuto nadčasovému němému filmu z roku 1929(!) se nahrálo, většinou až po 70letech, několik soundtracků. Na tomto díle je vidět, co udělá s filmem hudba! Soundtrack Michaela Nymana tento film dle mne naprosto zkazil a srovnání se soundtrackem od The Cinematic Orchestra je jako srovnávat žigul s Ferrari! Film, ve kterém Vertov použil triky, kterými překonal možná 50let, si zaslouží minimálně stejně kvalitní hudbu a to TCO bez pochyby zvládli na jedničku! Hudbu a film načasovali na vteřinu přesně a povedlo se jim i sladit náladu a rychlost hudby s „kapitolami“ a náladami filmu! Nádherný zážitek!

Mulholland Drive (2001)

Sen. Naprosto úžasnym “Lynchovskym“ způsobem zfilmovanej sen! A to se vším, co sny mývají, se skoky z místa na místo, s přeházenými jmény, se změněnou časovou posloupností (a to i v části, kdy už to sen vlastně neni…:-) )! Samozřejmě se to nedá vysvětlit jen takhle jednoduše, ale to je jedině dobře a právě to dělá Lynche Lynchem a i proto se mi jeho filmy tak líbí.

Motýlek (1973)

Bohužel, oproti předloze mně film neskutečně zklamal! Charriérův osud je smrsknut jen na pár zážitků a navíc, protože je film postaven jen na výkonu dvou hvězd tehdejší doby, poupraven, tak aby dostal Dega "víc místa". Ve skutečnosti byl osud Motýlka daleko působivější a zajímavější! A v neposlední řadě si troufám říct, že Henri Charriére měl ve skutečnosti daleko větší charisma než Steve McQueen ve filmu!